Seminarium naukowe w odrestaurowanej Wikarówce

Materiał informacyjny Gminy Szaflary
Odrestaurowana zabytkowa Wikarówka w Szaflarach stała się miejscem przepełnionym historią i cysterskim duchem za sprawą seminarium naukowego poświęconego dziedzictwu zakonu cystersów na terenie Szaflar i Spiskiej Teplicy. Zostało ono zorganizowane 6 listopada w ramach projektu pt. „Cystersi pod Tatrami – wspólne korzenie i wspólna przyszłość Szaflar i Spiskiej Teplicy”.

W wydarzeniu licznie uczestniczyli goście i mieszkańcy Szaflar. W tym dniu Pracownia Tradycji i Dziedzictwa została po raz pierwszy oficjalnie otwarta i poświęcona osobiście przez opata klasztoru w Szczyrzycu o. Szymona Warciaka. Gości przywitał wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński, który przypomniał historię realizacji transgranicznego projektu przez gminę Szaflary we współpracy z Obec Spišská Teplica, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg, którego materialnym śladem jest m. in. odrestaurowana budynek.

Prelegenci reprezentowali uniwersytety z obu stron Tatr, byli wśród nich także i sami cystersi, co podniosło rangę naukowych rozważań o tym zakonie, któremu Europa zawdzięcza swe wielowiekowe dziedzictwo. Opat Zakonu Cystersów w Szczyrzycu o. Szymon Warciak w swym wystąpieniu mówił o historii cystersów, o powstaniu zakonu w Citeaux we francuskiej dolinie i ich wpływie na ziemie polskie, a także o regule zakonu i ich obecności na Podhalu. Przypomniał, iż parafię w Szaflarach założyli oni w 1350 roku. Mówił też, że cystersi cieszą się, żedzięki projektowi „pamięć o dziedzictwie cysterskim i mozolnej pracy naszych poprzedników nie zginęła na Podhalu“. Prof. Anna Diačiková z Katolickiego Uniwersytetu Ruzonberoku wygłosiła wykład pt. „Życie cystersów - inspiracja dla obecnych i przyszłych pokoleń” i przypomniała, że cystersi na tereny Słowacji przybyli z polskiego Wąchocka.

Wykład pt. „Fenomen reformy cysterskiej. Dla dobra Kościoła i świata wczoraj i dziś“ wygłosił też cysters dr o. Ignacy Rogusz, naukowiec, ale i proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jodłowniku. Z kolei ks dr hab. Dariusz Tabor, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie miał wystąpienie pt. „Cysterskie Madonny Podhala? Geneza i funkcja figur z Szaflar i Ludźmierza“.

Ostatnie z wystąpień na seminarium naukowym pt. „Komunikowanie na pograniczu kultur - specyfika, wartość, wyzwania. Na przykładzie transgranicznego projektu "Cystersi pod Tatrami – wspólne korzenie i wspólna przyszłość Szaflar i Spiskiej Teplicy" wygłosili wspólnie dr hab. Katarzyna Drąg i dr Piotr Drąg z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Zwrócili uwagę na aspekty komunikowania przez kulturę i budowanie relacji na pograniczu kultur. Podkreślili też wyjątkowo duży walor edukacyjny unijnego projektu, jakim jest promowanie wiedzy o cystersach, jako nośnikach kultury, którzy uczyli średniowieczną Europę komunikowania przez kulturę. Zwrócili też uwagę, że dzięki projektowi pn. „Cystersi pod Tatrami – wspólne korzenie i wspólna przyszłość Szaflar i Spiskiej Teplicy”, pojawiła się przestrzeń do dialogu z kulturą i kultur. Na zakończenie prowadzący seminarium Marek Szala w podsumowaniu zwrócił uwagę na uniwersalizm duchowy dziedzictwa cystersów.

Podczas seminarium był przepyszny catering, któy był zasługą pań z z Koła Gospodyń Wiejskich Szaflary,które odniosły spektakularny sukces i zdobyły I miejsce w Ogólnopolskiej Bitwie Regionów.
Gmina Szaflary we współpracy z Obec Spišská Teplica realizują transgraniczny projekt pt. „Cystersi pod Tatrami – wspólne korzenie i wspólna przyszłość Szaflar i Spiskiej Teplicy”, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Seminarium naukowe w odrestaurowanej Wikarówce

Zadanie jest dofinansowane w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.
Nr projektu: PLSK.01.01.00-12-0163/17
Tytuł projektu: Cystersi pod Tatrami – wspólne korzenie i wspólna przyszłość Szaflar i Spiskiej Teplicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska