Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej a Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Zakłada "współpracę w zakresie działalności naukowo-badawczej, edukacyjnej oraz promocji dziedzictwa kulturowego w celu tworzenia kultury pamięci, opartej o dziedzictwo św. Jana Pawła II oraz polskie tradycje intelektualne, artystyczne i społeczne".
Jeśli chodzi o projekty badawcze, obie strony porozumienia chcą realizacji w szczególności chcą się skupić na interdyscyplinarnych badaniach naukowych poświęconych działalności Kościoła oraz chrześcijan i ich zrzeszeń na rzecz wolności sumienia i idei praw człowieka w krajach europejskich pod rządami komunistycznymi w latach 1956-1990.
W planach dotyczących współpracy jest także wspólne stworzenie internetowego portalu poświęconego kulturze pamięci pod kątem różnych dyscyplin nauki.
Porozumienie podpisano w środę w Domu Długosza - siedzibie rektoratu Uniwersytetu Papieskiego. Poprzedziło je sympozjum Akademii Sprawiedliwych "Miłosierdzie - chrześcijańskie imię sprawiedliwości". Uczestnicy sympozjum wysłuchali wykładu "Ulmowie - męczennicy w imię Miłosierdzia", który wygłosił ks. dr Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym Józefa i Wiktorii Ulmów razem z ich dziećmi. Dyskusję, która odbyła się po wykładzie, moderował Waldemar Rataj - dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Tego samego dnia została też odprawiona w kościele pw. Bożego Miłosierdzia w Krakowie msza św. w intencji Polaków, którzy podczas II wojny światowej udzielali pomocy Żydom.
Z kolei 24 marca (piątek) w Markowej odbędą się uroczystości w ramach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Weźmie w nich udział prezydenta RP Andrzej Duda, obecni będą także członkowie Akademii Sprawiedliwych.
Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, beatyfikacja rodziny Ulmów Józefa i Wiktorii oraz siedmiorga dzieci zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów odbędzie się 10 września br. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci.
- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie
Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm
