Nowy Targ. Muzeum Tatrzańskie i Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa będą ściślej współpracować

Przemek Bolechowski
Muzeum Tatrzańskie podpisało umowę o współpracy z Podhalańską Państwową Szkołą Zawodową w Nowym Targu. Daje to szanse na ścisłe współdziałanie wyższej uczelni z renomowaną instytucją kultury. Muzeum liczy m.in na studentów i absolwentów PPSZ zarówno, jeśli chodzi o wspólne projekty naukowe czy badawcze, jak i wzmocnienie kadry placówki.

Muzeum Tatrzańskie ma już ponad 130 lat - to jedno z najstarszych i największych muzeów regionalnych w Polsce, w skład którego wchodzi łącznie 11 muzeów i galerii sztuki, z czego 7 znajduje się w Zakopanem. Obok licznych działań na rzecz krzewienia kultury regionalnej i dziedzictwa narodowego jednym z podstawowych celów placówki jest działalność naukowa i edukacyjna, dlatego podpisane porozumienie o współpracy z Podhalańską Uczelnią niewątpliwie pozytywnie wpłynie na realizację tego zadania.

- Obecnie realizujemy kilka projektów z różnymi uczelniami z całej Polski, ale nie ukrywam, że uczelnia podhalańska jest dla nas najważniejszym partnerem - mówi Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. - To właśnie tutaj studiują osoby z naszego regionu i to one w zależności od tego co im przekażemy dalej będą niosły tą myśl dbałości o nasze dziedzictwo kulturowe, o naszą historię regionalną, myśl inicjującą rozwój Podhala. Pamiętajmy, że tak jak wykształcimy nasze dzieci i młodzież, tak w przyszłości będzie wyglądał nasz kraj.

Mówiąc o działalności edukacyjnej czy dydaktycznej, które są twardą odnogą życia uczelnianego, nie można tutaj pominąć trzeciej misji, która przyświeca każdej szkole wyższej, a którą jest współpraca z instytucjami kultury, z instytucjami charytatywnymi, z szeroko rozumianym otoczeniem społeczno-gospodarczym.

- Jest nam niezmiernie miło, że formalizujemy naszą wspólną drogę. Muzeum Tatrzańskie jest instytucją, z którą warto współdziałać i realizować dobrze przygotowaną strategię - podkreślił dr hab. Robert Włodarczyk, rektor Podhalańskiej Państwowej Szkoły Zawodowej. - Mówiąc o współpracy myślę tutaj przede wszystkim o dwóch aspektach. Pierwszym z nich są nasi studenci, którzy są z Podhala i którzy w znacznej części zainteresowani są historią rodzimych stron. Muzeum Tatrzańskie łączy w sobie wiele dziedzin, dlatego studenci będą mogli mówiąc wprost najpierw zobaczyć, później nauczyć się by następnie krzewić wiedzę i właściwy przekaz dla kolejnych pokoleń. Drugi aspekt jest czysto naukowy - nasza uczelnia dysponuje kadrą, która stricte badawczo związana jest z regionem - generalnie to grupa osób z dziedziny nauk humanistycznych, która chce prowadzić badania w zakresie Podhala. Tutaj również Muzeum Tatrzańskie będzie doskonałą instytucją, gdzie będzie można pokazać wyniki tych badań, podyskutować o nich jednocześnie szukając inspiracji do kolejnych.

O tym, że Muzeum cieszy się z perspektywy współpracy z licznymi studentami na wielu płaszczyznach podkreślał Michał Murzyn, zastępca dyrektora ds. merytorycznych i Główny Inwentaryzator Zbiorów w Muzeum Tatrzańskim. - Muzea co prawda nastawione są na przeszłość, ale działają w teraźniejszości. Instytucje kultury kształtują postawy społeczne. Pokazujemy nie tylko sztukę czy etnografię, pokazujemy korzenie, tożsamość i staramy się wpoić wszystkim ludziom: mieszkańcom jak i turystom poczucie istotności dziedzictwa, którym dysponujemy i stabilności w regionie. Cieszymy się, że Uczelnia również o to walczy.

Współpraca na linii muzeum-uczelnia stwarza nowe, szerokie spektrum działania obu instytucjom począwszy od dydaktyki i kształcenia przez nauki humanistyczne, techniczne, ekonomiczne i pokrewne.

Bon turystyczny - będzie wydłużenie terminu?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie