https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy za kierownicą i dwa wypadki jednego dnia

Lech Klimek
85-latek wsiadł do swojego samochodu. Wymusił pierwszeństwo i spowodował poważną kolizję na drodze.
85-latek wsiadł do swojego samochodu. Wymusił pierwszeństwo i spowodował poważną kolizję na drodze. halogorlice.info
Ciągle wraca pytanie czy starsi kierowcy, by móc prowadzić auta, powinni przechodzić coroczne badania sprawnościowe?

Czy seniorzy, kierowcy, powinni podlegać obligatoryjnym badaniom, które dopuszczałyby dla nich możliwość prowadzenia samochodów? Unia Europejska chce zaostrzyć przepisy prawa jazdy. Urzędnicy UE mają zamiar wprowadzić obowiązkowe i regularne badania dla kierowców powyżej 60. roku życia we wszystkich krajach należących do Unii. Zmiany miałyby wejść w życie w najbliższym czasie. Dwa ostatnie wypadki, do których doszło na terenie powiatu gorlickiego, mogą wskazywać, że jest coś na rzeczy.

- Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu było przyczyną kolizji w sobotni poranek w Dominikowicach - mówi Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy KPP w Gorlicach. - Do zderzenia doprowadził 85-letni kierujący daewoo, mieszkaniec Kobylanki, który wjechał przed prawidłowo jadący od strony Gorlic samochód marki peugeot - dodaje.

Zobacz, jak policja zatrzymała 82-letniego pirata drogowego [FILM]

Mężczyzna poczuł się źle, zostało więc na miejsce wezwane pogotowie ratunkowe, na szczęście, jak okazało się po zbadaniu, nie doznał on żadnych obrażeń. Policjanci ukarali go mandatem w wysokości 300 złotych, dostał też sześć punktów karnych.

Bardzo podobny przebieg miała kolizja, tego samego dnia w Gorlicach. W tym przypadku pan w słusznym wieku, kierował subaru i również nie ustąpił pierwszeństwa innemu prawidłowo jadącemu pojazdowi. Do zderzenia obydwu pojazdów doszło na ul. Stróżowskiej. Zresztą to nie pierwsza w tym roku stłuczka, którą spowodował ten 85-latek.

- W tym przypadku na szczęście również nikt nie obniósł obrażeń - relacjonuje policjant. - Starszy pan dostał jedynie 300 złotowy mandat, a na jego konto trafiło również sześć punktów karnych - tłumaczy.

Unia Europejska opowiada się za wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń ze względu na stan zdrowia, który z wiekiem może ulec pogorszeniu i negatywnie wpłynąć na zdolności do kierowania pojazdem.

- To prawda. Seniorzy narażeni są na zaburzenia rytmu serca, choroby układu ruchowego, czy udar, które bezpośrednio wpływają na jakość życia. Dlatego, uważam, że wprowadzenie regularnych badań, potwierdzających ich uprawnienia do kierowania autami jest słuszną decyzją - uważa lek. med. Tomasz Płatek, internista, specjalista geriatrii, kierujący odziałem geriatrycznym szpitala w Gorlicach.

Udowodniono, że kierowcy muszą podejmować od 8 do 12 decyzji na jeden kilometr. Oznacza to, że nawet niewielkie zmiany w zakresie wzroku, słuchu, czasu reakcji i koncentracji mogą odegrać dużą rolę przy podejmowaniu decyzji w czasie kierowania pojazdem.

- To naturalna kolej rzeczy, że z wiekiem słabnie choćby refleks - mówi doktor Tomasz Płatek. - Dodatkowym bardzo istotnym czynnikiem w przypadku starszych kierowców jest fakt, że wiele z leków, jakie przyjmują, czasem w znacznym stopniu obniża zdolność do prowadzenia pojazdów. To głównie leki, które stosowane są w kuracjach neurologicznych czy psychiatrycznych - podkreśla.

Zapytany o wiek, od którego badania kierowców powinny być obligatoryjne, stwierdza, że raczej ta granica powinna znajdować się w okolicach 70. roku życia.

WIDEO: Masz samochód? Będziesz musiał zapłacić abonament RTV

Autor: TVN Turbo, x-news

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pc
jestem za takim rozwiązaniem-po 60-tce do pracy będę jeździł limuzyną z kierowcą na koszt tych którzy to wymyślili
s
smoko
Sam sobie przyklej to badziewie na plecach ...
G
Gość
Sam już przeskoczyłem sześćdziesiątkę i nie czuję się starym zgredem, wiem, że z wiekiem będzie juz tylko gorzej. Jest wyjście z tej sytuacji aby nie wykluczać całkowicie seniorów z możliwości poruszania się, przykład z Niemiec gdzie pojazd z dużym oznaczeniem na tylnej klapie i ograniczeniem prędkości 25km/h nikogo nie dziwi a za kierownicą prowadzący w słusznym wieku.
b
badań
po 85 roku życia !?- ....bezwzględnie.! gdyż już cały organizm jest "zmęczony"-
b
bbb
spora grupa "seniorów" prowadzi zdecydowanie lepiej od tych "młodych", zwłaszcza "miszczów"
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska