Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacja w Oświęcimiu! Odkryliśmy tajemnicze mury

Monika Pawłowska
Józef Figura pod jednym z drzew przy ul. Parkowej odnalazł fragment muru obronnego
Józef Figura pod jednym z drzew przy ul. Parkowej odnalazł fragment muru obronnego Monika Pawłowska
To może być sensacyjne odkrycie, jakiego w Oświęcimiu jeszcze nie było! "Gazeta Krakowska" jest na tropie pozostałości po średniowiecznym grodzie nad Sołą.

To może być sensacyjne odkrycie, jakiego w Oświęcimiu jeszcze nie było! "Gazeta Krakowska" jest na tropie pozostałości po średniowiecznym grodzie nad Sołą.

Archeolodzy, których poprosiliśmy o ocenę głazów, na jakie natknęliśmy się w pobliżu mostu Jagiellońskiego, nie wykluczają, że odsłonięty fragment muru może pochodzić nawet z X wieku. Aby mieć pewność co do okresu, z którego pochodzą, potrzebne są badania archeologiczne. Na te nie ma pieniędzy ani przyzwolenia.

Zobacz także: Burza w Oświęcimiu: galeria kupiecka zamiast targu

Znaleziskiem przy ul. Parkowej zainteresował "Gazetę Krakowską" Józef Figura. Miłośnik historii Oświęcimia twierdzi, że mur może być najstarszym odkrytym fragmentem miasta.

- Z przekazów wiem, że w tym miejscu znajdowała się oświęcimska kasztelania - mówi Józef Figura. - Oczami wyobraźni widzę na tym wzgórzu warownię, u podnóża płynącą Sołę i most zwodzony.

W zbiorach historycznych Muzeum Zamek nie udało nam się odnaleźć choćby ryciny przedstawiającej to miejsce przed wiekami.

- Wiemy o istnieniu pierwszego grodu w tym miejscu choćby z dokumentów dominikanów - wyjaśnia Wioletta Oleś, dyrektorka Muzeum Zamek.

Odpowiedź na pytanie, czy faktycznie są to mury obronne, mogą dać tylko wyniki badań archeologicznych. - Gra jest warta świeczki - mówi Grzegorz Mądrzycki, archeolog. - Zamek oświęcimski stoi na starej górze, więc ten pierwszy teoretycznie mógł być postawiony przy ulicy Parkowej i pochodzić z dziesiątego wieku.

Monika Pawłowska rozmawia z archeologiem, Grzegorzem Mądrzyckim

Nawet laikowi odkryty fragment kojarzy się ze starym murem. Co Pan może powiedzieć o tym znalezisku?
Nie badaliśmy tego terenu, nawet odkrytych tam fragmentów naczyń, które - wydaje się - pochodzą z późnego średniowiecza. Wiele wskazuje na to, że w tym miejscu mógł stać pierwszy oświęcimski zamek z X, najpóźniej z początków XII wieku. Ten, który widzimy na wzgórzu zamkowym przy wjeździe do miasta, pochodzi z XIII wieku. Teoretycznie więc ten mur może pochodzić ze średniowiecza. Z przekazów wiemy również, że w XVII-XVIII wieku u podnóża stały dwa młyny. Żeby to stwierdzić, trzeba byłoby zrobić szerszy wykop i zbadać to miejsce od Szynkierówki przez boisko na pagórku. Gra jest "warta świeczki". Jeśli te przypuszczenia potwierdziłyby się w badaniach, to byłaby sensacja.

W czym więc problem, po co gdybać, nie lepiej zabrać się do pracy?
Temat jest fajny, ale wszystko rozbija się o zgodę właścicieli i oczywiście pieniądze. Na tym terenie sprawy własności są skomplikowane i to pierwszy problem. Poza tym trzeba byłoby przekonać Urząd Miasta do zainwestowania w badania archeologiczne. Na mały wykop potrzeba 10 tysięcy złotych, na większy nawet 50 tysięcy zł. W Oświęcimiu stan badań jest ubogi w przeciwieństwie na przykład do Raciborza czy Żor.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: 11 lat za próbę zabójstwa córki
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Skok do celu Adama Małysza: czytaj wszystko o ostatnim występie najlepszego polskiego skoczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska