Tomasz Biliński
Zaktualizowano
Sensacyjny początek i odważna gra Kosowa to za mało na Anglię [WYNIKI MECZÓW ELIMINACJI EURO 2020] AP/Associated Press/East News
Reprezentacja Anglii wygrała w Southampton z Kosowem 5:3 w meczu eliminacji mistrzostw Europy 2020. Gospodarze stracili gola już w pierwszej minucie, a po kilku w drugiej połowie pachniało sensacją! Mimo wszystko nie dali szans rywalom, przerywając przy tym ich długą serię spotkań bez porażki. WYNIKI MECZÓW ELIMINACJI EURO 2020.

W 35. sekundzie (!) angielscy fani przecierali oczy ze zdumienia. Z kolei kibice Kosowa wpadli w euforię. Gola na stadionie St. Mary's w Southampton strzelił Valon Berisha. Z zimną krwią pokonał Jordana Pickforda, choć mgnienie oka wcześniej koszmarny błąd popełnił środkowy obrońca gospodarzy, a zarazem kolega bramkarza z Evertonu, Michael Keane.

26-letni piłkarz pod pressingiem Berishy niedokładnie podał piłkę przed własnym polem karnym. Trafiła do Vedata Muriqiego, który błyskawicznie podał do napastnika Lazio Rzym, stwarzając mu wspomnianą okazję sam na sam z Pickfordem.

Do sensacji było jeszcze daleko, jednak reprezentacja Kosowa i tak w kwalifikacjach do mistrzostw Europy 2020 sprawiła ich już kilka. To w końcu do wtorkowego wieczoru był wicelider grupy A. Do starcia z Anglią w czterech meczach ekipa Bernarda Challandesa nie poniosła porażki (remis i wygrana z Bułgarią, remis z Czarnogórą i wygrana z Czechami).

Gdyby jeszcze cofnąć się w czasie, to Kosowo przystępowało do spotkania po 15 meczach bez porażki. Zespół jest w strukturach UEFA i FIFA od maja 2016 r. Pierwsze oficjalne potyczki w większości były przegrane. Lepsze czasy rozpoczęły się w 2018 r. Kosowo rozegrało w nim dziewięć meczów, z czego sześć w Lidze Narodów. Cztery wygrało i dwa zremisowało. Trzy sparingi były zwycięskie.

Wprawdzie jeszcze wtedy rywale na kolana nie rzucali, to trudniejsze przeszkody nadeszły w tym roku. Ale i z nimi 120. w rankingu FIFA drużyna radziła sobie całkiem nieźle. W marcu zremisowała z Danią, w eliminacjach mistrzostw Europy 2:1 ograła wspomniane Czechy. Jednak sprawdzianem było spotkanie z Anglikami, którzy w trzech dotychczasowych meczach kwalifikacyjnych odnieśli trzy zwycięstwa i mieli bilans bramek 14:1.

I we wtorek krótko po straconym golu ruszyli do tego, co wychodzi im od jakiegoś czasu najlepiej, czyli ataku. W ósmej minucie wyrównał Raheem Sterling, któremu asystował Harry Kane. 11 minut później piłkarze Manchesteru City i Tottenhamu Hotspur zamienili się rolami i wyprowadzili drużynę na prowadzenie. Przed przerwą do własnej bramki strzelił Mergim Vojvoda, a po kolejnych dwóch asystach Sterlinga czwartą i piątą bramkę dla Anglii zdobył Jadon Sancho.

W przerwie mogło się zatem wydawać, że nic nadzwyczajnego w tym meczu się nie wydarzy. Jednak w 49. minucie drugiego gola strzelił Berisha. Przy tym trafieniu także asystował mu Muriqi, którego z kolei w 55. minucie w polu karnym sfaulował Harry Maguire. Rzut karny na gola zamienił poszkodowany, występujący na co dzień w ataku Fenerbahce.

Swojej próby z jedenastu metrów w 65. minucie nie wykorzystał Harry Kane. Strzał 26-letniego napastnika, który w sobotę przeciwko Bułgarii (4:0) skompletował hat-tricka, obronił Arijanet Muric. Kilka minut później po akcji w słupek bramki Kosowa trafił Sterling.

Dzięki wygranej 5:3, reprezentacja Anglii z kompletem 12 punktów samodzielnie prowadzi w grupie A. Trzy punkty mniej mają Czechy, które wskoczyły na drugie miejsce po pokonaniu w Podgoricy Czarnogóry. Kosowo jest trzecie z ośmioma punktami.

Świetny mecz we wtorkowy wieczór rozegrał Cristiano Ronaldo. Gracz Juventusu strzelił trzy gole Litwie, a Portugalia wygrała na wyjeździe 5:1. Dzięki temu zachowała drugie miejsce w grupie B. Do prowadzącej Ukrainy traci pięć punktów, ale ma jeden mecz rozegrany mniej.

GRUPA A
Anglia - Kosowo 5:3 (Sterling 8, Kane 19, Vojvoda 38 samobójcza, Sancho 44, 45 - Berisha 1, 49, Muriqi 55)
Czarnogóra - Czechy 0:3 (Soucek 54, Masopust 58)

GRUPA B
Litwa - Portugalia 1:5 (Andriuskevicius 28 - Ronaldo 7 z karnego, 65, 76, Setkus 62 samobójcza, Carvalho 90)
Luksemburg - Serbia 1:3 (Turpel 66 - Mitrović 36, 78, Radonjić 55)

GRUPA H
Albania - Islandia 4:2 (Dermaku 32, Hysaj 52, Roshi 78, Cikalleshi 83 - Sigurdsson 47, Sigthorsson 58)
Francja - Andora 3:0 (Coman 18, Lenglet 52, Ben Yedder 90)
Mołdawia - Turcja 0:4 (Tosun 37, 79, Toruc 58, Yazici 88)

Łukasz Fabiański: W meczu z Austrią odegrałem ważną rolę, ale nie czuję się bohaterem

Materiał oryginalny: Sensacyjny początek i odważna gra Kosowa to za mało na Anglię [WYNIKI MECZÓW ELIMINACJI EURO 2020] - Sportowy24