Serwer do małej firmy - który wybrać?

Materiał informacyjny Marcin Balana - Profesjonalne Usługi E-Marketingowe
Który wybrać serwer do małej firmy? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, którzy z jednej strony muszą liczyć się z ograniczonymi możliwościami powierzchni ich biur, jak i zwykle realnie ograniczonymi środkami finansowymi. Czy zatem musi to oznaczać konieczność rezygnacji z zakupu systemu serwerowego lub konieczność korzystania z outsourcingu usług hostingowych? Odpowiedź brzmi: „nie”. W niniejszym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze serwera do małej firmy i który warto wybrać.

Przeznaczenie serwera w małej firmie

Serwer do małej firmy to urządzenie, którego wybór zwykle jest podyktowany niewielką powierzchnią biurową (a przez to brakiem możliwości wydzielenia dedykowanej powierzchni pod serwerownię), ograniczonymi możliwościami finansowymi oraz mniejszymi potrzebami i oczekiwaniami klientów. Systemy serwery w małych firmach zazwyczaj służą do przechowywania baz danych i wspólnych plików (dokumentów), które albo nie mieszą się na zwykłym komputerze, albo nie powinny być na nim przechowywane. Zdarza się jednak, że zastosowanie serwera firmowego ma wspomóc na przykład zarządzanie drukarkami, obsługę poczty e-mail, pełnienie roli serwera WWW czy zapewnić większe bezpieczeństwo poprzez wykonywanie automatycznej kopii zapasowej danych znajdujących się na dyskach HDD i SSD komputerów firmowych.

W związku z powyższym, przystępując do wyboru serwera, koniecznym jest odpowiedzenie sobie na pytanie: „Jakie aplikacje będą uruchamiane na serwerze?”. Między innym to właśnie będzie mieć wpływ na wybór obudowy, podzespołów serwerowych oraz oprogramowania serwerowego. Zupełnie inny system serwerowy będzie sprawdzać się w firmie, która potrzebuje posiadać sprzęt do przechowywania dużej ilości danych, a inny do monitoringu otoczenia przy użyciu kamer IP.

Przykładowo, jeżeli serwer ma służyć do obsługi wydajnych baz danych SQL, zdecydowanie najlepszych rozwiązaniem będzie inwestycja w urządzenie z najwyższą prędkością dysków twardych (w szczególności dysków SSD połączonych przez magistralę PCI-Express) i znacznie większą ilością pamięci RAM. Natomiast w przypadku zakupu serwera do zastosowań graficznych, koniecznym będzie zakup właściwie dobranej karty graficznej lub wielu kart.

Nie bez znaczenia dla małej firmy będzie również wybór obudowy. Ten będzie podyktowany wolną powierzchnią biurową pod urządzenie serwerowe i jego okablowanie. W przypadku małych przestrzeni zdecydowanie lepiej sprawdzą się obudowy typu tower (wieżowe), aniżeli obudowy rackowe (horyzontalne). Zajmują bowiem mniej przestrzeni, charakteryzują się wysokim stopniem konfiguracji oraz mają mniejszą liczbę wentylatorów (przez co pracują znacznie ciszej).

Małe firmy muszą też mierzyć się z podjęciem decyzji o wyborze oprogramowania serwerowego. Do wyboru są m.in. Windows i Linux (w tym systemy operacyjne na licencji Open Source: Ubuntu Server, Debian, ClearOS). W tym przypadku warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia oferentów rozwiązań serwerowych.

Serwer do małej firmy – alternatywa

Dla większości osób, które czytają niniejszy artykuł, powyższe informacje mogą stanowić informacje z pogranicza „rocket science”. Dyski SSD, magistrale PCI-Express, backupy - można od tego dostać zawrotu głowy. Alternatywą do posiadania serwera w małej firmie, nie tylko dla osób, których tematyka serwerowa nie jest najmocniejszą stroną, jest outsourcing usług hostingowych.
W ten sposób można między innymi:

  • przenieść odpowiedzialność za prawidłowe działanie serwera na wyspecjalizowaną firmę,
  • ograniczyć koszty inwestycji,
  • rozbić koszt zakupu obudowy, podzespołów i oprogramowania na miesięczne opłaty abonamentowe,
  • uprościć procesy zachodzące w firmie,
  • modyfikować parametry serwera wraz ze zmieniającymi się potrzebami firmy.

Na rynku istnieje wiele firm hostingowych, umożliwiających zakup np. powierzchni hostingów współdzielonych, serwerów VPS czy serwerów dedykowanych. Z danych firmy Host1.eu specjalizującej się w dostarczaniu hostingu i serwerów VPS dla firm wynika, że z roku na rok przybywa świadomych klientów, którzy decydują się na korzystanie ze wsparcia profesjonalistów w obszarze outsourcingu usług hostingowych, jak i tych, którzy decydują się na wybór serwera do własnej firmy korzystając ze wsparcia merytorycznego autoryzowanych przedstawicieli systemów serwerowych.

Dystrybutor serwerów do małych firm

W Polsce istnieje zaledwie kilkanaście firm, które można określić jako specjalistów od serwerów dla małych firm. Są to w przeważającej większości firmy, które regularnie uczestniczą w szkoleniach branżowych oraz przechodzą długotrwały proces certyfikacji u producentów sprzętu serwerowego. Korzystanie z usług tego typu firm jest gwarantem najwyższej jakości obsługi, zarówno w kontekście konsultacji doboru obudowy, sprzętu i oprogramowania do indywidualnych potrzeb danej firmy, jak i wsparcia w jego poprawnej konfiguracji i jego uruchomieniu.

Jednym z autoryzowanych dystrybutorów oferujących serwery Dell, serwery marki Supermicro, HP i innych rozwiązań dedykowanych do małych firm jest Bizserver. Oferta asortymentowa Bizserver obejmuje wielozadaniowe maszyny, podzespoły i oprogramowanie serwerowe pozwalające na budowę infrastruktury sieciowej w firmie o każdej specjalizacji. Bizserver to firma, która cechuje się wieloletnim doświadczeniem w technologiach serwerowych. Sprzedaje, serwisuje i konfiguruje sprzęt pod konkretne wymogi klientów. Z jej pełną ofertą można zapoznać się:

  • na stronie pod adresem domenowym bizserver.eu
  • telefonicznie: +48 12 397 77 27
  • mailowo: [email protected]
  • poprzez formularz kontaktowy na stronie: https://bizserver.eu/pl/kontakt
  • osobiście: ul. Albatrosów 1, 30-716 Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska