W całym kraju od 5 maja będzie zdawać egzamin maturalny w sumie koło 275,4 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników. W tym roku mają obowiązek zdawać maturę pisemną z następujących przedmiotów: język polski, język obcy nowożytny i matematyka na poziomie podstawowym, a także jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Obowiązkowe są również egzaminy ustne: z języka polskiego i języka obcego.
Absolwent może również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie, na które chcą się dostać.
Jak dowiadujemy się w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, najczęściej wybieranymi przedmiotami dodatkowymi, które zamierzają zdawać na maturze uczniowie w Małopolsce, są w tym roku:
język angielski - poziom rozszerzony - 18 788 zdających (dodajmy, że w skali całego kraju na taki wybór zdecydowało się 71,9 proc. absolwentów 2025 r.)
matematyka - poziom rozszerzony - 7 758
język polski - poziom rozszerzony - 5 179
geografia - poziom rozszerzony - 5 013
biologia - poziom rozszerzony - 3 953
chemia - poziom rozszerzony - 1 991
historia - poziom rozszerzony - 1 236
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony - 1 159
informatyka poziom rozszerzony - 907
fizyka poziom rozszerzony - 872.
Matura 2025 pełna zmian
Na maturze 2025 nie brakuje zmian w stosunku do ubiegłorocznego egzaminu dojrzałości. Między innymi od tego roku maturzyści mogą zdawać język obcy nowożytny, którego nie uczyli się w szkole, o ile jest na liście języków przewidzianych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE). Do wyboru są następujące języki:
angielski
niemiecki
francuski
hiszpański
rosyjski
włoski.
Dalej, co do języka polskiego: "odchudzenie" podstawy programowej o ok. 20 proc. w stosunku do wcześniejszego zakresu spowodowało, że tegorocznych maturzystów obowiązuje krótsza lista lektur. Ponadto zmniejszona została liczba pytań jawnych na maturze ustnej z polskiego. Zamiast 112 pytań jawnych - jak było początkowo przyjęte - jest ich zaledwie 68. Lektur obowiązkowych jest w tym roku z kolei 28 zamiast 53.
Co ważne dla tegorocznych maturzystów, w tym roku (jak i dwóch kolejnych) na egzaminie maturalnym wciąż nie trzeba będzie uzyskać 30 procent z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego. Ten obowiązek został odroczony i nadal wystarczy samo podejście do egzaminu.
Matura bez wspomagania!
Egzamin dojrzałości jak zawsze należy zdać samodzielnie, bez wspomagania się dostępnymi technologiami - o czym właśnie przypomniał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w komunikacie z 28 kwietnia.
Każdy zdający powinien mieć na egzaminie z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Rysunki - jeżeli trzeba je wykonać - zdający również wykonują długopisem (nie ołówkiem). Zależnie od przedmiotów egzaminacyjnych można mieć ze sobą także kalkulator, linijkę, lupę.
Ale wykluczone jest używanie smartfona, a co dopiero okularów z ChatemGPT!
"Pragnę przypomnieć (...), że do sali egzaminacyjnej nie wolno wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, np. telefonu, smartwatcha lub jakiegokolwiek innego urządzenia wyposażonego w technologię umożliwiającą łączenie się z innym urządzeniem lub z internetem, np. Wi-Fi, Bluetooth. Nie wolno również korzystać na sali egzaminacyjnej z takich urządzeń" - podkreśla w opublikowanej informacji Robert Zakrzewski, dyrektor CKE.
Jak dodaje szef CKE, jest to szczególnie istotne, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty wniesienie na salę urządzenia telekomunikacyjnego lub korzystanie z niego w tej sali prowadzi do unieważnienia egzaminu z danego przedmiotu. To z kolei może skutkować:
w przypadku egzaminów obowiązkowych oraz jedynego egzaminu dodatkowego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym - niezdaniem egzaminu w tegorocznej sesji oraz brakiem możliwości przystąpienia do egzaminu w terminie poprawkowym
w przypadku egzaminów z drugiego i kolejnych przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym - wpisaniem wyniku 0 proc. na świadectwie dojrzałości.
"Jednocześnie członków zespołów nadzorujących uprzejmie proszę o przypomnienie zdającym przed rozpoczęciem egzaminu, aby sprawdzili, czy z roztargnienia lub przez pomyłkę nie wnieśli na salę egzaminacyjną np. telefonu komórkowego" - dodaje dyrektor CKE.
