Seweryn Partyński: Tarnów nie jest atrakcyjny dla młodych....

  Seweryn Partyński: Tarnów nie jest atrakcyjny dla młodych. Ale ja wiem, jak wyrwać go z marazmu

  Łukasz Winczura

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Seweryn Partyński to najmłodszy kandydat na prezydenta Tarnowa. Swoją ofertę wyborczą skieruje do rówieśników, którzy z Tarnowa nie chcą wyjeżdżać.

  Seweryn Partyński to najmłodszy kandydat na prezydenta Tarnowa. Swoją ofertę wyborczą skieruje do rówieśników, którzy z Tarnowa nie chcą wyjeżdżać. ©Łukasz Winczura

  Rozmawiamy z Sewerynem Partyńskim ze stowarzyszenia Kukiz 15 o planach podboju tarnowskiej sceny samorządowej. I o tym, jaki pomysł ma na zatrzymanie eksodusu młodzieży z miasta.
  Seweryn Partyński to najmłodszy kandydat na prezydenta Tarnowa. Swoją ofertę wyborczą skieruje do rówieśników, którzy z Tarnowa nie chcą wyjeżdżać.

  Seweryn Partyński to najmłodszy kandydat na prezydenta Tarnowa. Swoją ofertę wyborczą skieruje do rówieśników, którzy z Tarnowa nie chcą wyjeżdżać. ©Łukasz Winczura

  To tak na rozgrzewkę. Skąd pomysł na start?

  Bo najwyższy czas coś zmienić w mieście, które od niemalże trzydziestu lat tkwi w marazmie.

  A skąd pan wie, że od trzydziestu, skoro liczy pan sobie ledwie 28 wiosen?

  (Śmiech) Jeden zero dla pana. Powiedzmy więc, że marazm, który obserwujemy dzisiaj, jest wynikiem tych 30-letnich zaniedbań i skostniałej, urzędowej struktury.

  Oj, wśród braci urzędniczej nie nabije pan punktów...

  Ale przecież ja nie powiedziałem, że gdybym wygrał, to będę zwalniał. Chodzi o restrukturyzację...

  ...która dla wielu osób jest synonimem słów: zwolnienie czy redukcja.

  To żeby rozwiać wszelkie wątpliwości. Chodzi o wprowadzenie pewnej świeżości w urzędzie, czego efektem będzie usprawnienie pracy w magistracie.

  Trochę młodej krwi?

  Oczywiście. Świat idzie do przodu. Młodzi ludzie wnoszą nie tylko powiew entuzjazmu, ale otwartość na to, co nowatorskie. A przy starszych kolegach mogą nabierać doświadczenia.

  Pięknie powiedziane, tyle że na razie młodzi w popłochu uciekają z Tarnowa.

  No uciekają, bo jaką nasze miasto ma dla nich ofertę? Choćby weekendową. Zamiast snuć się po Wałowej czy Krakowskiej, lepiej siąść w pociąg i pojechać do Krakowa czy Rzeszowa. Widział pan jakiś fajny koncert w wakacje?

  Tak. Lady Pank, Golec uOrkiestra...

  W Tarnowie?!

  Nie. W Zbylitowskiej Górze i Żabnie.

  No widzi pan. Mieliśmy co prawda niezły festiwal, który zorganizowało muzeum z radiem, ale proszę przyznać, jak na stutysięczne miasto z ambicjami, to szału nie ma.

  Obawiam się, że szału nie będzie do przyszłych wakacji.

  No nie będzie, bo niby gdzie te zespoły mają w Tarnowie zagrać jesienią czy zimą?

  Jest hala Gumniska, będzie hala Jaskółka.

  Hala Jaskółka to nie wiadomo kiedy będzie. A po tych ceregielach z dachem, to dziś szedłbym tam z duszą na ramieniu. Rzeczywiście, może coś drgnie na Gumniskach. Kończąc ten wątek, Tarnów jest nieatrakcyjny dla młodzieży.

  A pan tak tylko o „melanżach”.

  Bo dostaję gęsiej skórki, jak pomyślę, jaką ofertę pracy i płacy dla moich rówieśników przygotował Tarnów. Praca kasjera czy magazyniera jako jedyna alternatywa nie jawi się jako coś atrakcyjnego.

  Mówią, że żadna praca nie hańbi.

  Zgoda. Ale nie mówię tego w kontekście, żeby urazić kogokolwiek. Sam imałem się różnych zajęć. Kupmy jednak gazetę, otwórzmy internet i przejrzyjmy oferty pracy. Nic dziwnego, że znajomi wybierają żywoty „słoików” w Warszawie, Krakowie, Katowicach czy na emigracji. Ostatnio modna jest na przykład Skandynawia.

  Wrócą?

  Niektórzy mówią, że jak odłożą trochę grosza, to tak. Ale wielu mówi, że przyjedzie, ale na święta do mamy.

  Tośmy sobie ponarzekali. Ale rozumiem, że jako kandydat na prezydenta ma pan gotowy „pakiet systemowych rozwiązań”.

  To nie jest takie zero-jedynkowe. Eksodus młodych to efekt zaniedbań wielu lat. Zatrzymamy ich, jeśli przyciągniemy tu jakichś inwestorów.

  O Boże, ale banał...

  Wiem, wszyscy to mówią. Ale tu trzeba wywrócenia do góry nogami myślenia. To miasto powinno się zachować jak inwestor i wyjść w świat. A nie siedzieć na Mickiewicza i odsyłać z kwitkiem biznesmenów, bo „nie da się”, „bo nie ma terenów”. A co pan robi, gdy przez tydzień przychodzi pan do sklepu kupić cukier i słyszy, że nie ma? Ale może będzie jutro?

  Proste. Idę kupować do konkurencji.

  I tak było z traktowaniem inwestorów w Tarnowie. Poszli gdzie indziej. To zadam jeszcze jedno pytanie. Co nas wyróżnia na tle innych miast Polski?

  Wałkuje się biegun ciepła i korale w kolorze tarniny

  Trochę mało. A gdyby postawić na kulturę, wyróżnik Tarnowa jako miasta z tradycjami? Tylko nie mylmy kultury z rozrywką.

  Zamieniam się w słuch.

  Festiwal Pięciu Kultur, które egzystowały w Tarnowie. Myślę o kulturze żydowskiej, węgierskiej, romskiej, ukraińskiej i galicyjskiej. Przecież mamy miasta partnerskie chyba nie tylko na papierze? Dalej, myślę o Festiwalu Nowych Trendów...

  Mieliśmy Miasta w Internecie...

  Które z Tarnowa się wyprowadziły. Ale nie przeszkadza to w prezentowaniu nowinek technicznych czy trendów w social media. A zwieńczeniem takiego eventu byłby duży pokaz mody.

  A co mają startupy do fatałaszków?

  Te „fatałaszki” to ogromna gałąź współczesnego przemysłu. Zresztą mówiąc o trendach, nie można zapominać o modzie. To przecież interesuje młodych na równi ze smartfonami i muzyką.

  Ilu radnych chcecie wprowadzić do Sali Lustrzanej?

  Nie kalkulujemy, nie jesteśmy więźniami procentów. Dajmy wypowiedzieć się wyborcom.

  Jakie koalicje powyborcze?

  Na razie żadne, bo nikt nie pokazał programu.

  A pański start nie jest preludium do kampanii posła Norberta Kaczmarczyka?

  Nie. Norbert nas wspiera, ale ma dość pracy w sejmie.

  I pytanie do byłego aktora. Jak ocenia pan kondycję naszego teatru?

  Dobrze. O, wrócę do początku naszej rozmowy. Pojawił się w teatrze powiew świeżości. Nowy dyrektor artystyczny, nowi aktorzy. To od razu widać. Tej nowości potrzeba też miastu.  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  FLESZ: Co dalej ze zmianą czasu?

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O tempora, o mores

  louis cyphre (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Ten chłopiec chce zarządzać Tarnowem? Chyba w Monopoly. Bez zaplecza, bez programu, bez elementarnej wiedzy o mieście. Żart stulecia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dno

  Tyi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Prezydent przede wszystkim powinien być z Tarnowa, być osobą znaną i szanowaną, chroń Boże to miasto przed takimi kandydatami.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obiecanki w powijakach.

  Ed (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Żeby zadzic miastem i mieć wsparcie społeczne i polityczne trzeba do tego dorosc i mieć długoletnie doświadczenie w tym kierunku.Ciezko jest nadrobić wieloletnie zaniedbania a w tej chwili wiele...rozwiń całość

  Żeby zadzic miastem i mieć wsparcie społeczne i polityczne trzeba do tego dorosc i mieć długoletnie doświadczenie w tym kierunku.Ciezko jest nadrobić wieloletnie zaniedbania a w tej chwili wiele sie dzieje w tarnowie a gdyby pan prezydent Ciepiela miał pełne wsparcie rady miejskiej która blokuje rozwój miasta ze względów politycznych to napewno działoby sie o wiele więcej.Przyklad to Owintar ,Gemini park i wiele więcej. Kilka szans dla rozwoju tarnowa to ,inwestycje przemysłowe ,rozwój budownictwa mieszkaniowego i busnesowego ktore zapewnia tarnowskim obywatela prace z godna placa I rozrywke w naszym miescie tarnowie. A wątpliwe jest ze noworodek w pieluchach może to zapewnić .Pan Ciepiela realizuje wspaniała robotę dla miasta Tarnowa tylko potrzebuje wsparcia rady mienskiej która składa sie z 100% Pisu i w celach politycznych a nie dla dobra miasta blokuje ważne decyzje pana prezydenta.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A Kraków się dusi z przeludnienia i nie da się żyć.

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  przez ten exodus do Krakowa, w grodzie Kraka źle się żyje, z powodu przerostu miasta (zarówno przeludnienie, jak i za duży obszar) i skutków tegoż przerostu. Niestety, biurowce ściągają ludzi do...rozwiń całość

  przez ten exodus do Krakowa, w grodzie Kraka źle się żyje, z powodu przerostu miasta (zarówno przeludnienie, jak i za duży obszar) i skutków tegoż przerostu. Niestety, biurowce ściągają ludzi do Krakowa (wszystkim imponuje praca w biurze, chociaż one nie generuje dochodu narodowego, a nawet go zjada, gdyż to nie jest produkcja), przez co nie da się zatrzymać rozrostu Krakowa. uważam, ze pewne korporacje powinno się wywalić raz na zawsze z Krakowa (w pierwszej kolejności Capgemini i biurowiec po niej zburzyć) i przenieść do innych miast (niechby to był Tarnów). Kto wie, czy nie byłoby słuszne przeniesienie Urzędu Marszałkowskiego Małopolskiego z Krakowa do Tarnowa (w Krakowie byłby Urząd Wojewódzki i Wojewoda). Zawsze się nieco rozluźni Kraków. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Geniusz

  Piesek Leszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  Same konkrety


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Absurd....

  Stary tarnowianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Jakiś 28 letni „PIKUS” chce rządzić takim miastem NONSENS -pewnie „pisioeek’” karierowicz......


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PIKUS

  Mieszkania tego gradu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Pewnie ktoś mu postawił „Browca na Rynku i tak się młodzieńcowi pirer....!!!!!!

  Baza wiedzy o wyborach samorządowych 2018

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wideo

  Quizy wyborcze. Przetestuj swoją wiedzę i zdecyduj, na kogo oddać swój głos!

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Najczęściej komentowane

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Najczęściej czytane