Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Zaczynała w hotelowych barach wysp Sal i Boa Vista, śpiewając piosenki Cesarii Evory, Titiny, Bany. Nieuchronnie, jak wszyscy artyści kabowerdyjscy, chciała sprawdzić się w Lizbonie. Przez kilka lat śpiewała tam z zespołem Nos Raiz pod gołym niebem, na starej przystani przy centralnym placu miasta. Ilekroć brzmiał tam jej głos, tłum gęstniał i nie rozchodził się aż do ostatniej piosenki.
Z zespołem nagrała kilka utworów na płytę "Conquistador" w 2017 roku. Było jednak oczywiste, że talent tej miary potrzebuje światowej ekspozycji. Lucibelę usłyszał nieomylny Jose da Silva, odkrywca Cesarii Evory i właściciel firmy płytowej Lusafrica. Zaprosił ją do studia w Paryżu i znalazł najznakomitszych muzyków na pierwszą autorską płytę.
- Nie ulega wątpliwości, że mamy przed sobą jeden z największych talentów dekady. Pierwszy album – Laco Umbilical zwiastował lata olśnień i wzruszeń i wtedy też zaprosiliśmy Lucibelę do Polski po raz pierwszy. Rok 2022 przyniósł kolejną fenomenalną płytę i światową trasę: Amdjer. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, mogąc raz jeszcze zaprezentować głos, który zachwycił cały świat - mówi Marcin Kydryński.
W październiku 2023 artystka będzie bohaterką projektu "Siesta w drodze" i odwiedzi jedenaście polskich miast. 11 października Lucibela wystąpi w NCK w Krakowie.
- Powiedzieć, że jest być może najbliższa legendarnej Cesarii Evory, to jednak trochę skrzywdzić tę młodą artystkę. Jej głos, o rzadko spotykanej szlachetności, szerokim paśmie i głębi wyrazu jest doskonale własny. Choć z drugiej strony sporo w tym porównaniu prawdy. Lucibela, urodzona w niesławnym Tarrafal, gdzie reżim Salazara więził opozycjonistów, wychowana na Wyspach, śpiewa muzykę tradycyjną. Podczas gdy Sara Tavares, Mayra Andrade czy Dino di Santiago flirtują z klubowymi rytmami – Lucibela, niczym Wynton Marsalis w jazzie, dba o przetrwanie źródeł - dodaje Marcin Kydryński.
Założeniem "Siesty w drodze" jest prezentacja na żywo artystów znanych z niedzielnych audycji "Pora Siesty" Marcina Kydryńskiego oraz z bestsellerowych kompilacji "Siesta" (wydano już piętnaście edycji). Prowadzącym oraz dyrektorem artystycznym projektu jest Marcin Kydryński, radiowiec, autor tekstów i kompozytor, producent płyt i fotograf.
- Zaczęliśmy w okolicach Święta Zakochanych, w lutym 2012, by następnie spotykać się co kilka miesięcy i doprowadzić rokrocznie do szczęśliwej kulminacji na Siesta Festivalu u progu maja i dalej grać aż do końca roku. Z nadzieją, że te koncerty, jak ich radiowa starsza siostra, na trwałe wpiszą się w życiorys setek, jeśli nie tysięcy ludzi. Będę zaszczycony mogąc objąć artystyczne przywództwo przedsięwzięcia i przyjmując rolę prowadzącego każdy z wieczorów - deklaruje Marcin Kydryński.
"iesta w drodze" gościła światowej sławy gwiazdy, takie jak: Pat Metheny, Bobby McFerrin & Chick Corea czy Dianne Reeves. W projekcie pojawili się także: Richard Bona, Ana Moura, Camane, Tito Paris, Sara Tavares, Lura, Mayra Andrade, Tcheka, Elida Almeida, Yami, Nancy Vieira, Fabia Rebordao, Marcio Farco czy Dino Di Santiago.
- W "Sieście" przenikanie się kultur, zacieranie granic przy jednoczesnym szacunku dla tradycji regionów, pojednanie ponad historycznymi podziałami, to obok samej materii muzyki najcenniejsze wartości - podsumowuje Marcin Kydryński.
- Oto najpiękniejsze wodospady w Małopolsce. Te miejsca zachwycają!
- Restauracje i kawiarnie z widokiem na Kraków. TOP 12 miejsc na wyjątkowe spotkanie
- Horoskop miłosny na lato 2023!
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów
- Dla kierowców z Małopolski ta droga będzie bramą na południe Europy. ZDJĘCIA