Elif skończyła z wyróżnieniem konserwatorium w Stambule. Grała muzykę klasyczną na oboju. Spragniona wolności i nowego doświadczenia, wyjechała do słynnej Berklee College of Music, by tam spotkać największych artystów i nauczycieli jazzu. Odnalazła swój głos. Zaczęła śpiewać, łącząc wszystkie tak dobrze już sobie znane światy.
Wyszła za mąż za znakomitego jazzowego trębacza z Ekwadoru. Stąd nowe nazwisko. Na przystań wybrała Madryt, gdzie krzyżują się ścieżki muzyków flamenco z mistrzami z Karaibów i Argentyny. Tam usłyszał ją jeden z najwybitniejszych producentów muzyki etnicznej, Javier Limon. Olśniony, stworzył z Elif album "Mi Voz", a wkrótce potem zaprosił ją na własną płytę "Viajeras".
- Latem 2024 roku usłyszeliśmy jej wersję bolera "Besame Mucho", z jednym z najwybitniejszych improwizujących pianistów naszych czasów, Kubańczykiem, Alfredo Rodriguezem . Ta przejmująco piękna interpretacja trafiła natychmiast na pożegnalną, ostatnią, dwudziestą siestową płytę - mówi Marcin Kydryński, twórca "Siesty w drodze".
Tak narodziła się nowa postać w muzyce świata. Więcej: na styku wielu kultur powstała nowa muzyka, odmienna od wszystkiego, co znaliśmy do tej pory. "Siesta w drodze" nie mogła przeoczyć takiego zjawiska.

31 marca o godz. 19 Elif Sanchez wystąpi w Nowohuckim Centrum Kultury. Bilety do nabycia na stronie https://4music.com.pl/nadchodzace-projekty/. Organizatorem trasy jest Agencja Artystyczna 4music.
Założeniem "Siesty w drodze" jest prezentacja na żywo artystów znanych z niedzielnych audycji "Pora Siesty" Marcina Kydryńskiego oraz z bestsellerowych kompilacji "Siesta". Prowadzącym oraz dyrektorem artystycznym tych projektów jest Marcin Kydryński, radiowiec, autor i kompozytor tekstów, producent płyt i fotograf oraz współorganizator Siesta Festival w Gdańsku.
"Siesta w drodze" gościła światowej sławy gwiazdy, takie jak: Pat Metheny, Bobby McFerrin & Chick Corea czy Dianne Reeves. W projekcie pojawili się także: Richard Bona, Ana Moura, Camane, Tito Paris, Sara Tavares, Lura, Mayra Andrade, Tcheka, Elida Almeida, Yami, Nancy Vieira, Lucibela, Marcio Farco czy Dino Di Santiago.
W "Sieście" przenikanie się kultur; zacieranie granic przy jednoczesnym szacunku dla tradycji regionów; pojednanie ponad historycznymi podziałami, to obok samej materii muzyki najcenniejsze wartości.