Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siła poezji w kontekście pandemii. 11. Krakowska Noc Poezji

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Szczególne miejsce w poetyckich spotkaniach zajmie twórczość Adama Zagajewskiego
Szczególne miejsce w poetyckich spotkaniach zajmie twórczość Adama Zagajewskiego Jerzy Doroszkiewicz
Już w weekend w Krakowie będzie można poczuć prawdziwą siłę poezji. Od 8 do10 października potrwają wydarzenia - spotkani autorskie spacery literackie, gry miejskie, dyskusje - w ramach 11. edycji Nocy Poezji.

FLESZ - Podatek od psa

od 16 lat

- Podczas 11. Nocy Poezji będziemy rozmawiać o tym, czym jest poezja, jakie są jej funkcje i moc w obliczu izolacji i samotności postrzeganej w różnych wymiarach i kontekstach. W Krakowie, mieście literatury UNESCO, będą to konteksty bardzo szerokie, a szczególne miejsce w poetyckich spotkaniach zajmie twórczość Adama Zagajewskiego, którego będziemy wspominać i żegnać -

mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Organizowane od przeszło dekady Krakowskie Noce Poezji to spotkania z poetami znanymi i uznanymi, ale także twórcami stawiającymi pierwsze kroki w tym obszarze. W tym roku na krakowian czeka ponad 50 wydarzeń, odbywających się zarówno w centrum Krakowa, na Kazimierzu, na Podgórzu, w Nowej Hucie, jak i lokalizacjach na obrzeżach miasta.

- W programie 11. edycji Nocy Poezji znalazły się zarówno spotkania autorskie, spotkania poetyckie - w tym dedykowane poetom, będącym patronami roku 2021: Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, Krzysztofowi Baczyńskiemu, Tadeuszowi Różewiczowi, jak też wiele spacerów literackich, gry miejskie, wreszcie dyskusje wokół roli, siły i znaczenia poezji, ale także wokół problemów z przekładem poezji

- zapowiada Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Jednym z wydarzeń tegorocznej edycji Nocy Poezji w Centrum Kultury Podgórza będzie happening muzyczno-poetycki „Miasto, maszyna, dźwięków masa” inspirowany twórczością Tadeusza Peipera (piątek, godz. 18.00), a od 2 do 7 października Centrum prowadzi grę terenową poświęcona poezji Tadeusza Peipera pt. „Podgórze Peipera” - szlakiem cytatu „Wielbiłem drogi którymi wśród podartych widnokręgów dym złota wjeżdża w miasto”, w nietypowej, spacerowo-internetowej formie (szczegóły na stronie Centrum).

W piątek o godz. 18.00 w Cafe NOWA Księgarnia (ul. Zgody 7), odbędzie się wystawa grafik Agaty Dębickiej, powstałych na potrzeby tomu „Wiersze do kolorowania” Michała Zabłockiego.

Szereg wydarzeń pod hasłem „Poezja to stan umysłu” przygotowała na nocne świętowanie poezji Biblioteka Kraków, znalazły się wśród nich m.in. spotkanie z poezją laureatów 8. edycji Konkursu na Książkowy debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej. Patronce konkursu i laureatom poświęcono dwa spotkania, które 9 października odbędą się w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” (ul. Szczepańska 1). W tym samym miejscu można będzie także spotkać wielu współczesnych krakowskich poetów.

Na sobotę o godz. 11.00 zaplanowano również wycieczkę po Nowej Hucie szlakiem poezji. „W pierwszej edycji nowohuckich spacerów, zmierzymy się ze stereotypami, których pełno w narracjach o Wisławie Szymborskiej”- zapowiadają organizatorzy. Spacer ruszy spod Teatru Ludowego.

9 października (godz. 22.00) w Chochli Literackiej (ul. Paulińska 28) Teatr Barakah zaprosi krakowian na widowisko złożone z recytacji poezji, występów muzycznych, niedługich reinterpretacji dialogów kabaretowych, a także autorskich piosenek.

Noc Poezji to także czas pożegnania z Adamem Zagajewskim. Poświecone poecie spotkanie „Adamowi Zagajewskiemu. In memoriam” odbędzie się 9 października w Kościele św. Katarzyny.

Na zakończenie tegorocznej edycji Nocy Poezji w Piwnicy Pod Baranami odbędzie się poetyckie widowisko na podstawie twórczości Ewy Lipskiej z udziałem: poetki, Anna Polony, Jerzego Treli i Józefa Opalskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska