W wieczór Trzech Króli najpiękniejsza sala balowa w Krakowie rozbrzmiewać będzie dźwiękami wiedeńskich walców, argentyńskich tang oraz muzyki filmowej.
Muzycy orkiestry Sinfonietta Cracovia pod batutą František Macek. wykonają program złożony z muzyki Johanna Straussa, m.in. zabrzmi uwertura do "Zemsty nietoperza", "Marsz Radetzky’ego" oraz walc "Nad pięknym modrym Dunajem". Dwugodzinny koncert będzie też ucztą dla miłośników muzyki filmowej. Krakowska orkiestra wykona znane melodie z filmów. Melomani usłyszą tematy muzyczne ze słynnego "Zapachu kobiety" stworzona przez jednego z najbardziej wziętych kompozytorów hollywoodzkich, Thomasa Newmana. Zabrzmi walc Wojciecha Kilara z filmu "Ziemia obiecana", a także "Libertango" Astora Piazzolli.
Tego wieczoru orkiestrę poprowadzi czeski dyrygent František Macek.
Sala balowa Hotelu Saskiego to element muzycznego dziedzictwa Krakowa. W czasach monarchii Habsburgów koncertowali tu Liszt i Brahms. Jeden z pierwszych koncertów wykonał tu także Ignacy Jan Paderewski. Przed rokiem miejsce odzyskało dawną świetność już pod szyldem Hotelu Saskiego, dzięki czemu krakowianie znów mogą cieszyć się muzyką w tak wytwornym wnętrzu.
Do sali balowej w Hotelu Saskim można dotrzeć windą oraz przez przejścia między pomieszczeniami o szerokości dostosowanej do wózków inwalidzkich.
Tydzień później krakowskich muzyków będzie można usłyszeć na koncercie z cyku Muzyczne espresso, łączącym muzykę i krakowskie muzea. Tym razem muzyczny łyk espresso w Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej Manggha 14 stycznia w samo południe.
"Pierwszy w roku 2024 Koncert Espresso to zapowiedź ewolucji formuły koncertów kameralnych, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krakowskiej publiczności. W tym roku publiczność koncertów będzie miała okazję spróbować muzyki klasycznej, ciesząc się nowymi kolorami - obok muzyków Sinfonietty wystąpią także artyści grający nie tylko na instrumentach smyczkowych" - zapowiada Sinfonietta Cracovia.
Pierwszy koncert w nowej odsłonie cyklu z udziałem kwartetu fortepianowego z gościnnym udziałem Agnieszki Zahaczewskiej-Książek.
