Czytaj także: Po Tarnowie grasuje wielkie dzikie kocisko
W diecezji tarnowskiej pracuje ok. tysiąc sióstr oraz dwustu ojców i braci zakonnych. Siostry katechizują w szkołach, opiekują się chorymi w szpitalach, domach opieki i hospicjach, prowadzą przedszkola, internaty i placówki opiekuńczo-wychowawcze. Codziennie przygotowują posiłki dla najbiedniejszych mieszkańców, które wydawane są w kuchniach działających przy wielu parafiach.
Szczególny wymiar ma posługa trzech zakonów klauzurowych. Siostry klaryski ze Starego Sącza, karmelitanki bose z Tarnowa i bernardynki z Kończysk koło Zakliczyna mówią, że są szczęśliwe za murami klasztorów. Większość dnia spędzają na modlitwie i pracy, "odcięte" od świata.
Siostry szyją i haftują ornaty oraz stuły. Wykonują figurki gipsowe i różańce. Wiele osób pisze do nich lub dzwoni, prosząc o modlitwę.
Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza modlitewne SOS. Intencje można wysłać listownie lub za pomocą internetu (szczegóły na stronie: www.zakony.diecezja.tarnow.pl). - Klasztory sióstr klauzurowych to małe ministerstwa cudów, gdzie można wiele wyprosić - przekonuje ks. Robert Biel, wikariusz biskupi do spraw zakonnych.
Obchody Dnia Życia Konsekrowanego rozpoczną się 1 lutego o godz. 17 nieszporami w klasztorze Sióstr Klarysek w Starym Sączu oraz w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie.
Główne uroczystości odbywać się będą 2 lutego w Tarnowie. Podczas mszy św. w południe w katedrze osoby konsekrowane odnowią śluby zakonne.
Wybieramy Ludzi Roku 2011. Zobacz listę kandydatów i oddaj głos!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!