Pod koniec września Rada Miejska w Starym Sączu podjęła uchwałę nadającą wieloletniej kseni Klasztoru Sióstr Klarysek Honorowe Obywatelstwo Starego Sącza. W czwartek, 10 października, w starosądeckim klasztorze odbyła się uroczysta sesja. Było to historyczne wydarzenie, gdyż starosądecki zakon to zakon klauzurowy, do którego nie mają wstępu osoby z zewnątrz. Co więcej zakonnicom nie wolno opuszczać murów i kontaktować się ze światem zewnętrznym. Tylko nieliczne zakonnice są wyznaczane do takich kontaktów np. w sprawach zakupów, czy remontów.
- Mieliśmy ogromny zaszczyt uhonorować osobę absolutnie wyjątkową. Siostra Maria Teresa Izworska była wielokrotnie ksienią w starosądeckim klasztorze. Dbała o wspólne dziedzictwo, bardzo duże zasługi Matki Teresy związane są ze staraniami o kanonizację bł. Kingi. Siostra włożyła wiele wysiłku i troski w staranne przygotowanie do uroczystości kanonizacyjnej i wizyty Ojca Świętego w Starym Sączu - mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza. - Napisała teksty wielu pieśni ku czci Świętej Kingi. O starosądeckim klasztorze i o św. Kindze zostało nakręconych wiele filmów dokumentalnych. W kilku z nich występowała Matka Teresa, snując swoją opowieść w cieniu za kratą klauzurową – w rozmównicy.
Także miejscy radni, którzy zdecydowali o nadaniu honorowego obywatelstwa mate Marii Teresie Izworskiej, która aktualnie jest profeską wieczystą w Klasztorze Sióstr Klarysek w Starym Sączu, nie mieli wątpliwości, że jest ona osobą bardzo zasłużoną dla Starego Sącza. Pełniąc funkcję kseni dbała o dobry stan klasztornych budynków i całego zakonnego gospodarstwa, starała się o zdobycie środków finansowych na przeprowadzenie w nim koniecznych remontów i udoskonaleń, czuwała nad prowadzonymi pracami. Za jej przełożeństwa wykonano m.in.: remont muru obronnego wokół klasztoru i ogrodu, remont w Domu Kingi, elewację frontowej ściany rozmównic, oczyszczenie ścian kaplicy św. Kingi, remont budynków gospodarczych i tzw. mortuorum – wewnętrznego dziedzińca między prezbiterium kościoła a korytarzem klasztornym. Ponadto wymieniono dach na kościele klasztornym, na wieży bramnej oraz na kaplicy loretańskiej, wykonano zabezpieczenie przeciwpożarowe, oraz monitoring antywłamaniowy, zrobiono nowe schody do ogrodu.
- Hotel milionera nad Jeziorem Rożnowskim przyciąga celebrytów
- To miejsce nad Jeziorem Rożnowskim zmieniło się nie do poznania
- To tutaj uczestnicy "Sanatorium miłości" balowali. Jest jak w pałacu
- Park Terapeutyczny z amfiteatrem i tężnią solankową. To będzie turystyczny hit
- Remont ratusza pochłonie około 20 milionów złotych i potrwa do 2025 roku
- Wspaniałe krynickie wille. To prawdziwe perełki architektoniczne w szwajcarskim stylu
Pustynia Błędowska, czyli największa atrakcja turystyczna w powiecie olkuskim
