To jedna z 41 małopolskich gmin, które przystąpiły do tego przedsięwzięcia realizowanego z wykorzystaniem dofinansowania unijnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. W niektórych gminach raporty są już gotowe, inne jeszcze będą je wykonywały.
Przedstawiciele krakowskiej firmy Doeko Group w gminie Skała mają sprawdzić możliwości montażu solarów, ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła i kotłów na biomasę. - Chodzi o ocenę jakiej mocy urządzenia powinny być montowane w danym domu i wskazania miejsca, gdzie najlepiej te urządzenia usytuować - mówi Dorota Buczek, kierownik Biura Strategii, Rozwoju i Promocji Gminy Skała.
Dla mieszkańców uczestniczących w programie, raporty te są opracowywane bezpłatnie. Odwiedzin przedstawicieli firmy należy się spodziewać od 1 marca do 15 kwietnia tego roku. Uniemożliwienie wykonania raportu z inspekcji terenowej będzie traktowane jako rezygnacja z dalszego udziału w projekcie.
- Oceny mieliśmy wykonać jeszcze w ubiegłym roku. Wybraliśmy firmę, która się tego podjęła, ale przeciągała wykonanie zadanie i ostatecznie nie zrealizowała go. Teraz wybraliśmy drugą firmę i mam nadzieję, że raporty będą na czas. Podpisanie umowy w nowym wykonawcą było z końcem lutego - mówi Dorota Buczek.
Wylicza, że w gminie Skała w programie rozwoju OZE udział zadeklarowało 70 właścicieli domów. - Jednak audyty te robimy dla 80 obiektów, bo mamy dodatkowych chętnych na liście rezerwowej i gdyby udało się włączyć do programu kolejne osoby, to chcemy być przygotowani - dodaje pani kierownik.
Mieszkańcy najbardziej interesują się ogniwami fotowoltaicznymi do produkcji energii. W drugiej kolejności jest zapotrzebowanie na solary do podgrzewania wody, w następnej pompy ciepła do ogrzewania domów, a najmniej wniosków mamy na montaż kotłów na biomasę, które maja zastąpić stare piece węglowe.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 8. Czym określamy słowo Fiakier?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU