FLESZ - Kontrole na budowach

Zatargi między dyrekcją Valeo, francuskiego zakładu produkującego części samochodowe, a pracownikami oraz Wolnym Związkiem Zawodowym Sierpień 80 są od dawna. W ubiegłym roku związkowcy z tego ugrupowania organizowali protest przed jedną z bram firmy po nieudanych negocjacjach w sprawie podwyżek płac. Firma skierowała potem pozwy sądowe przeciwko związkowcom. Sprawy sądowe jeszcze trwają.
Związkowcy natomiast odbierali skargi od pracowników i nieprawidłowościami zainteresowali Państwową Inspekcję Pracy. Kontrola trwała od końca kwietnia do połowy grudnia 2021 roku. Inspektorzy wykazali nieprawidłowości.
Tysiące ofert pracy w Krakowie. O robotę łatwiej niż przed p...
Istotną sprawą do rozwiązania w firmie był fakt niewypłacenia pensji jednej z pracownic, która poprosiła o pomoc związku zawodowego. Wypowiadała się dla Radia ESKA - w rozmowie z Michałem Dąbrowskim mówiła:
Pracuję w firmie prawie 20 lat i w ubiegłym roku ze względów zdrowotnych nie mogłam wykonywać czynności, które wcześniej wykonywałam na swoim stanowisku. Okazało się, że nie ma dla mnie stanowiska. Jednak zgłosiłam na piśmie gotowość do pracy. Skierowano mnie na badania lekarskie na komisję wojewódzką. Czekałam na termin tej komisji, a firma w tym czasie odmówiła mi wypłacenia pensji - skarżyła się Maria Waga, pracownica Valeo.
Była rozgoryczona, gdy nie otrzymała pensji, a w kadrach powiedziano jej, że wypłata się nie należy. Zapytała o podstawę prawną, ale tego się nie dowiedziała.
Zamiast pensji, którą firma powinna wypłacić - zaproponowano jej zapomogę z funduszu socjalnego. Jako związkowcy próbowaliśmy ten problem rozwiązać z pracodawcą, ale bezskutecznie. Dlatego musieliśmy wystąpić o kontrolę PIP - mówi nam Rafał Kyzioł, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80.
Po wojewódzkiej komisji lekarskiej zakład znalazł nowe stanowisko dla pracownicy, ale zaległej pensji (której nie dostała od końca marca do połowy maja) nie wypłacił. Dopiero PIP poradził sobie z tym i nakazał firmie Valeo wypłacić pensję. Pracownica otrzymała ją po prawie roku - w styczniu 2022.
Inspekcja pracy miała też inne skargi. Dotyczyły monitoringu w Valeo. Inspektorzy otrzymali e-mail, który krążył między pracownikami.
Chodziło o to, że firma postanowiła podnieść normy produkcji o 5 procent, bo z monitoringu obserwującego pracowników miało wynikać, że 5 do 10 minut przed zejściem ze stanowiska wśród ludzi panuje rozluźnienie. Tymczasem nadużyciem jest stosowanie monitoringu do takich obserwacji. On może być wykorzystywany do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, ochrony mienia pracodawcy, kontroli produkcji, zachowania tajemnicy informacji. Tu monitoringu nadużywali - mówi Rafał Kyzioł.
O stanowisko dyrekcji Valeo w sprawie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy i sposobów rozwiązywania problemów (wypłaty pensji bez oddawania sprawy do PIP) wewnątrz zakładu, o lokalizowanie kamer i decyzje o zwiększeniu celów produkcyjnych (poprzez nielegalne ustawianie kamer) zapytaliśmy przed kilkoma dniami. Dostaliśmy od razu zwrotną informację, że pytania dotarły do firmy, ale na odpowiedzi trzeba było czekać kilka dni.
Najwięksi pracodawcy z siedzibą w Krakowie w 2022 r. Nowy li...
W dniu publikacji testu w imieniu Valeo informację przekazała nam Agata Niemiec, doradca ds. PR/Promocji - twierdząc, że nasze pytania dotarły do szefów we Francji i w odpowiedzi jest oświadczenie. Nie była to odpowiedź na nasze pytania, a ogólne stwierdzenia, mówiące o szacunku do pracowników i działań zgodnych z przepisami.
- (...) Szacunek dla naszych pracowników jest priorytetem, co oczywiście oznacza, że przestrzegamy wszystkich przepisów prawnych, a negocjacje ze związkami zawodowymi prowadzimy zgodnie ze standardami pełnej przejrzystości. Uwzględniamy zalecenia Państwowego Inspektoratu Pracy, aby zapewnić bezpieczeństwo operatorów, które jest naszym absolutnym priorytetem. Działalność produkcyjna wymaga podejmowania systematycznych działań i ścisłego przestrzegania zasad i procesów. Muszą one być bezwzględnie znane wszystkim, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników i procesu produkcyjnego. Właśnie to bezpieczeństwo jest jedynym celem systemu monitoringu. Z tego też względu obecnie prowadzony jest audyt wewnętrzny, który ma na celu ocenę pełnej zgodności z przepisami działań Valeo w Polsce - czytamy w oświadczeniu podpisanym: Grupa Valeo.
Tymczasem Związkowcy uważają, że szefowie zakładu nie starają się rozwiązywać problemów i nie korzystają z możliwości dojścia do porozumienia.
Po negocjacjach w sprawie podwyżki pensji w ubiegłym roku złożyliśmy skargę do zarządu firmy we Francji, a u nas w Skawinie odpowiedzią były pozwy sądowe przeciwko związkowcom. To nas nie zniechęca, jeśli trzeba, będziemy protestować - podkreślają związkowcy z WZZ Sierpień 80.
Protest w Skawinie przy bramie Valeo. Rozmowy o podwyżkach p...
Powiaty krakowski i wielicki. Samorządowcy z czterech gmin w...
Gmina Zielonki. Przebudują drogę wojewódzką w okolicy szkoły...
- Co zjeść, podróżując po Małopolsce? Oto regionalne przysmaki!
- Amerykański Rajd kantYny w gminie Wielka Wieś. Kowboje i rumaki pod maskami aut
- Wielka Wieś. Nietypowe dożynki. Korowody, wieńce, przyśpiewki na Wielkowiejskim Targu
- Piknik Rodzinny w Ojcowskim Parku Narodowym. Atrakcji nie brakowało!
- Gminne święto plonów. Przybył korowód z 13 wieńcami i przyśpiewkami
- Z wizytą w kozim gospodarstwie, czyli tam, gdzie zbierają suchy chleb