Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Kawa z ciastkiem, basen i notes za ankietę do bazy

Ewa Tyrpa
Fot. Archiwum UMIG
W gminie Skawina rusza rządowy, pilotażowy system inwentaryzacji budynków z kopciuchami i wymagającymi termomodernizacji.

We wtorek Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” i równocześnie wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjechał do Skawiny, by porozmawiać z wiceburmistrzem Tomaszem Ożogiem o „Zintegrowanym systemie wsparcia polityk i programów Ograniczenia Niskiej Emisji”, zwanym ZONE.

- Od naszej gminy rozpocznie się tworzenie centralnej bazy budynków wymagających wymiany pieców oraz termomodernizacji – informuje Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny. Podkreśla, że to duże, ale ważne przedsięwzięcie.

Szacuje się, że w gminie do wymiany jest około sześć tysięcy kopciuchów. – Jednak nie są precyzyjne dane. Aby zaplanować całą politykę działań na rzecz chronienia powietrza, potrzebne są konkretne informacje. Także w sprawie liczby domów wymagających termomodernizacji – mówi wiceburmistrz Tomasz Ożóg, pilotujący programy walki ze smogiem, także ZONE.

Zostaną one zebrane na podstawie ankiet. - Na ich podstawie będzie można określić koszty tego przedsięwzięcia i stworzyć harmonogram działań. Ankiety otrzymają wszyscy właściciele posesji. Będą je wręczać sołtysi podczas roznoszenia nakazów podatkowych. Od piątku będą dostępne na stronie internetowej urzędu – zapowiada Grzegorz Horwacik, kierownik Wydziału Ochrony Powietrza w Urzędzie Miasta i Gminy.

Władze gminy chcą zachęcić mieszkańców do wypełniania ankiet i na te osoby, które dostarczą je w wersji papierowej, czekać będą małe prezenty, jak długopisy i notatniki. Natomiast ci, którzy wypełnią ankietę w wersji elektronicznej, otrzymają bilet na basen lub zaproszenie na kawę z ciastkiem do jednej ze skawińskich kawiarni.

Rozkład starych pieców w skawińskiej gminie z 16 sołectwami, jest nierównomierny. Według wstępnych badań w mieście do wymiany pozostało około 40 procent starych pieców. W wioskach 70-80 procent. Jednak i w nich niejednakowo rozkładają się posesje. Są ulice z siecią gazociągową, do której podłączone są wszystkie domy. A np. po drugiej stronie drogi są same stare paleniska.

Mogą one jeszcze być wykorzystywane do 2022 roku. Ale władze gminy kilka lat temu podjęły walkę ze smogiem i włączają się do różnych programów, m.in. „Czyste powietrze” oraz pilotażowego programu „Laboratorium Skawina”, przewidzianego dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Program ten wdrażany jest z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Teraz jest nim objętych kilkanaście domów, a od połowy roku przybędzie kilkaset.

Podczas ostatniego naboru w UMiG złożono około 500 wniosków o dofinansowanie do wymiany kotłów. W pierwszej kolejności będą wymieniane czekające z poprzednich lat. Jeśli jednak wnioskodawcy nie zdecydują się na wymianę w tym roku, to będą musieli od nowa rozpocząć starania o dotację.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Skawina. Kawa z ciastkiem, basen i notes za ankietę do bazy - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska