18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Skłócona Platforma bez szans na Kraków?

Piotr Rąpalski
Poseł Ireneusz Raś fot. Andrzej Banaś
Skłóconej PO brakuje ciągle mocnego kandydata na prezydenta Krakowa. A wybory już za rok. Najwięksi przeciwnicy Platformy, Jacek Majchrowski, posłowie Duda i Gowin, rosną w siłę.

Po wyłonieniu nowych partyjnych władz miasta i regionu w Platformie Obywatelskiej zaczynają się przygotowania do przyszłorocznych wyborów samorządowych. Najpierw PO chce przeprowadzić własne prawybory, które wyłonią kandydata na prezydenta Krakowa. Potencjalnych pretendentów jest troje: poseł Ireneusz Raś, europoseł Bogusław Sonik i radna miejska Małgorzata Jantos. Pytanie, czy ktokolwiek z nich będzie w stanie zagrozić kontrkandydatom: urzędującemu prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu, posłowi PiS Andrzejowi Dudzie i Jarosławowi Gowinowi, który po odejściu z partii buduje teraz własne ugrupowanie, nurtuje teraz wierchuszkę krakowskiej PO. Zwłaszcza że sondaże nie są Platformie przychylne.

Bez lokomotywy
To właśnie Gowin przez długi czas był wymieniany jako pewny kandydat do fotela prezydenta Krakowa z ramienia PO. Kiedy odszedł z partii, krakowska Platforma straciła wyborczą lokomotywę. Przez pewien czas wydawało się, że Gowina zastąpi Raś - ale jego notowania spadły, po tym jak poddał się bez walki w wyborach na szefa małopolskiej PO, i po ujawnieniu kompromitującego nagrania, na którym słychać bełkoczącego posła. Nowo wybrany szef krakowskiej i małopolskiej Platformy Grzegorz Lipiec walczyć o pałac Wielopolskich nie chce.

Chęć startu ogłosiła za to Małgorzata Jantos, ale to ciągle osoba mało znana krakowianom. - Mam szansę wygrać z panami Dudą czy Gowinem, bo oni co najmniej przez rok będą musieli się uczyć miasta, podczas gdy ja w nim pracuję od lat - prezentuje swoje zalety radna.

Chętny jest też europoseł Bogusław Sonik, który jednak kilka miesięcy wcześniej będzie próbował ponownie się dostać na posadę w Strasburgu. Czeka go więc prawdziwy wyborczy maraton. - Nie widzę przeciwwskazań. Lider PO z listy do Parlamentu Europejskiego będzie miał większe szanse w wyborach prezydenckich, szczególnie w starciu z Jackiem Majchrowskim. - Wyborcy, oddając głos, okazują zaufanie, można je wykorzystać w sprawie im bliższej, w ich mieście.

Platforma teoretycznie mogłaby też poprzeć samego Jacka Majchrowskiego, z którym jest teraz związana formalną koalicją. Mogłoby to pokrzyżować plany innym konkurentom, a równocześnie zapewnić PO ciągłość władzy w radzie miasta. Działacze Platformy, eksperci, a nawet przeciwnicy PO uważają jednak, że partia nie może odpuścić walki w drugim największym mieście w Polsce, bo byłby to dla niej blamaż.

- W polityce wszystko jest możliwe, ale na razie chcemy znaleźć naszego kandydata. Jeśli prezydent wygra przyszłoroczne wybory, będziemy z nim rozmawiać o dalszej współpracy - komentuje Grzegorz Lipiec.

Spór o prawybory
W ostatnim sondażu badającym nastroje krakowian (Millward Brown dla "Gazety Wyborczej") Majchrowski uzyskał 29 proc. poparcia. Drugi był Gowin z 18 proc., trzeci Duda z 12 proc. Raś dostał tylko 6 proc., a radna Jantos 5 proc. Platforma chce się ratować organizując prawybory w partii. - To najlepsza droga do wyłonienia dobrego kandydata na prezydenta - uważa Lipiec.
Taki plan nie podoba się Ireneuszowi Rasiowi. - Prawybory mogą nas skłócić. Każdy kandydat będzie miał jakąś opozycję. Rozpalimy emocje i wejdziemy w kampanię wyborczą podzieleni - mówi poseł. Sam jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji, czy będzie startował.

Przeciwnicy rosną w siłę
PO kłóci się, nie mając mocnej kandydatury, a kontrkandydaci nie próżnują. Prezydent Majchrowski jest ostatnio superaktywny: nie opuszcza okazji do spotkań z krakowianami, wręcza odznaczenia, szykuje się do oddania dużych inwestycji i rozpoczyna nowe (wczoraj podpisał akt erekcyjny budowy spalarni odpadów).

- Zawsze unikałem ocen kandydatów. Ostatecznie o tym, kto jest "znaczący", zdecydują wyborcy - komentuje Majchrowski, pytany, czy według niego kandydat PO będzie się liczył w przyszłorocznych wyborach.

Prawdopodobnie w najbliższych miesiącach będą też rosły szanse posła Dudy z PiS. Wyborcy będą go teraz często oglądać na ekranach telewizorów, bo Duda został właśnie rzecznikiem swojej partii. W poprzednich wyborach samorządowych uzyskał w mieście niezły wynik - 22 proc. głosów. A wtedy Platforma miała mocnego kandydata - wojewodę Stanisława Kracika. - Myślałem że zawalczą, aby pan Gowin pozostał w PO, by mieć mocnego kandydata. Teraz takiego nie widzę - komentuje Duda, który w przyszłym roku znów gotów jest walczyć o fotel prezydenta miasta.

Tymczasem Gowin tworzy własne ugrupowanie. - Wystawimy kandydata. Czy to będę ja, zdecydujemy wiosną - mówi poseł, ale przyznaje, że największe szanse mają Majchrowski, Duda i on sam. - Założę się, że PO nie wprowadzi kandydata do drugiej tury wyborów - kwituje.

Mimo marnych szans PO musi stanąć do walki

Prof. Marek Bankowicz, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego: PO na poparcie obecnego prezydenta ze względów prestiżowych nie może sobie pozwolić. Ten, moim zdaniem, wystartuje. PO wystawi natomiast swojego kandydata, choć będzie on raczej skazany na porażkę. Naturalnym pretendentem jest radna Jantos. W jej przypadku porażka nie będzie zbyt dotkliwa, a PO będzie miała kandydatkę, która dobrze wypadnie w polemice na temat miasta. Może wystawić też kogoś, kto przegra wcześniejsze wybory do europarlamentu.

dr Łukasz Stach, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego: PO brakuje wyrazistego kandydata, stąd też zaczyna się licytacja nazwisk. Pretendenci są jednak słabo rozpoznawalni. Uczciwe prawybory mogą wyłonić tego optymalnego, ale PO będzie miała z tym problem. Trapią ją bolączki, walki między frakcjami. Osłabia to szanse na wyłonienie akceptowanego przez całą partię i jej elektorat kandydata. A jeżeli poparcie dla Platformy nadal będzie spadać - nawet dobry kandydat nie pomoże. Szyld słabnącego ugrupowania może stać się dla niego obciążeniem.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieszkańcy Krakowa
Mieszkańcy Krakowa decydują sami. Przyszłość Krakowa: DACH NAD GŁOWĄ dla każdego obywatela miasta, WYKSZTALCENIE w kierunku indywidualnych zdolności OPIEKA ZDROWOTNA bezwarunkowa dla wszystkich/WSZYSTKO ZGODNIE Z KONSTYTUCJĄ/

Program wyborczy Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów, Rencistów i Osób Pokrzywdzonych oraz kandydata na prezydenta miasta Krakowa Graniwida Sikorskiego.

Programem jest taki rozwój Krakowa który zapewni dobre miejsce do mieszkania jego mieszkańcom. Celem jest społeczny charakter władzy uchwałodawczej i wybór Prezydenta realizującego te cele.
1.Skupienie się na podstawowych potrzebach, takich jak praca, mieszkanie, służba zdrowia, edukacja:
2.Przywrócenie należnej roli Radzie Miasta Krakowa. Każdy projekt Uchwał winien być opiniowany przez Komisję Rady, oraz konsultowany przez czynniki społeczne.
3.Zmiany w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta Krakowa poprzez utworzenie stanowiska Z-cy Prezydenta ds. Polityki Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Mieszkalnictwa i Budownictwa Komunalnego kosztem połączenia stanowisk Z-cy Prezydenta ds. Edukacji i Kultury. Celem jest skupienie zadań i odpowiedzialności w tym zakresie.
4.Domaganie się od władz państwowych urealnienia zaniżonych dotacji i subwencji na zadania zlecone i realizowane przez Miasto.
5.Natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży gruntów znajdujących się w posiadaniu miasta.
6.Prowadzenie polityki społecznej faktycznie przeciwdziałającego bezrobociu, wykluczenia społecznego i bezdomności.
7.Realizowanie polityki mieszkaniowej i zapobiegania bezdomności, zgodnie z propozycjami strony społecznej „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
zatrzymanie eksmisji z kamienic będących od dziesięcioleci własnością
Skarbu Państwa/Miasta i rozbieranych pomiędzy sobą przez najwyższych
urzędników bezprawnie na podstawie podstawianych fałszywych
dokumentów, weryfikacja tych dokumentów i utworzenie Spółdzielni
komunalnych z zastosowaniem istniejącego prawa zasiedzenia i pierwokupu
przez długoletnich mieszkańców. Miasto przejmuje wszystkie pustostany
niezamieszkałe powyżej 20 lat z przeznaczeniem dla młodych rodzin lub
samotnych jako pierwsze mieszkanie mieszkańców Krakowa.
8.Wyeliminowanie patologii powodującej wykluczenie i bezdomność poprzez:
uzdrowienie sytuacji mieszkaniowej dla zasiedziałych obywateli miasta, Budownictwo komunalne na terenach Gminy które pozostały dla zabudowy.
9.Weryfikacja programów i kontrola środków unijnych przeznaczonych na zabezpieczenie mieszkań dla młodych małżeństw na odpowiednich warunkach i dla wszystkich obywateli naszego miasta.
Realizacja tego rozliczana przez społeczne komisje składające się z
profesjonalistów i wszystkich zainteresowanych. Doprowadzenie do
przejrzystości działań publicznych.
10.Wprowadzenie nadzwyczajnych egzaminów państwowych dla obejmowania
odpowiedzialnych stanowisk urzędniczych powiązanych z realną odpowiedzialnością karną za łamanie przepisów prawa.
11.zgodność inwestycji ze środowiskiem - pełna harmonia i balans przemysłu i przyrody.
M
Mieszkańcy Krakowa
12.Realizowanie polityki ochrony środowiska oraz jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie ilości terenów zielonych, parków miejskich, program sadzenia drzew szlachetnych, rozwój parków o charakterze leśnym / Lasek Łęgowski, Lasek Mogilski, Borek Fałęcki, Las na Pasterniku. Pełna ochrona środowiska naturalnego Zakrzówka, Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, ochrona terenów zielonych w Podgórkach Tynieckich i Parku Jerzmanowskiego.
Wykorzystanie i ochrona przyrodnicza wybrzeży Wisły, Dłubni, Białuchy,
Wilgi i Rudawy, zalewów Bagry, Staw Płaszowski i Staw na Dąbiu oraz
terenów zielonych w Śródmieściu i innych dzielnicach Krakowa.
Odwoływanie się do ekspertów uczelni co do zagospodarowania i utrzymania terenów
zielonych / Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, AWF i AGH/.
Zwiększenie ilości ławek umożliwiających odpoczynek.
13.Popieranie kultury oraz bibliotek publicznych jako ośrodków kultury oraz zwiększenie programów informatyzacji oraz pomoc mieszkańcom w opanowaniu Internetu.
14.Zwiększenie programów zdrowotnych realizowanych przez Gminę Kraków.
15.Zwiększenie wpływu na koszty ogrzewania i zanieczyszczenia powietrza poprzez rozwój sieci ciepłowniczej i przejęcie kontroli nad elektrociepłownią Łęg.
16.Od usług, handlu i przemysłu które znajduje się na terenie miasta Krakowa a zwłaszcza z obcym kapitałem odprowadzenie miastu należnego podatku.
17.Likwidacja niskiej emisji dymów z pieców węglowych w Śródmieściu Krakowa, miasto dofinansuje doprowadzenie linii MPC do kamienic i domów. Wystąpienie o fundusze europejskie na ochronę środowiska.
18.Ściąganie inwestorów umożliwiających znalezienie lepszej pracy, tworzenie warunków dla rozwoju biznesu zarówno małego, średniego jak i dużego. Kreowanie przez Gminę nowych miejsc pracy poprzez realizowanie inwestycji.
19.Zorganizowanie sezonowych robót publicznych /sprzątanie miasta, utrzymanie zieleni i nadzorowanie placów zabaw dla dzieci a szczególnie boisk szkolnych/. Wspieranie inicjatywy indywidualnych i zbiorowych mieszkańców co do robót zarobkowych.
20.Przejrzystością inwestycji i udział mieszkańców w projektach porządkiem podziału funduszy wg ważności i potrzeb inwestycji :
udrożnienie Krakowa i budowa parkingów.
21.Więcej konsultacji gminy z mieszkańcami co do planu zagospodarowania Krakowa w terenie. Lepsze przygotowanie placów zabaw dla dzieci i młodzieży.
22.Rozwój komunikacji publicznej i ścieżek rowerowych.
23.Jednolity bilet roczny dla mieszkańców Krakowa komunikacji miejskiej.
24.Remonty chodników i dróg osiedlowych.
25.Przywrócenie w szkołach stołówek.
26.Wnioskowanie o urzędowe wyznaczenie terminu remontu elewacji , szczególnie w śródmieściu i graniczących ze śródmieściem dzielnicach.
27.Opieka nad emerytami, rencistami i osobami niepełnosprawnymi poprzez:
kreowanie dla nich nowych miejsc pracy, zapewnienie udziału w życiu
społecznym i kulturalnym miasta, zapewnienie im lepszej opieki zdrowotnej i
faktycznego dostępu do usług publicznych.
28.Likwidacja Straży Miejskiej i zwiększenie pieszych patroli Policji przez całą dobę.
29.Likwidacja Rad Dzielnic, na to miejsce społeczne komitety osiedlowe.
m
moher krakowski

Ani w Polsce nie chcemy PO ,ani w Krakowie !! Niech się ta sitwa wreszcie rozpadnie !!

j
jag

Majchrowski to największy przyjaciel PO. On jest jedyną szansą dla PO, że po wyborach będą mieli jeszcze coś do powiedzenia. Jak wygra Majchrowski koalicja się poszerzy o radnych Majchrowskiego i dalej będą rządzić i rozpirzać to miasto. Jak wygra Gowin to wszystkich z PO poustawia i będą tańczyć jak im zagra, i pewnie jeszcze dogada się z PiS i razem zrobią w tym mieście porządek.

GOWIN NA PREZYDENTA KRAKOWA

m
mmmm

no niestety ...

z
zawiedziony

Właściwie tak, w tym co piszesz jest sporo racji. Natomiast chciałbym jeszcze dodać, PO to już nie partia...to Partia.

D
Dziadek

na tego co cię wydudka!!!

D
Dziadek

dlatego pij mniej!!!

m
mmmm

zupełnie nie masz racji…
Ruchy Palikota to mocno zwichrowany stan umysłu, PIS i SLD to pewien stan umysłu, Nowa Prawica to umysł w najlepszej formie….
PO to partia polityczna.

G
Gość
Coraz więcej megadecybelowego CHAMSTWA.

Krakowem rządzą MENELE PO-PSL-SLD.
z
zawiedziony

PO to juz nie partia...to stan umysłu.

Również żałuję,że na nich glosowalem...teraz będę mądrzejszy.

h
hurrraaa

i całe szczęście. bo jak widzę tą "twarz" ze zdjęcia to mi ziemniaki w piwnicy gnija..

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Skłócona Platforma bez szans na Kraków?

g
gosc

PO się juz nie interesuje ludźmi, więc i ludzie mają gdzieś PO.
Żałuje że na tą partię głosowałem 6 lat temu.
Kłamcy i oszuści

Dodaj ogłoszenie