Słowa kurator Nowak wzbudzają niechęć do nauczycieli? Rzecznik Praw Obywatelskich podejmuje interwencję

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
"Nauczyciele wzywają do tego, by zrobić krzywdę uczniom? "- mówiła w kwietniu podczas strajku nauczycieli małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Komentowała w ten sposób smsy strajkujących nauczycieli, którzy - w jej ocenie - chcieli nie dopuścić do egzaminów maturalnych. Wyraziła też przekonanie, że przestaną oni być nauczycielami, bo „nie są godni tego zawodu”. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich takie słowa urzędnika państwowego wzbudzają niechęć i pogardę do całej grupy zawodowej.

Jeden z nauczycieli złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie naruszania jego praw obywatelskich przez Barbarę Nowak - Małopolskiego Kuratora Oświaty.

11 kwietnia 2019 r. w „Wiadomościach” TVP zaprezentowano panią kurator, odczytującą podczas konferencji prasowej smsy, jakie rzekomo mieli do siebie przesyłać członkowie ZNP. Na tej podstawie można było, jej zdaniem, wysnuć wniosek, że strajkujący realizują plan, jak nie dopuścić do odbycia się egzaminów maturalnych z uwagi na brak możliwości zwołania rad pedagogicznych i dokonania klasyfikacji uczniów.

Następnie kurator pyta: „Co to jest, proszę państwa? Nauczyciele wzywają do tego, by zrobić krzywdę uczniom?”, nazywając takie działanie rzeczą niebywałą i skandalem. Krytykując nauczycieli, korzystających z prawa do strajku, Barbara Nowak stwierdziła: „Jestem przekonana, że ci, którzy wysyłają takie smsy, którzy namawiają do zrobienia krzywdy swoim uczniom, z całą pewnością przestaną być nauczycielami. Nie są godni tego zawodu”.

W ocenie skarżącego przedstawienie nauczycieli w taki sposób narusza jego godność, do której poszanowania i ochrony zobowiązane są władze publiczne.

Jak czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Obywatelskich, wypowiedź Barbary Nowak w najważniejszym programie informacyjnym TVP, bez wskazania źródła i autora wiadomości, nie ma wartości informacyjnej, przedstawia wszystkich nauczycieli (a w szczególności członków ZNP) w złym świetle i ma na celu wzbudzenie niechęci i pogardy do całej grupy zawodowej.

"Jest także przejawem lekceważenia ze strony organu, powołanego m.in. w celu realizowania polityki oświatowej państwa, oraz przyczynia się do zaostrzenia kryzysowej sytuacji w systemie oświaty" - czytamy w komunikacie.

RPO dodaje, że opisane zachowanie urzędnika państwowego może być uznane za krzywdzące przez wielu nauczycieli, którzy całym swoim życiem zawodowym dowodzą, że dobro uczniów jest dla nich najważniejszą wartością.

"Zapowiedzi wydalenia z zawodu nie uwzględniają ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, która zawiera gwarancje wymierzania kar dyscyplinarnych we właściwym trybie. Zgodnie z Kartą Nauczyciela kary dyscyplinarne wymierzają komisje dyscyplinarne, a odwołania rozpatruje sąd apelacyjny - sąd pracy i ubezpieczeń społecznych" - brzmi dalej komunikat.

- W tym kontekście wypowiedzi przedstawicieli państwa mogą być postrzegane jako bezprawne próby wpływania na orzeczenia tychże komisji i sądów - ocenia RPO.

Jego zdaniem konieczne jest zaprezentowanie aktywnej i otwartej postawy w celu rozwiązania konfliktu, przy jednoczesnym zachowaniu powagi i powściągliwości w ocenach aktualnej sytuacji.

Rzecznik zwrócił się do minister edukacji Anny Zalewskiej o zajęcie stanowiska w sprawie.

WIDEO: Trzy Szybkie. Ks. Isakowicz-Zaleski: Alarm dla Kościoła. Odpływ wiernych, brak powołań

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
krak

Brawa należą się pani kurator !

A
Absolwent

Pani kurator ma 100% racji. Zawod nauczyciela zszedl na psy. Wiekszosc "profesory", to wsiowe kmioty co przykleily sie do miasta. Jakos na prowincji bylo w szkolach spokojnie.

o
obiektywna

Co by nie powiedzieć, to ta pani Nowak ma bardzo dużo racji w tym, co mówi. Ten strajk to prawdziwa klęska prestiżowa zawodu nauczycielskiego, ale nie przez to, co ona mówi, ale przez zachowanie części strajkujących. Smutna prawda. Tego nie da się po prostu obronić. Do tego to klęska, za którą zapłacili szeregowi nauczyciele. Prowodyrzy strajku dalej maja się dobrze

g
grzeg

Ten tzw. rzecznik jest lewackim fanatykiem, którego jedynym celem jest walka polityczna - wiadomo z kim. Te jego oszukańcze słowa potwierdzają to po raz kolejny.

Dodaj ogłoszenie