W 2014 roku każdy Polak, który zechce zobaczyć najwyższy szczyt świata, nie będzie musiał wybierać się w Himalaje. Wystarczy, że pojedzie do położonej u stóp Babiej Góry Zawoi. Za 14-15 miesięcy otwarte tam zostanie Muzeum "Korony Ziemi", w którym staną wysokie na trzy metry trójwymiarowe makiety 10 najwyższych szczytów na świecie, oraz centrum konferencyjno-naukowe i największy w Polsce park linowy i kilkanaście tras wspinaczkowych i spacerowych.
W obiekcie obok Mount Everestu czy Kilimandżaro jako element lokalnego patriotyzmu stanie też Babia Góra. W każdą makietę wmontowane zostaną ekrany i głośniki. Zwiedzający będą mogli z nich dowiedzieć się, jak wysoka jest oglądana góra, kto pierwszy ją zdobył czy też jaka obecnie temperatura panuje na jej szczycie.
- W tym miejscu będą się spotykać nauka i edukacja. Będą tu występować autorytety górskie - mówi Tadeusz Chowaniak, wójt Zawoi. - I pomyśleć, że jeszcze niedawno w ostateczny sukces przedsięwzięcia pod nazwą "Korona Ziemi" wierzyła zaledwie garstka osób.
Decyzja o budowie muzeum Korony Ziemi zapadła w środę. Wówczas samorząd i Tatry Mountain Resort powołały spółkę, która ma wybudować obiekt. W piątek sąd w Krakowie zarejestrował nowy podmiot.
- Dobrze, że TMR rozumie, jak wielką atrakcją turystyczną będzie to muzeum - mówi Michał Bartyzel, rzecznik prasowy Urzędu Gminy w Zawoi. - Bez tej firmy muzeum by nie było. Trzeba pamiętać, że początkowo planowaliśmy budować obiekt sami, za środki pozyskane z Unii. Niestety, mimo dobrej oceny urzędnicy marszałka województwa nam tych pieniędzy nie przyznali.
Wówczas wydawało się, że w związku z brakiem funduszy pomysł upadnie.
Góralom z odsieczą przyszli jednak Słowacy. Niepopularny w Zakopanem Bohus Hlavaty, prezes TMR, podczas jednej z wizyt w Zawoi (ta wioska razem ze Szczawnicą, Międzybrodziem Żywieckim i Krynicą Górską weszły z TMR do konsorcjum, które stanie do walki o Polskie Koleje Linowe) usłyszał o pomyśle muzeum.
- Bardzo mu się on spodobał i zadeklarował chęć budowy tej atrakcji - mówi wójt Chowaniak. - Pozostało nam tylko dogadać się z właścicielem jednej z działek, na której stanie obiekt. Ostatecznie doszliśmy z nim do porozumienia - dodaje. Jak planują inwestorzy, budowa pierwszej części kompleksu "Korona Ziemi" rozpocznie się w maju i będzie kosztować od 6 do 8 mln złotych.
Z tej kwoty milion da samorząd a pozostałe środki Tatry Mountain Resorts. Nim pierwsza łopata zostanie jednak wbita, ostatnie poprawki w projekcie centrum będą konsultowane z Bernadette McDonald, światowej sławy ekspertką do spraw himalaizmu i turystyki górskiej.
- To fantastycznie, że muzeum zostanie wybudowane. Jestem pewny, że będą je odwiedzać tysiące turystów z Polski i zagranicy - mówi Jacek Szkatuła, mieszkaniec Zawoi. - Tak naprawdę nie będzie to bowiem zwykłe muzeum tylko lunapark o tematyce górskiej. Wielkie gratulacje dla gminy, że pozyskała inwestorów dla tej atrakcji. A to, że są ze Słowacji, mnie zupełnie nie przeraża. Ważne, że inwestują pieniądze w rozwój naszej gminy.
Kraków: przetestujmy razem nową siatkę połączeń. Pierwsze zgłoszenia! [AKCJA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!