Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służba maltańska z Krzeszowic otrzymała ambulans sanitarny. Starosta przekazał pojazd z dodatkowym wyposażeniem

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Starosta krakowski Wojciech Pałka przekazał kluczki do ambulansu Bartoszowi Poganowi z Maltańskiej Służby Medycznej
Starosta krakowski Wojciech Pałka przekazał kluczki do ambulansu Bartoszowi Poganowi z Maltańskiej Służby Medycznej Krzysztof Kamiński / Starostwo Powiatowe w Krakowie
Na Rynku w Krzeszowicach starosta krakowski Wojciech Pałka przekazał ambulans sanitarny krzeszowickim wolontariuszom - przedstawicielom Fundacji Pomoc Maltańska - Maltańska Służba Medyczna. Pojazd zakupiło Starostwo Powiatowe w Krakowie. Przez siedem lat korzystało z niego Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Obecnie otrzymała go organizacja medyczna, która służy pomocą ubogim i potrzebującym.

Przekazanie ambulansu sanitarnego marki Genios MB Sprinter odbyło się w środę, 6 grudnia. Pojazd przyjechał na krzeszowicki Rynek, gdzie starosta Wojciech Pałka przekazał kluczki Bartoszowi Poganowi z Maltańskiej Służby Medycznej. W wydarzeniu brali udział także inni przedstawiciele Fundacji Pomoc Maltańska oraz samorządowcy z powiatu i gminy Krzeszowice.

- Ambulans umożliwi dalsze działanie na rzecz lokalnej społeczności oraz da możliwość świadczenia lepszej opieki dla pacjentów. Dodatkowo, ponieważ Fundacja wpisana jest do rejestru jednostek wspierających system Państwowego Ratownictwa Medycznego, w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej może współdziałać razem z systemem państwowym, co niewątpliwie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu - powiedział starosta krakowski podczas przekazania pojazdu.

Ambulans ten zakupiło Starostwo Powiatowe w Krakowie 29 grudnia 2016 rok, żeby miesiąc później 30 stycznia 2017 użyczyć go Krakowskiemu Pogotowiu Ratunkowemu. Przed przekazaniem pogotowiu do ambulansu dokupione zostało dodatkowe wyposażenie: transporter noszy i respirator transportowy.

Jak informują pracownicy starostwa obecnie dla pogotowia pojazd ten przestał stanowić wartość użytkową. Dlatego o samochód starała się Fundacja Pomoc Maltańska, wystąpiła do powiatu o przekazanie samochodu. 29 listopada tego roku Zarząd Powiatu w Krakowie - po pozytywnym zaopiniowaniu przez starostę - zdecydował o nieodpłatnym przekazaniu pojazdu dla Malty.

Maltańska Służba Medyczna to organizacja, która opiera się na ideach Zakonu Maltańskiego (Zakon Św. Jana z Jerozolimy) działającego według zasad sformułowanych w haśle: Tuitio fidei et obsequium pauperum, czyli obrona wiary i służba ubogim, cierpiącym. Fundacji Pomoc Maltańska prowadzi też działalność wychowawczą wśród młodzieży, prowadzi kursy pierwszej pomocy przedmedycznej, w których uczestniczą zarówno potencjalni wolontariusze Fundacji, jak i osoby chcące pogłębić swoją wiedzę na ten temat. Organizacja kontynuuje działalność prowadzoną przez zespół wolontariuszy utworzony w Krakowie w 1990 roku.

Nowa trasa turystyczna Nietoperzowy Szlak liczy 20 km

Trasa turystyczna Nietoperzowy Szlak z nowymi pętlami. Raj d...

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska