Władysław Adzik Sendecki został tegorocznym laureatem nagrody Dersława przyznawanej ludziom kultury przez burmistrza miasta. Na uroczystość, która odbyła się w Dworze Karwacjanów, zaproszonych zostało kilkaset osób. Było muzycznie, wzruszająco, wspomnieniowo. - Cieszę się, że jesteśmy razem, że mogę spotkać się z kolegami, choć z trudem ich poznaję - mówił ze śmiechem. Podkreślał, jak dużą rolę w jego życiu odegrał szczęśliwy dom, rodzina i przede wszystkim mama.
- Jestem z niej dumny. Posiadam sporo jej cech. Mama to perła. Dała nam wszystko: miłość, zrozumienie, wsparcie. Kocham ją ponad życie. Dzięki niej potrafię cieszyć się każdym nowym dniem, z każdej kropli deszczu czy promienia słońca - mówił o niej.
Jakub Diduch, uzasadniając przyznanie nagrody, mówił: - Kariera Adzika Sendeckiego jest świadectwem, że w Gorlicach - mieście oddalonym o dziesiątki i setki kilometrów od wielkich miast - mogą rodzić się i kształtować talenty, których twórczość w przyszłości zachwycać będzie cały świat - podkreślał. - I kwestia bardziej może ludzka, nasza, gorlicka: Adzik jest przyjacielem i kolegą wielu z nas. Kolegą, który pamięta wspólne doświadczenia ze szkolnej ławy, pierwsze wspólne próby muzyczne, wchodzenie w dorosłość w trudnych latach PRL-owskiej rzeczywistości. Przyjacielem, który często wraca do Gorlic, pamięta, pozostaje w kontakcie z tymi, którzy zostali w rodzinnym mieście i kreują rzeczywistość naszej gorlickiej małej ojczyzny - dodał.
Ogromne wzruszenie u nagrodzonego wzbudziła pani Zofia Paździora, emerytowana nauczycielka języka polskiego, która na forum gratulowała Sendeckiemu światowych sukcesów. Nagrody trafiły także do kilkunastu osób, których burmistrz docenił za osiągnięcia w twórczości artystycznej, upowszechniania kultury oraz za wyniki sportowe. Szkoda tylko, że nie wszyscy potrafili się odnaleźć w czasie i miejscu - głośne rozmowy z tyłu sali były zwyczajnie niegrzeczne. A tłumaczenie, że było to spotkanie towarzyskie, a nie koncert w filharmonii - jakoś trudno zaakceptować.
Inni nagrodzeni:
Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury
* Anna Cisoń, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej w Gorlicach,
* Roman Dziubina, twórca Kurierka Gorlickiego, inicjator i realizator Uniwersytetu Złotego Wieku
* Mirosław Łopata, prezes Stowarzyszenia Aktywnej Ochrony Cmentarzy z I wojny światowej w Galicji Crux Galiciae,
* Małgorzata Markowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej, prezes Stowarzyszenia Sprawne Smoki,
* Grzegorz Janik, członek zespołu Party 5, prezes Stowarzyszenia Się dzieje.
Za wyniki w upowszechnianiu kultury fizycznej i sporcie
* Wiktor Apola, zawodnik Gorlickiego Klubu Narciarskiego Magura P&P,
* Bartosz Piekarz, zawodnik UKS Orliki w Ropicy Polskiej, badmintonista,
*Krzysztof Kozłowski, prezes Gorlickiego Klubu Piłki Siatkowej, od 1998 r. jego trener,
*Marek Wójtowicz, prezes Klubu Rekreacyjno-Sportowego "Ekstrim-Gorlice", twórca gorlickiej żeńskiej piłki siatkowej,
* Oskar Trybus, uczeń MZS nr 6 w Gorlicach, brydżysta.