FLESZ - Sylwester bez godziny policyjnej?
Nowoczesne lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oddano do użytku kilka lat temu. Maszyny mogą lądować na nim przez całą dobę. W ramach inwestycji wybudowano m.in. także tzw. ciepłą sień dla karetek, magazyn odpadów medycznych oraz drogi dojazdowe i parking. Koszt wszystkiego wyniósł 8,6 mln zł. Dzięki inwestycji czas transportu ciężko chorego pacjenta z płyty lotniska na SOR skrócił się do minuty.
Z informacji radnego miejskiego Bolesława Kosiora, który jest członkiem społecznej rady placówki, wynika, że krakowski magistrat wydał pozwolenie na budowę, która "koliduje i zagraża działalności lotnictwa sanitarnego miejskiego szpitala". Jako pierwszy sprawę nagłośnił Onet.pl. Z informacji portalu wynika, że deweloper w sąsiedztwie szpitala chce wybudować bloki, których wysokość przekroczy 30 metrów. Zielone światło na inwestycję wydali miejscy urzędnicy.
Budowa apartamentowca wysokiego na 34 m wchodzi w kolizję z wyznaczonymi dla istniejącego lądowiska korytarzami powietrznymi - przyznaje w rozmowie z Onetem Elżbieta Mrożek, zastępca dyrektora szpitala ds. administracyjno-technicznych i inwestycji.
Jak to się stało, że deweloper dostał zgodę na budowę? Urząd miasta zatwierdził pierwotny projekt budowlany w lutym 2008 r. Decyzja ta została przeniesiona na nowego inwestora w 2018 r., a ten poprosił urzędników o zmianę pozwolenia na budowę. Otrzymał zielone światło, a decyzja stała się ostateczna w lipcu 2019 r.
Władze szpitala im. Narutowicza złożyły wniosek o wznowienie postępowania dotyczącego zmiany pozwolenia budowlanego. W piśmie podpisanym przez prezydenta Majchrowskiego, z którym zapoznał się Onet, możemy przeczytać, że decyzja o zmianę pozwolenia na budowę "została wydana z naruszeniem prawa (...) i odmówiono jej uchylenia, ponieważ w wyniku wznowienia postępowania mogłaby zapaść wyłącznie decyzja odpowiadająca w swojej istocie decyzji dotychczasowej".
- Szpital będąc stroną postępowania, odwołał się od tej decyzji do wojewody, gdyż budowa apartamentowca wysokiego na 34 m wchodzi w kolizję z wyznaczonymi dla istniejącego lądowiska korytarzami powietrznymi - mówi Onetowi wicedyrektor Mrożek. - Decyzja została uchylona przez wojewodę w całości do ponownego rozpatrzenia. Teraz czekamy na decyzję urzędników - dodaje.
Pod koniec października br. władze szpitala skierowały także pismo do Ministerstwa Infrastruktury, aby sprawę rozstrzygnął resort. - Dostaliśmy pismo, że ministerstwo przekazało sprawę do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego - mówi wicedyrektor szpitala.
Radny Kosior ma nadzieję, że sprawę uda się rozwiązać z pozytywnym skutkiem dla szpitala.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Kolejny słynny sklep wycofuje się z Polski! Jest ich coraz więcej [GALERIA]
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
