https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog. Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie i Małopolsce. Gdzie najwięcej smogu? 31.03.2021

Piotr Rąpalski
Wiosna trwa, ale niestety, poziom zanieczyszczeń ciągle jest wysoki. Nadal mamy stosunkowo niskie temperatury. Smogowa mapa Małopolski święci się na żółto, czerwono i fioletowo, co oznacza nadal spore przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza. Najgorzej jest w rejonie Krakowa, Libiąża, Oświęcimia i Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jak wygląda stan powietrza, patrząc na punkty badania zanieczyszczeń na mapie Airly? Zobaczcie:

Smog w KRAKOWIE:

Aleje Trzech Wieszczów

Bulwarowa

Starowiślna

Kurdwanów

Ruczaj

Rejon ulicy Lipskiej

Chełm, Wola Justowska

Zabierzów

Wieliczka

Proszowice

Smog w MAŁOPOLSCE

NOWY TARG

ZAKOPANE

NOWY SĄCZ

MAKÓW PODHALAŃSKI

WADOWICE

OŚWIĘCIM

CHRZANÓW

BRZESKO

TARNÓW

[/lista]

W Polsce dobowe normy dla pyłów PM10 są ustalone na trzech poziomach:

  • poziom dopuszczalny 50 µg/m3
  • poziom informowania 200 µg/m3
  • poziom alarmowy 300 µg/m3

Dopuszcza się przekraczanie dobowych norm maksymalnie 35 razy w roku.

Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.

Poziom informowania – 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.

Poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu.

Polska ma najbardziej liberalne normy w Europie jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Dla porównania we Francji, która jest w czołówce jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza w Europie Zachodniej, poziom alarmowy to 80 µg/m3.

Polskie normy nie określają maksymalnych stężeń dla pyłów PM2.5

Normy stężeń pyłu zawieszonego zalecane przez Światową Organizację Zdrowia

  • stężenia 24-godzinne PM10 – 50 µg/m3
  • stężenia średnioroczne PM10 – 20 µg/m3
  • stężenia 24-godzinne PM2,5 – 25 µg/m3
  • stężenia średnioroczne PM2,5 – 10 µg/m

Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie na działanie pyłu PM2.5 skraca życie statystycznego mieszkańca UE o ponad 8 miesięcy, a w przypadku mieszkańców Polski – aż o 10 miesięcy.

FLESZ - Cała Polska w strefie czerwonej

Groźnych pyłów w powietrzu jest sporo. A niestety zanieczyszczone powietrze i atakujący układ oddechowy koronawirus to groźne połączenie.

Zwiększenie w powietrzu tylko o 1 mikrogram na metr sześcienny pyłu zawieszonego PM 2.5 wiąże się z 8% wzrostem wskaźnika śmiertelności na COVID-19

- podają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

:D

"Smog ciągle w Krakowie i Małopolsce, nie chce odpuścić. Gdzie go najwięcej?"

...w doopie

k
krowa na balkonie !

Dobre sobie. "Smog nie odpuszcza". Miliony smrodzących pyrkaw, fikcyjne pomiary zanieczyszczenia (pomiary zapylenia, zamiast toksyn), i głupawe działania prowadzące do całkowitego zabetonowania miasta i kompletnego odcięcia dróg przewietrzania. Znamienne, ze teraz, jak nikt już nie pali w piecach, to zanieczyszczenie utrzymuje się nadal. Wniosek: wszystkie te pozorowane działania w związku z tzw. ekologią to kit.

G
Gość

Dobrze wtedy mieć w domu oczyszczacz powietrza, a ja dodatkowo mam Roombę, korzystam praktycznie codziennie i czuję różnicę. Lepiej się wysypiam :)

j
jak_zwykle_bez_hejtu

"Najgorzej jest w miejscowościach sąsiadujących z Krakowem od północy. Makowie Podhalańskim i Krzeszowicach" - co za dzban to napisal ? Krzeszowice sa na duzo bardziej na zachod niz na polnoc od Krakowa, a Makow Podhalanski na poludnie ! Tak ciezko na Google Maps popatrzec zanim napisze sie glupoty !!!

:D

"Gdzie najwięcej?"

...w d.pie

:D

"Gdzie najwięcej?"

...w [wulgaryzm]e

Z
Zbigniew Rusek

Pozwężali jezdnie, porobili sygnalizacje świetlne i mamy więcej spalin. Powolna jazda oraz hamowanie i ruszanie co krok 9sygnalizacja świetlna, korki) powoduje o wiele większą emisję spalin, niż jazda tej samej liczby samochodów w warunkach autostradowych. Dlatego tez autostrady powinny być także w miastach. Sygnalizacje świetlne należy robić tylko tramwajom i tylko tramwaje powinny przepuszczać pieszych i rowerzystów. Te przewężenia, sygnalizacje, progi zwalniające najbardziej są dotkliwe dla autobusów miejskich.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska