https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smogowa czapa nad Krakowem. Tym oddychają krakowianie i okoliczni mieszkańcy [ZDJĘCIA]

Piotr Błoński
Smog w Krakowie i nad okolicznymi miejscowościami był dziś bardzo mocno widoczny
Smog w Krakowie i nad okolicznymi miejscowościami był dziś bardzo mocno widoczny Anna Kaczmarz
Jest jeszcze gorzej niż w poniedziałek. Mapa Małopolski świeci się na fioletowo, co oznacza najwyższe poziomy przekroczenia norm zanieczyszczeń. Trudno wskazywać punkty gdzie smogu jest najwięcej, łatwiej wspomnieć o rejonach gdzie smogu jest trochę mniej. To Tarnów, Zakopane i Mszana Dolna. Smogowa czapa znów zawisła nad Krakowem i okolicznymi miejscowościami co widać na zdjęciach.

Niskie temperatury połączone z brakiem wiatru oznaczają dla Małopolski jedno - ogromny smog. Znaczne zanieczyszczenie powietrza w dolinach i nieckach widać znakomicie z góry, gdy smogowa czapa zdecydowanie przykrywa małopolskie miejscowości.

Powyższe zdjęcia zostały wykonane wczesnym popołudniem. Według wskazań czujników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz firmy Airly pokazywały zanieczyszczenia powietrza pyłami PM2,5 i PM10 sięgające miejscami 500 procent dopuszczalnej normy.

Jakość powietrza w KRAKOWIE:

Dane ze stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Kraków - Centrum (Aleje Trzech Wieszczów)

Kraków - Nowa Huta (Bulwarowa)

Kraków - Kurdwanów (Halszki)

Kraków - Bronowice (Złoty Róg)

Kraków - Swoszowice (Lusińska)

Dane ze stacji Airly

Kraków - Pijarska

Kraków - Starowiślna

Kraków - Dąbska

Kraków - Kurdwanów

Kraków - Ruczaj

Kraków - Rejon ulicy Lipskiej

Kraków - Chełm, Wola Justowska

Zabierzów

Wieliczka

Proszowice

Smog w MAŁOPOLSCE

NOWY TARG

ZAKOPANE

NOWY SĄCZ

MAKÓW PODHALAŃSKI

WADOWICE

OŚWIĘCIM

CHRZANÓW

BRZESKO

TARNÓW

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Smog w Polsce - jakie są dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza?

W Polsce dobowe normy dla pyłów PM10 są ustalone na trzech poziomach:

  • poziom dopuszczalny 50 µg/m3
  • poziom informowania 200 µg/m3
  • poziom alarmowy 300 µg/m3
  • Dopuszcza się przekraczanie dobowych norm maksymalnie 35 razy w roku.

Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.
Poziom informowania – 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.
Poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu.

Polska ma najbardziej liberalne normy w Europie jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Dla porównania we Francji, która jest w czołówce jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza w Europie Zachodniej, poziom alarmowy to 80 µg/m3.
Polskie normy nie określają maksymalnych stężeń dla pyłów PM2.5
Normy stężeń pyłu zawieszonego zalecane przez Światową Organizację Zdrowia

  • stężenia 24-godzinne PM10 – 50 µg/m3
  • stężenia średnioroczne PM10 – 20 µg/m3
  • stężenia 24-godzinne PM2,5 – 25 µg/m3
  • stężenia średnioroczne PM2,5 – 10 µg/m

Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie na działanie pyłu PM2.5 skraca życie statystycznego mieszkańca UE o ponad 8 miesięcy, a w przypadku mieszkańców Polski – aż o 10 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jacek

Ogrzewanie domów to jedna rzecz, ale samochodu to kolejny problem. Naszym problemem jest np. MPK w Krakowie. Kierowcy autobusów nic nie robią sobie z problemem jakości powietrza w Krakowie, ponieważ w chłodniejsze dni ich SILNIKI pracują. Pojazdy takiego rodzaju powinny być kontrolowane non stop przez straż miejską. MPK tłumaczy to złym stanem akumulatorów w pojazdach. Niekiedy mam wrażenie, że sami siebie trujemy.

P
Prezes Lotniska

Nie nie Nie !!! To manipulacja ! Te pyły to skondensowana para wodna !

j
jml13060
11 stycznia, 19:15, jak_zwykle_bez_hejtu:

Oczywiscie wszystkiemu winne sa samochody, ktore zima jezdza na wegiel i butelki z plastiku. A ostatnio nawet slyszalem, ze ludzie sypia do baku kawalki gumiakow, stare meble i styropian !!! Czy to prawda ? - czy ktorys z zielonych wielbicieli dwoch [obraźliwe]ow to moze potwierdzic ?

Fobia węglowa. Kiedy/gdzie widziałeś w mieście węglarkę z dostawą? Jeżeli zjawisko palenia węglem w piecach jest masowe, to samochody z tonami węgla i ekipy tragarzy powinni być widziani, chociażby przez czujnych sąsiadów. KAS rozsiewa mity nt. ogrzewania węglowego, a pis-elektorat to łyka jak tuczna gęś. Węglem grzeją domy wokół Krakowa (tzw. obwarzanek), gdzie nie ma miejskiej sieci c.o., gazu, a prund jest pieruńsko drogi. Dymy spływają do niecki, w której położony jest Kraków i wiszą nad nim jak czapa. Dymią paleniska bezdomnych na działkach, wagony pracowników PLK na bocznicach kolejowych, barakowozy ekip remontowych, warsztaty spalające oleje silnikowe, płonące (regularnie podpalane) składowiska odpadów niczyich z importu i krajowych.

R
Rhw

"Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie na działanie pyłu PM2.5 skraca życie statystycznego mieszkańca UE o ponad 8 miesięcy, a w przypadku mieszkańców Polski – aż o 10 miesięcy." BREDNIE !!!!

To oznacza że jak zamarzniemy to wg who jest ZDROWIEJ !

CZEMU TE WSZYSTKIE CYMBAŁY NIE ROZUMIEJĄ ŻE, MUSIMY CHOĆ WCALE NAM SIĘ NIE CHCE OGRZEWAĆ SWOJE DOMY !!! GRZEJEMY TAK JAK NAS NA TO STAĆ I NIE ROBIMY TEGO NA ZŁOŚĆ NIKOMU !!!

y
youtu.be/Fhix3TB42iw

Kobietę Masz Piękną.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska