https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog. Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie i Małopolsce. Gdzie najwięcej smogu? 23.02.2021

Piotr Rąpalski
Smogowa mapa Małopolski świeci się na żółto i czerwono. To oznacza spore przekroczenia dozwolonych norm zanieczyszczenia powietrza. Najgorzej jest w Nowym Targu, rejonie Sułkowic i Oświęcimia. Zieloną wyspą jest natomiast Zakopane.

Jak wygląda stan powietrza, patrząc na punkty badania zanieczyszczeń na mapie Airly? Zobaczcie:

Smog w KRAKOWIE:

Aleje Trzech Wieszczów

Bulwarowa

Starowiślna

Kurdwanów

Ruczaj

Rejon ulicy Lipskiej

Chełm, Wola Justowska

Zabierzów

Wieliczka

Proszowice

Smog w MAŁOPOLSCE

NOWY TARG

ZAKOPANE

NOWY SĄCZ

MAKÓW PODHALAŃSKI

WADOWICE

OŚWIĘCIM

CHRZANÓW

BRZESKO

TARNÓW

[/lista]

W Polsce dobowe normy dla pyłów PM10 są ustalone na trzech poziomach:

  • poziom dopuszczalny 50 µg/m3
  • poziom informowania 200 µg/m3
  • poziom alarmowy 300 µg/m3

Dopuszcza się przekraczanie dobowych norm maksymalnie 35 razy w roku.

Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.

Poziom informowania – 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.

Poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu.

Polska ma najbardziej liberalne normy w Europie jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Dla porównania we Francji, która jest w czołówce jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza w Europie Zachodniej, poziom alarmowy to 80 µg/m3.

Polskie normy nie określają maksymalnych stężeń dla pyłów PM2.5

Normy stężeń pyłu zawieszonego zalecane przez Światową Organizację Zdrowia

  • stężenia 24-godzinne PM10 – 50 µg/m3
  • stężenia średnioroczne PM10 – 20 µg/m3
  • stężenia 24-godzinne PM2,5 – 25 µg/m3
  • stężenia średnioroczne PM2,5 – 10 µg/m

Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie na działanie pyłu PM2.5 skraca życie statystycznego mieszkańca UE o ponad 8 miesięcy, a w przypadku mieszkańców Polski – aż o 10 miesięcy.

FLESZ - Cała Polska w strefie czerwonej

Mamy już grudzień. Trwa sezon grzewczy, a z nim smogowy. Choć i tak nie palimy w piecach na potęgę, bo temperatury nie są jeszcze bardzo niskie. Groźnych pyłów w powietrzu mimo to jest sporo. A niestety zanieczyszczone powietrze i atakujący układ oddechowy koronawirus to groźne połączenie.

Zwiększenie w powietrzu tylko o 1 mikrogram na metr sześcienny pyłu zawieszonego PM 2.5 wiąże się z 8% wzrostem wskaźnika śmiertelności na COVID-19

- podają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda.

Pojawił się też nowy ranking najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Miejscowości z Małopolski nie zniknęły z wysokich lokat..

Z nadejściem zimniejszych dni punkty zielone na małopolskiej mapie zanieczyszczeń zmieniły się na żółte - co oznacza przekroczenie dopuszczalnych norm stężenia groźnych pyłów w powietrzu. Coraz częściej zdarzają się też dni, gdy widzimy miejsca oznaczone kolorem czerwonym i fioletowym - wtedy normy przekraczane są kilkukrotnie, a smog jest największy. W Krakowie wymieniono sporo pieców węglowych, ruch samochodów z powodu epidemii i pracy zdalnej jest mniejszy na ulicach. Ale czy to oznacza, że będziemy oddychali czystym powietrzem, bez smogu? Niekoniecznie. Pozostało sporo kopciuchów na węgiel (choć obowiązuje zakaz palenia węglem), a korki tak zupełnie nie zniknęły. Dużo zależy też od wiatrów. Co gorsza, naukowcy informują, że smog współpracuje z koronawirusem, przez co choroba staje się dla nas dużo groźniejsza, bo przecież ma na nią wpływ to co wdychamy z powietrzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 43

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

przeraża mnie utworzenie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w spr. ocieplenia klimatu...mamy tylko 3 miesiące w roku aby dojrzały owoce krzewów i drzew....aby zapasy zrobić na pozostałe 9 miesięcy....!!!!!....inna sprawa jest taka, że spaliny generują najbardziej toksyczny bo gazowy smog....gazy wyżerają nam płuca

G
Gość

No niestety smog teraz to jest na porządku dziennym, taki sezon, dlatego w domu korzystam z oczyszczacza powietrza, a dodatkowo wspomagam się pracą iRobota. Te urządzenia świetnie ze sobą współgrają.

G
Gość

niech te krytykujące cwele podłaczą sobie rure z komina do pokoju. jak przeżyją kilka godzin- przyznam im racje. aaaaa weźcie dzieci ze sobą do pokoju

t
tymoteusz klocek !

Dlaczego nawet w lecie, pomimo tego, że nikt w piecach teoretycznie wtedy nie pali, jest takie zanieczyszczenie powietrza ? Dlatego, bo smrodzą samochody, i spalane opakowania, żeby było mniej śmieci, oraz fabryki.Jeżeli pali się samym sezonowanym drewnem, a nawet węglem, to produkuje się tylko pyły, które są nawet zdrowe dla organizmu. Czy ktoś kiedyś oddychał powietrzem, przechodząc obok piekarni opalanej drewnem, gdzie robią chleb na zakwasie ?

G
Gość

NBo i co z tą tarczą? Smog coraz większy, wynikający m.innymi ze zwężeń ulic i beznadziejnych objazdów dla samochodów zwłaszcza w centrum. Pytam ponownie ile rowerów jedzie dziennie wokół Plant? Mogę pomóc z odpowiedzią. Ile spalinn wydzielają samochody, kręcące się w rytm rozwiązań Tarczy / co to za debilskie określenie?/ wie napewno Inżynier Ruchu...

Z
Zbigniew Rusek

Dziś tylko Wadowice mają w miarę przyzwoite powietrze.

W
Warsztat z limanowy

Profesory, doktory, eksperty s Bozej łaski cos wam doradzę. Zamknijta ruch samochodowy w Krakowie na 5 dni. Zobaczyta co sie stanie

ś
święte pierdu -pierdu.

Prawdziwe zanieczyszczenie (nie pyłowe) stanowią toksyny z rur samochodowych, oraz spalane w piecach chemikalia (opakowania, kleje , maseczki, gumowe rękawice, plastikowe kombinezony szpitalne, itd ...). A propos, z Łęgu dym wali bez przerwy 24h/ dobę. Na terenie miasta powinno się zakazać używania pyrkaw. Zwłaszcza tych szczególnie smrodzących. Do tego czasu ochrona środowiska jest fikcją, a zakaz palenia drewnem i węglem (ale rzeczywiście drewnem i węglem) głupotą i ściemą.

j
jak_zwykle_bez_hejtu
21 stycznia, 13:58, Jacek:

Ogrzewanie domów to jedna rzecz, ale samochodu to kolejny problem. Naszym problemem jest np. MPK w Krakowie. Kierowcy autobusów nic nie robią sobie z problemem jakości powietrza w Krakowie, ponieważ w chłodniejsze dni ich SILNIKI pracują. Pojazdy takiego rodzaju powinny być kontrolowane non stop przez straż miejską. MPK tłumaczy to złym stanem akumulatorów w pojazdach. Niekiedy mam wrażenie, że sami siebie trujemy.

Poczytaj sobie prawdziwe statystyki jak naprawde wplyw maja maja spaliny na zanieczyszczenie powietrza. Podpowiem Ci, ze w przypadku nowoczesnych pojazdow (krakowskie autobusy sa w duzej czesci bardzo nowoczesne) to okolo 1%... w ciagu ostatnich 30 lat emisja szkodliwych zwiazkow z silnikow samochodowych spadla o ponad 90% !!!! Wiec jesli mozesz to przestan sie bawic w pseudo ekologa i pisac glupoty ! Oczywiscie w Krakowie mogloby byc jeszcze lepiej, ale miasto robi wszystko zeby auta staly w korkach !!!

Z
Zbigniew Rusek

Najgorzej jest w Krakowie w okolicach Płłaszowa. urzędnicy chcą wszędzie dawać sygnalizacje świetlne, zwężenia jezdni, idiota premier wymusił na Sejmie (oby Senat tego nie przyjął) przepisy zobowiązujące do ustępowania pierwszeństwa pieszym oczekującym na przejście (każde zatrzymanie to ponowne ruszanie z miejsca, a podczas ruszania jest największe zużycie paliwa i emisja spalin), Kraków jest absurdalnie przerośnięty 9zarówno pod względem liczby ludności, jak i powierzchni - ta ostatnia to duży "obszar zabudowany" a powolna jazda powoduje wyższą emisję spalin, gdyż wymaga obniżenia BIEGU). W obecnych granicach maista zakaz palenia węglem jest nierealny, gdyż do wielu miejsc nie dociera sieć MPEC (i nie będize docierać, gdyż byłoby to kosztowne) a nawet są w Krakowie obszary niezgazyfikowane (sa to tereny typowo wiejskie), stąd alternatywą dla węgla jest tam tylko ogrzewanie elektryczne, które jest bardzo kosztowne (by zapewnić tyle ciepła, ile daje węgiel, na pewno koszt był y 5-krotnie wyższy). Betonowanie miasta to pozbawianie zieleni a przecież zieleń to jest filtr powietrza w mieście.

J
Jurek

Jak wszędzie w okresie grzewczym. Niestety taka rzeczywistość. Dlatego i tak teraz pracuje zdalnie to korzystam w domu z oczyszczacza powietrza i Roomby. Te dwa urządzenia się wzajemnie uzupełniają, a mi znacznie lepiej się oddycha i śpi.

G
Gość

trzeba skontrolować kontrolerów krakowskiego smogu...bo coś jest nie tak

J
Jacek

Ogrzewanie domów to jedna rzecz, ale samochodu to kolejny problem. Naszym problemem jest np. MPK w Krakowie. Kierowcy autobusów nic nie robią sobie z problemem jakości powietrza w Krakowie, ponieważ w chłodniejsze dni ich SILNIKI pracują. Pojazdy takiego rodzaju powinny być kontrolowane non stop przez straż miejską. MPK tłumaczy to złym stanem akumulatorów w pojazdach. Niekiedy mam wrażenie, że sami siebie trujemy.

R
Ryszard

Problem ze SMOGIEM? Zgłoś na EkoEter.pl

A
Aktyw

0 taki efekt pracy aktywy samorządów, państwa itp. działaczy.

Pewnie się aktyw zbierze i potępi smog. Ile kasy poszło zmarnowane na pomysły aktywu np zamiany pieców węglowych na piece węglowe miałowe. PRL ciągle żywy w umysłach aktywu. Film 'Mis" dalej trwa

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska