To wnioski z najnowszego badania przeprowadzonego przez Social Changes na zlecenie serwisu wPolityce.pl. Wynika z niego, że poparcie dla Zjednoczonej Prawicy nie zmieniło się w porównaniu do poprzedniego pomiaru tej pracowni i wynosi 38 proc.
Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, na którą chęć oddania głosu zadeklarowało 25 proc. respondentów. To o 3 punkty procentowe mniej niż w badaniu przed tygodniem.
Ostatnie miejsce na podium należy do Polski 2050 Szymona Hołowni, które uzyskało 12 proc. Wynik ten oznacza wzrost o 1 punkt procentowy.
Swoją reprezentację w Sejmie miałyby także Konfederacja - 10 proc. (+1) oraz Lewica - 8 proc. (+1).
Progu wyborczego nie przekroczyłyby: Polskie Stronnictwo Ludowe (3 proc.), Kukuz'15 (2 proc.) oraz Porozumienie Jarosława Gowina (1 proc.).
Frekwencja wyniosłaby 54 proc.
Zjednoczenie opozycji
Pracownia Social Changes zbadała również sytuację, w której opozycja wystartowałaby w wyborach zgodnie z propozycją Donalda Tuska, a więc z jednej listy. W tym przypadku Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Lewica i PSL uzyskałyby 47 proc. głosów. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby wówczas 36 proc. wyborców, zaś na Konfederację - 10 proc.
Badanie Social Changes zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 20 maja do 23 maja 2022 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1074 osób.
wPolityce.pl
