https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory uzupełniające do Senatu w Krakowie już w niedzielę. Jakimi problemami chcieliby się zająć kandydaci na senatora?

Ewa Wacławowicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wybory uzupełniające do Senatu odbędą się w niedzielę (16 marca). Z Krakowa, o miejsce w drugiej izbie parlamentu RP walczy czworo kandydatów - Mateusz Małodziński, Ewa Sładek, Monika Piątkowska i Adam Berkowicz. Każdy z nich, w czasie trwającej kampanii głośno prezentowało postulaty. W tym miejscu zebraliśmy dla Was najważniejsze.

Kandydaci

Wybory uzupełniające do Senatu w Krakowie odbędą się w marcu tego roku z powodu zwolnienia miejsca w Izbie Wyższej przez Bogdana Klicha (Platforma-Koalicja Obywatelska), który został powołany na chargé d’affaires ambasady RP w Stanach Zjednoczonych. W tegorocznych wyborach uzupełniających do Senatu RP z Krakowa kandydują cztery osoby, z czterech różnych komitetów. Są to:

  • Adam Berkowicz, KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ

  • Monika Piątkowska, KW KOALICJA OBYWATELSKA

  • Ewa Sładek, KW RAZEM

  • Mateusz Małodziński, KW WYBORCÓW „DLA KRAKOWA”, popierany przez PiS

W czasie wciąż trwającej kampanii, kandydaci przedstawili bardzo dużo postulatów. Wśród nich znalazły się m.in. rozdział Kościoła od państwa i wyprowadzenie lekcji religii ze szkół czy pozyskanie funduszy na budowę metra. Co jeszcze?

Mateusz Małodziński KWW "DLA KRAKOWA"

Mateusz Małodziński
Mateusz Małodziński
Sebastian Dudek

W trakcie debaty kandydatów jaką przeprowadziła Gazeta Krakowska, Mateusz Małodziński zadeklarował, że będzie walczył z drożyzną w mieście.

-Ja jako senator z Krakowa będę walczył z tą drożyzną zafundowaną przez rząd Donalda Tuska. Pierwszy projekt ustawy, który wniosę do Senatu będzie dotyczył obniżki podatku VAT na przejazdy komunikacji miejskiej, tak żeby te bilety komunikacji miejskiej były dla mieszkańców tańsze - mówił Mateusz Małodziński.

Jako drugi palący problem Krakowa, kandydat wymienił kwestię korków. Przypomniał, że dużo udało się w tej kwestii już zrobić za rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zbudowaliśmy północną obwodnicę Krakowa, zbudowaliśmy wschodnią obwodnicę Krakowa, zainwestowaliśmy duże pieniądze w kolej aglomeracyjną. Trzeba wrócić do programów, które wspierały Kraków, Fundusz Inwestycji Strategicznych, Fundusz Drogowy, który eliminował te problemy - mówił kandydat KWW dla Krakowa

Co jeszcze znalazło się w programie Małodzińskiego?

  • wsparcie dla budowy metra w Krakowie

  • rozwój komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej

  • poprawa bezpieczeństwa w Krakowie (lepszy monitoring miejski i oświetlenie)

W programie kandydata znalazło się również wsparcie budowy kampusu medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Prokocimiu.

Ewa Sładek KW RAZEM

Od lewej: Ewa Sładek, Adam Berkowicz
Od lewej: Ewa Sładek, Adam Berkowicz
Sebastian Dudek

Kandydatka Komitetu Wyborczego Razem, a prywatnie księgowa w krakowskiej korporacji. Jakie postulaty zawarła w swoim wyborczym programie w nadchodzących wyborach uzupełniających do Senatu RP?

  • legalna i dostępna aborcja,

  • 8 proc. PKB na zdrowie

  • mieszkania na niedrogi wynajem

  • lepsze finansowanie nauki

"Obecnie Polska wydaje zaledwie 1 proc. PKB na badania i rozwój. To zdecydowanie za mało. Będę walczyć o zwiększenie tego wskaźnika do 3 proc. PKB do 2030 roku, by dogonić kraje Europy Zachodniej i liderów regionu" - zapowiada Sładek.

  • stabilne zatrudnienie i odpowiednie wynagrodzenie dla naukowców

  • studia dla każdego

"Edukacja nie może być luksusem, a studia dostępne tylko dla najbogatszych. Brakuje miejsc w akademikach, a koszty życia w Krakowie rosną. Będę walczyć o budowę nowych domów studenckich, remont tych istniejących i realne wsparcie dla studentów" - zapowiada kandydatka KW Razem

  • większe wydatki na budownictwo społeczne i komunalne

"Nie tak dawno koalicja “chwaliła się” zagwarantowaniem 1,1 mld zł w budżecie na budownictwo społeczne. Pod koniec 2024 r., obiecano kolejny 1 mld zł. To już na starcie było za mało. A teraz okazuje się, że te pieniądze mogą nawet nie zostać wykorzystane, bo projekt ustawy zwiększającej formalny limit wydatków na budownictwo społeczne i komunalne od miesięcy był blokowany" - mówiła podczas jednej z konferencji prasowych Ewa Sładek

  • zastąpienie konkordatu ustawą, która traktowałaby wszystkie związki wyznaniowe na równych zasadach.

"Nie możemy dłużej akceptować sytuacji, w której miliardy złotych z budżetu państwa trafiają do instytucji kościelnych bez jasnego uzasadnienia i kontroli" – twierdzi Ewa Sładek.

  • likwidacja klauzuli sumienia

"Nie może być tak, że przez klauzulę sumienia odmawiane są prawa do aborcji, badań prenatalnych czy antykoncepcji hormonalnej" - twierdzi kandydatka KW Razem.

  • wyprowadzenie lekcji religii ze szkół

Monika Piątkowska KW Koalicja Obywatelska

Monika Piątkowska
Monika Piątkowska
Sebastian Dudek

W tzw. "Piątce Piątkowskiej" zawarto najważniejsze postulaty kandydatki. Co w nich się znalazło?

  • zdobycie finansowania na budowę metra w Krakowie

  • budowa III obwodnicy Krakowa

  • nowy system ILS na lotnisku w Balicach, który poprawi bezpieczeństwo i umożliwi lądowanie w warunkach ograniczonej widoczności

  • Kraków jako miasto turystyczne i miasto dla mieszkańców

  • wsparcie praw kobiet: przede wszystkim równe pensje na tych samych stanowiskach

Adam Berkowicz, KW Konfederacja Wolność i Niezawisłość

Prywatnie tata Konrada Berkowicza, posła Konfederacji. Kandydat do Senatu RP w swoich postulatach zwanych również: "Szóstką Berkowicza" zawarł takie postulaty jak:

  • Tak dla Centralnego Portu Komunikacyjnego

    "Nie tylko ruch pasażerski ma znaczenie, ale też rynek cargo. W tej chwili wiele transportów lotniczych dociera na porty lotnicze w Niemczech i stamtąd do Polski. A moglibyśmy również jako port tranzytowy zarabiać na tranzycie towarowym na kraje ościenne" - mówił Adam Berkowicz prezentując program

  • Nie dla Strefy Czystego Transportu w Krakowie (Wprowadzenie projektu obywatelskiego, który przewiduje wyznaczenie strefy tylko w obrębie plant)

  • Niskie i proste podatki (jednolite stawki VAT)

  • Bezpieczne granice, silna armia (uzupełnienie zasobu sprzętowego i amunicji)

  • Budowa metra w Krakowie

  • Nie dla masowej migracji (nie dla nielegalnych migrantów w Krakowie)

Wybory w Krakowie

16 marca w Krakowie odbędą się wybory uzupełniające do Senatu RP w okręgu wyborczym nr 33 – obejmującym dziesięć dzielnic w mieście. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7.00–21.00.

Według stanu na 2 marca, 303 769 wyborców uprawnionych jest do głosowania w wyborach uzupełniających do Senatu.

Wybory odbędą się w okręgu 33 obejmującym krakowskie dzielnice: I – Stare Miasto, V – Krowodrza, VI – Bronowice, VII – Zwierzyniec, VIII – Dębniki, IX – Łagiewniki-Borek Fałęcki, X – Swoszowice, XI – Podgórze Duchackie, XII – Bieżanów-Prokocim oraz XIII – Podgórze. Zarządzenie prezydenta RP w tej sprawie jest spowodowane wygaśnięciem mandatu senatorskiego w jednym z okręgów wyborczych po rezygnacji senatora Bogdana Klicha, który został chargé d’affaires Ambasady RP w Waszyngtonie.

Do 13 marca można złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania oraz wniosek o zmianę miejsca głosowania. Dotyczy to jednak wyłącznie wyborców stale zamieszkałych na obszarze okręgu wyborczego nr 33 (dzielnica I oraz od V do XIII).

Wnioski papierowe można składać we właściwych referatach Wydziału Spraw Administracyjnych od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–18.00 (wnioski meldunkowe) lub 7.40–15.30 (wnioski o ujęcie w stałym obwodzie głosowania):

  • dla mieszkańców dzielnic I oraz V–VII: al. Powstania Warszawskiego 10

  • dla mieszkańców dzielnic VIII–XIII: ul. Wielicka 28a.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania zostanie rozpatrzony przed dniem głosowania, złóż go najpóźniej 7 marca papierowo w urzędzie lub 9 marca drogą elektroniczną. Urząd ma bowiem 5 dni na rozpatrzenie Twojego wniosku.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska