Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spalarnię w Nowym Sączu zaopiniował WIOŚ. Przeciwnicy inwestycji nie kryją zadowolenia

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Opinia WIOŚ dot. spalarni w Nowym Sączu to światełko w tunelu dla przeciwników inwestycji
Opinia WIOŚ dot. spalarni w Nowym Sączu to światełko w tunelu dla przeciwników inwestycji STOP Spalarni w Nowym Sączu
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał opinię do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami na lata 2023-2028. Jednoznacznie stwierdzono, że lokalizacja spalarni śmieci w Nowym Sączu jest niewłaściwa ze względu na jakość powietrza w mieście. Zadowolenia nie kryją członkowie komitetu „Stop spalarni”.

Czy w Nowym Sączu powinna powstać spalarnia odpadów? Już od ponad roku to jeden z najcześciej pojawiających się tematów w debacie publicznej. Inwestycja ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

Ostatnio temat powrócił przy okazji pojawienie się informacji o tym, że spalarni odpadów została wpisana do procedowanego obecnie przez marszałka województwa „Planu Gospodarki Odpadami Województwa Małopolskiego”. Kontrowersje wywołał fakt, że została ona wpisana do niego przez miasto, które nie jest w tym przypadku inwestorem.

Do realizacji tej inwestycji przymierza się bowiem sądecka firma Newag, która chciałaby wybudować ją na jednej ze swoich działek przy ul. 29 Listopada. Pomysł ten spotkał się ze sprzeciwem ze strony grupy mieszkańców, którzy obawiają się sąsiedztwa tego typu instalacji.

Komitet chce powstrzymać inwestycję, która ma przetwarzać 45 tys. ton odpadów na rok tuż obok ich osiedli mieszkaniowych, domków jednorodzinnych, szkoły, przedszkola, żłobków i ogródków działkowych.

Mieszkańcy obawiają się też tego, ile odpadów przetwarzanych będzie w sąsiedztwie ich domów. Nowy Sącz może bowiem przekazać do spalarni maksymalnie 30% z ilości strumienia odpadów wytwarzanych przez mieszkańców, tj. około 8 776 ton/rok. Pozostała ilość odpadów tj. 36 224 tyś ton/rok zostanie do Nowego Sącza dostarczona transportem kolejowym lub drogowym.

Opinia WIOŚ dot. spalarni w Nowym Sączu to światełko w tunelu dla przeciwników inwestycji
Opinia WIOŚ dot. spalarni w Nowym Sączu to światełko w tunelu dla przeciwników inwestycji STOP Spalarni w Nowym Sączu

W Nowym Sączu odbyło się już kilka protestów, a nawet referendum lokalne, które miało dać odpowiedź na pytanie, czy spalarnia powinna powstać. Wzięło w nim jednak udział zaledwie 4 175 mieszkańców Nowego Sącza, a frekwencja wyniosła 6,59 procent z wymaganych co najmniej 30 proc.

Wkrótce ma zapaść decyzja, czy inwestycja zostanie wpisana do wojewódzkiego planu gospodarki odpadami na najbliższe lata. Zanim jednak do tego dojdzie, opinię w tej sprawie muszą wydać między inni WiOŚ. Zgodnie z procedurami marszałek wysyła bowiem taki plan do różnych instytucji, które go opiniują. Jedna z odpowiedzi już nadeszła.

- Proces spalania odpadów jest źródłem emisji zanieczyszczeń do powietrza (każdokrotnie - nie jest znany proces bezemisyjny), a projektowanie spalarni w mieście powszechnie znanym jako jedno z najbardziej zanieczyszczonych, zdominowanym przez zanieczyszczenia pyłowe spowoduje dodatkowe zwiększenie emisji zanieczyszczeń, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na wzrost poszczególnych zanieczyszczeń gazowych oraz pyłowych w powietrzu - czytamy w dokumencie podpisanym przez pełniącego obowiązki Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska mgr inż. Barbarę Żak.

W opinii zwrócono także uwagę na fakt, że w miejscu, gdzie ma powstać spalarnia w 2021 roku normy jakości powietrza przekroczone zostały 76 razy (PM10) w ciągu roku przy czym dopuszczalne jest 35 dni. Dla porównania w Gorlicach, gdzie planowane jest lokalizacja i przetwarzanie odpadów przekroczenia odnotowano w 15 dni roku przy dopuszczalnych 35 dniach.

Zadowolenia nie kryją członkowie komitetu „Stop spalarni”. - To pokazuje, że to nie są nasze wymysły. Nie jesteśmy grupą oszołomów i dziwnych aktywistów, tylko mamy rację, że się tego obawiamy. Nowy Sącz nie jest miastem przewietrzalnym, a taka instalacja pogłębi nasz problem - mówi Ewa Stasiak - Kubacka, przewodnicząca komitetu.

Podobna opinia, do tej przedstawionej teraz przez WIOŚ ma zostać przedstawiona również przez między innymi RDOŚ. Jak dodaje Stasiak - Kubacka, ma nadzieję, że ich czynny sprzeciw w połączeniu z opiniami innych instytucji pomoże w walce o wykreślenie ITPOK w Nowym Sączu z wojewódzkiego planu. Wcześniej członkowie komitetu wystosowali też pismo do sądeckich radnych o wsparcie w tym temacie, a sami złożyli swoje wnioski i uwagi.

Opinia WIOŚ dot. spalarni w Nowym Sączu to światełko w tunelu dla przeciwników inwestycji
Opinia WIOŚ dot. spalarni w Nowym Sączu to światełko w tunelu dla przeciwników inwestycji STOP Spalarni w Nowym Sączu

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska