Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalny projekt w Muzeum Auschwitz dla młodych ludzi odwiedzających Miejsce Pamięci. Będą mogli poznać lepiej historię niemieckiego obozu

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Bezpłatne pobyty studyjne to kolejny projekt, którego celem jest przekazywanie prawdy o Auschwitz młodemu pokoleniu
Bezpłatne pobyty studyjne to kolejny projekt, którego celem jest przekazywanie prawdy o Auschwitz młodemu pokoleniu Archiwum Muzeum Auschwitz / Marek Lach
W ostatnich latach w związku z pandemią COVID-19 znacząco spadła liczba odwiedzających tereny Miejsca Pamięci Auschwitz. W ub. roku było ich 1 mln 184 tys., tj. niewiele ponad połowa jak w rekordowym roku 2019. Zdecydowanie mniej jest ludzi młodych. Do tej grupy m. in. chce szerzej dotrzeć Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście organizując w Muzeum Auschwitz bezpłatne pobyty studyjne.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Prawda o Auschwitz musi trafiać do świadomości młodych ludzi

Od stycznia br. mogą w nich brać udział uczniowie ósmych klas oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Jest to jeden z projektów edukacyjnych podjętych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które mają przyczynić się do zwiększenia liczby młodzieży odwiedzającej Miejsce Pamięci niezależnie od wycieczek szkolnych, które w trakcie pandemii także były zawieszone.

O takiej potrzebie mówią byli więźniowie, podkreślając, że jest to szczególnie ważne w przekazywaniu prawdy o Auschwitz.

- Te spotkania są dla mnie naprawdę ważne. Oczywiście – to trudne momenty, bowiem wyrywamy z pamięci opowieść o tych naprawdę tragicznych dniach. Nie znalazłem się przecież z Auschwitz z dobrej woli, tylko wypędzono mnie z domu, a potem w obozie pozbawiono rodziców. Jednak zawsze staram się przyjechać tutaj, kiedy jestem potrzebny, bo pamięć o tamtych czasach nie powinna zniknąć – powiedział Bogdan Bartnikowski, były więzień Auschwitz podczas jednego ze spotkań z młodzieżą.

Do obozu trafił jako 12-latek. W czasie Powstania Warszawskiego wraz z matką został wypędzony z domu i skierowany do obozu przejściowego w Pruszkowie, skąd 12 sierpnia 1944 r. zostali obydwoje wywiezieni do Auschwitz. W obozie został zarejestrowany jako więzień numer 192731.

Bezpłatne pobyty studyjne to kolejny projekt, którego celem jest przekazywanie prawdy o Auschwitz młodemu pokoleniu
Bezpłatne pobyty studyjne to kolejny projekt, którego celem jest przekazywanie prawdy o Auschwitz młodemu pokoleniu Archiwum Muzeum Auschwitz / Marek Lach

Bezpłatne pobyty studyjne w były obozie Auschwitz

Wspomniane pobyty studyjne obejmują zwiedzanie ogólne terenów byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, trwające do 3,5 godziny, oraz wybrane warsztaty podsumowujące prowadzone przez zespół edukatorów MCEAH, które trwają 1,5 godziny.

– Zajęcia mają zapoznać z historią niemieckiego nazistowskiego obozu, a także zachęcić do dyskusji o ważnych zagadnieniach związanych z tym tematem oraz przygotować ich do bardziej pogłębionego zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w przyszłości – powiedziała Adelina Michaldo, kierująca Projektami Edukacyjnymi w MCEAH.

Jak dodała, warsztaty podejmują nie tylko tematy historyczne, ale też odnoszą się do niezwykle ważnych zagadnień naszej moralnej odpowiedzialności za świat budowany na podstawie refleksji nad tragedią Auschwitz.

Na ogromną rolę przekazywania prawdy o Auschwitz młodemu pokoleniu zwracają uwagę byli więźniowie m.in. Bogdan Bartnikowski
Na ogromną rolę przekazywania prawdy o Auschwitz młodemu pokoleniu zwracają uwagę byli więźniowie m.in. Bogdan Bartnikowski Archiwum Muzeum Auschwitz / Marek Lach

- Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Na zgłoszenia od nauczycieli i opiekunów grup czekamy do wyczerpania wolnych terminów - zaznacza placówka.

Z kolei projekt Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz „Żebym zdążył to opowiedzieć” umożliwia spotkania młodym ludziom z byłymi więźniami obozu, którzy ocaleli. Jest to dla nich szczególne doświadczenie, gdy mogą wysłuchać relacji świadków historii.

Tematy warsztatów w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

W ramach bezpłatnego pobytu studyjnego możliwa jest rezerwacja jednego z wielu warsztatów tematycznych:

  • - Historia zapisana w przedmiocie
  • - „Jestem zdrów i czuję się dobrze” – korespondencja więźniarska
  • - Obywatele polscy w KL Auschwitz
  • - Jednostka wobec rzeczywistości obozowej
  • - Los dzieci w KL Auschwitz
  • - Los kobiet w KL Auschwitz
  • - Ucieczki z KL Auschwitz
  • - Załoga SS w KL Auschwitz
  • - Sport w KL Auschwitz
  • - (NIE)obojętni. Pomoc mieszkańców ziemi oświęcimskiej niesiona więźniom KL Auschwitz
  • - Trauma – życie byłych więźniów po wojnie
  • - „Przetrwali, by żyć” – świat po Auschwitz
  • - „Nie bądźcie obojętni!” – przesłanie świadków Auschwitz
  • - „Jedenaste. Nie bądź obojętnym” – warsztaty podsumowujące wizytę w Miejscu Pamięci
  • - Pytania o Zagładę – zajęcia podsumowujące w Sali Refleksji w bloku 27
  • - Deportowani z Francji do KL Auschwitz. 27 marca 1942 – 27 stycznia 1945 (warsztat na wystawie narodowej)
  • - Zagłada europejskich Sinti i Romów (warsztat na wystawie narodowej)

Zapytania dotyczące rezerwacji należy kierować drogą mailową, wysyłając wiadomość zawierającą informacje dotyczące terminu wizyty, liczby osób (młodzież + opiekunowie) oraz wybranego tematu zajęć edukacyjnych, na adres: [email protected].

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska