Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sytuacja w Muzeum Auschwitz po pandemii zaczyna się normalizować. Przybyło odwiedzających, ale do rekordu frekwencji daleko

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Ponad 1 mln 184 tys. osób odwiedziło w 2022 roku tereny Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
Ponad 1 mln 184 tys. osób odwiedziło w 2022 roku tereny Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau Materiał Muzeum Auschwitz-Birkenau
Ponad 1 mln 184 tys. osób odwiedziło w 2022 roku tereny Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. W porównaniu z dwoma wcześniejszymi latami, gdy panowała pandemia COVID-19, nastąpił znaczący wzrost liczby odwiedzających tę placówkę muzealną w Oświęcimiu, ale wciąż daleko do rekordowej frekwencji z 2019 roku.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Liczba odwiedzających Muzeum Auschwitz-Birkenau w ub. roku była prawie o połowę mniejsza niż przed pandemią

W latach przed pandemią tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau odwiedzało regularnie ponad 2 mln osób. W rekordowym 2019 liczba odwiedzających wyniosła 2 mln 320 tys.

- Liczba odwiedzających jest mniej więcej o połowę mniejsza niż w czasie sprzed lockdownów związanych z COVID-19, ale sytuacja po pandemii zaczyna się powoli normalizować. Szczególnie ważne jest to, że ponad 90 procent odwiedzających poznawało historię Auschwitz podczas zwiedzania z edukatorami Muzeum – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Jak dodaje, dzięki temu wizyta jest nie tylko doświadczeniem przejścia przez autentyczne miejsce, ale daje też możliwość zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim, osobistej refleksji nad znaczeniem tej historii współcześnie, dla nas wszystkich.

Ponad 1 mln 184 tys. osób odwiedziło w 2022 roku tereny Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
Ponad 1 mln 184 tys. osób odwiedziło w 2022 roku tereny Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau Archiwum Gazety Krakowskiej / Bogusław Kwiecień

Najwięcej było Polaków, Brytyjczyków, Czechów i Niemców

Największą grupę odwiedzających w 2022 r. stanowiły osoby z Polski. Kolejnymi krajami, z których przyjeżdżali odwiedzający były: Wielka Brytania, Czechy, Niemcy, USA, Hiszpania, Francja, Włochy, Słowacja i Ukraina. Dwie trzecie rezerwacji dokonywanych jest poprzez stronę visit.auschwitz.org, gdzie można również wesprzeć finansowo misję Miejsca Pamięci dzięki systemowi pay what you want. Obecnie po Miejscu Pamięci oprowadza 332 przewodników w 20 językach.

- Mimo iż ogólna frekwencja nie wróciła do poziomu sprzed pandemii, to znacznie wzrosła liczba uczestników pobytów studyjnych – poszerzonej formy wizyty z dodatkowymi zajęciami edukacyjnymi. W porównaniu do roku 2019, wzrosła ona o prawie 20 procent - podkreślają w Muzeum Auschwitz.

Wpływ na to miały programy dofinansowania przyjazdów młodzieży szkolnej. Łącznie Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zorganizowało w ramach tych wizyt ponad 780 różnego rodzaju zajęć edukacyjnych. Poza tym w MCEAH odbyło się wiele konferencji i seminariów.

Ponad 1 mln 184 tys. osób odwiedziło w 2022 roku tereny Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
Ponad 1 mln 184 tys. osób odwiedziło w 2022 roku tereny Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau Materiał Muzeum Auschwitz-Birkenau

– Po dwóch latach pandemii i wielu projektach prowadzonych wyłącznie online, mogliśmy wrócić do normalnego trybu pracy. Fakt, że liczba osób biorących udział w pogłębionych pobytach studyjnych, konferencjach i seminariach wzrosła tak znacząco jest bardzo budujący - zauważył dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau w mediach społecznościowych

Ponad 2,1 miliona osób korzysta z treści publikowanych na oficjalnych kontach Miejsca Pamięci w mediach społecznościowych. Liczba obserwujących angielskojęzyczne konto Muzeum na Twitterze przekroczyła 1,5 miliona, a w całym 2022 r. tweety publikowane przez Muzeum wyświetlono ponad 1 miliard 99 milionów razy. Pod koniec 2022 r. Muzeum utworzyło oficjalne konto na Mastodonie, które obserwuje już ponad 75 tysięcy osób.

Prawie 23 miliony odsłon odnotowano w 2022 r. na muzealnej stronie internetowej. Istotnym elementem nauczania w czasie pandemii są lekcje internetowe dostępne na stronie lekcja.auschwitz.org. Główna z nich, poświęcona całościowej historii Auschwitz, dostępna jest już w dwunastu językach.

Ważnym sposobem upowszechniania wiedzy o historii Auschwitz online jest cykl dwujęzycznych podcastów „O Auschwitz” dostępny na wszystkich najważniejszych światowych serwisach. Wśród poruszanych w 2022 r. tematów były: badania dotyczące liczby ofiar Auschwitz, historia podobozów, załogi SS, buntu więźniów Sonderkommando, czy obozowych orkiestr. Dotychczas 26 odcinków podcastu odtworzono ponad 400 tysięcy razy.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska