VII Forum Przedsiębiorców odbyło się pod hasłem "Myślę, więc jestem przedsiębiorcą". Przedsiębiorcy i politycy dyskutowali, jak połączyć świat biznesu ze światem nauki. Aby to się udało Ministerstwo Rozwoju wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce wprowadzić nowe przepisy, ulgi oraz zainwestować spore pieniądze. W stworzeniu biznesu opartym na wiedzy mają pomóc firmy doskonale radzące sobie z nowymi technologiami i innowacjami oraz instytucje wspierające współpracę nauki i biznesu, działające w ramach projektu SPIN - Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Jagielloński.
- SPIN to projekt realizowany przez województwo małopolskie we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Krakowską i Uniwersytetem Jagiellońskim. Skierowany jest on do przedsiębiorców, którzy chcą coś zmienić w swojej firmie, wprowadzić jakiś rodzaj innowacji lub postawić na rozwój - mówiła Anna Mlost zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej UMWM.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin podkreślał, że rząd ma plan przebudowy polskiej gospodarki, który zakłada oparcie biznesu na osiągnięciach naukowych. - Moją rolą od strony nauki, a rolą premiera Morawieckiego od strony gospodarki jest budowanie pomostu. Oczywiście państwo nie zastąpi przedsiębiorców, gdyż to oni są solą gospodarki. My, rządzący, powinniśmy przede wszystkim nie przeszkadzać i tworzyć korzystne warunki do prowadzenia działalności innowacyjnych - zaznaczał wicepremier Gowin.
O tym, że Małopolska, to świetne miejsce na prowadzenie działalności innowacyjnych przekonywał marszałek Małopolski Jacek Krupa. - O potędze Małopolski świadczą ludzie. Mamy 180 tys. studentów na ponad 30 uczelniach, w tym około 10 tys. inżynierów każdego roku. To jest potencjał, po który przedsiębiorcy sięgają coraz częściej. Mało tego, oni przyjeżdżają i inwestują w Małopolsce głównie z tego powodu. Również położenie geograficzne, rozwiązania komunikacyjne oraz dziedzictwo kulturowe sprawiają, że w Małopolsce panują idealne warunki do życia.
Na współpracę z Centrum Transferu Wiedzy zdecydowała się firma Techmo zajmująca się głównie wdrażaniem technologii opracowanych przez Zespół Przetwarzania Sygnałów AGH z zakresu technologii mowy. Znakiem rozpoznawczym firmy jest rozwijany system rozpoznawania mowy polskiej Sarmata, dzięki któremu możliwe jest głosowe komunikowanie się z urządzeniami cyfrowymi.
- Dzięki współpracy uzyskaliśmy dostęp do wiedzy ekspertów oraz mogliśmy zatrudnić specjalistów. Pozwoliło nam to rozwijać konkretne obszary z zakresu sztucznej inteligencji w obsłudze klienta - mówił Piotr Stankiewicz z firmy Techmo.
W II panelu VII Forum Przedsiębiorców odbywającego się pod hasłem "Biznes dla nauki" wystąpił, m.in., Jarosław Kotyza kierownik Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii „Miękinia” - UMWM SPIN AGH, będącego partnerem w projekcie SPIN. Kotyza mówił o tym, że przez długi czas był adwokatem w relacji biznes-nauka. Tłumaczył również, gdzie szukać pomysłów i innowacji, jak otworzyć naukę na potrzeby biznesu oraz wyjaśniał, co blokuje współpracę biznesu i nauki. Panelista przedstawił również korzyści, jakie wynikają z takiego układu posiłkując się przykładem współpracy z firmą z branży OZE (Odnawialne Źródła Energii).
- Sprawy codzienne nie pozwalają myśleć o innowacjach w małych firmach. Warto jednak pamiętać, że innowacja nie musi być na skalę światową, a jedynie na skalę danego przedsiębiorstwa - tłumaczył Jarosław Kotyza.
Organizatorem VII Forum Przedsiębiorców był „Dziennik Polski” przy współpracy Fundacji Aktywna Małopolska. Partnerem merytorycznym Forum było Województwo Małopolskie projekt SPIN.
SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy
www.spin.malopolska.pl
