FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
8 grudnia o godz. 18.00 na FB wydawnictwa Znak odbędzie się transmisja ze spotkania wokół książki Anny Kaszuby-Dębskiej „Bruno. Epoka genialna”, które poprowadzi Katarzyna Kubisiowska. Istnieje możliwość zadawania pytań w takcie spotkania w komentarzach do wydarzenia.
Nad biografią Schulza „Bruno. Epoka genialna”, Anna Kaszuba-Dębska pracowała nad książką 10 lat. Zafascynowana postacią pisarza rozprawia się z mitami krążącymi wokół niego i przedstawia postać niezwykłego, pełnego sprzeczności mężczyzny. Dzięki autorce przenosimy się w wielokulturowy barwny świat, który zniknął wraz z tragiczną śmiercią Schulza.
Autorce udało się stworzyć niepokojący, barwny portret Schulza – artysty niepowtarzalnego. Jako dziecko: piąty. Najmłodszy syn Jakuba Schulza i Henrietty z domu Kuhmerker. Po śmierci ojca i brata: jedyny żywiciel rodziny. Jako uczeń: wybitny. Jako nauczyciel: nieznoszący swojej pracy. Za sprawą Xięgi Bałwochwalczej: nazywany przez niektórych szerzycielem pornografii. Dzięki Zofii Nałkowskiej: geniusz awangardy. W Drohobyczu: artysta wyjątkowy. W żydowskim getcie: jeden z wielu mu podobnych, którego śmierć nie znaczy nic.
Pozostały po nim niekompletne listy, legenda o niedokończonej powieści, baśniowe malowidła ścienne wykonane podczas wojny dla synka gestapowca. I miano jednego z najważniejszych prozaików 20-lecia międzywojennego, o którego „Sklepach cynamonowych” słyszał każdy Polak.
- Moją główną intencją podczas pracy nad tą biografią było opowiedzenie historii życia Schulza oczami osób jemu współczesnych, dlatego tak ważne były dla mnie listy czy wspomnienia, które licznie cytuję. Chciałam pozostać obiektywna – mówi autorka.
Anna Kaszuba-Dębska to krakowska malarka, graficzka, ilustratorka, pisarka oraz reżyserka filmów animowanych i reklam. Współtworzy Fundację Burza Mózgów organizującą największy w Europie Festiwal Literatury dla Dzieci. Autorka książki „Kobiety i Schulz”. W 2018 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatura.
