FLESZ - Zbijanie wagi - igranie ze zdrowiem, igranie ze śmiercią..?

Historia lubi się powtarzać? - z tym pytaniem zmierzył się Peter Brannen, ceniony dziennikarz naukowy specjalizujący się między innymi w paleontologii i biologii ewolucyjnej. W książce "Końce świata. Niezwykła opowieść o tym, jak wymierała nasza planeta" opisał pięć największych masowych wymierań, do których w ciągu milionów lat doszło na naszej planecie, badając analogie pomiędzy zmianami klimatycznymi XXI wieku a tymi, które doprowadziły do największych kataklizmów w dziejach świata. Badając daleką przeszłość, Brannen patrzy w przyszłość i analizuje możliwe scenariusze kolejnych "końców". Odpowiedzi na postawione sobie pytanie nie szuka jednak w pojedynkę - rozmawia z paleontologiami, geologami i paleoklimatologami. Książkę w tłumaczeniu Ewy Ratajczyk ukaże się z początkiem kwietnia nakładem wydawnictwa Znak.
Wcześniej, w marcu 2022 roku, czytelnikom zostaną oddane "Pamiętniki Hadriana". To opowieść o rzymskim cesarzu ubrana w literackie środki i epistolarną formę autorstwa Marguerite Yourcenar (1903–1987). Z perspektywy umierającego Hadriana piszącego do 16-letniego Marka Aureliusza czytelnik widzi starożytny Rzym, poznaje życie jego władcy, jego filozofię, poglądy polityczne, spojrzenie na sztukę, sukcesy militarne i miłość do Antinousa. Wydaną w Polsce po raz pierwszy w 1961 roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego powieść historyczną przypomina teraz - w tłumaczeniu Hanny Szumańskiej-Grossowej - Karakter. Powieści towarzyszą "Zapiski do «Pamiętników Hadriana»" w przekładzie Krystyny Dolatowskiej, w których autorka zdradziła swój zamysł, okoliczności powstania powieści oraz tajemnice sztuki pisarskiej.
Tajemnice warsztatu, ale tym razem poety, który przez ponad trzynaście lat pisał swoje największe dzieło – "Boską Komedię" - odsłania znany włoski historyk Alessandro Barbero. Ale książka "Dante" daje wgląd nie tylko w kulisy poematu należącego do klasyki światowej, lecz pokazuje także autora zaangażowanego społecznie, wplątanego w dworskie intrygi, działającego pod wpływem emocji. Jednego z najwybitniejszych średniowiecznych twórców jego biograf umieszcza na tle ważnych wydarzeń epoki - bitew, sporów ideologicznych, spisków i walki o władzę. Wydawana przez Marginesy biografia Dantego Alighieri w przekładzie Krzysztofa Żaboklickiego trafi do księgarń z końcem lutego i stanie się ważnym kontekstem dla wizjonerskiego poematu o podróży przez zaświaty, wydanego w Polsce niedawno w nowym tłumaczeniu (Jarosława Mikołajewskiego) przez Wydawnictwo Literackie.
Kolejną kreską na osi czasu jest już wiek XX z jego tragicznymi dziejami totalitaryzmów. Historyk Richard Grunberger (1924-2005) przyjrzał się codziennemu życiu w nazistowskich Niemczech i w książce "Historia społeczna Trzeciej Rzeszy" - wydawanej w lutym przez Znak w tłumaczeniu Witolda Kalinowskiego - pokazał, jak dwanaście lat państwa pod rządami Adolfa Hitlera wpłynęło na kulturę, oświatę, życie rodzinne, media oraz sam język. Wydawnictwo Literackie przygotowuje natomiast drugi tom "Historii komunizmu na świecie" Thierry'ego Woltona. W kolejnej części monumentalnego śledztwa historycznego francuski dziennikarz opisuje dzieje komunizmu z perspektywy ofiar i szuka odpowiedzi na pytanie, czy ta gigantyczna tragedia ludzka stała się konsekwencją niefortunnych okoliczności, czy świadomej polityki. Książka ukaże się na początku kwietnia.
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym