Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie. Porozmawiajmy o Krowodrzy na starej fotografii. Trwa zbiórka takich zdjęć

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Plac Inwalidów, 1939 r.
Plac Inwalidów, 1939 r. Paweł Bielec/www.bielec.art.pl
Wszyscy jesteśmy fotografami - o tym będą przekonywać goście kolejnego spotkania z cyklu "Porozmawiajmy o Krowodrzy". Ma ono być zarazem podsumowaniem dotychczasowych efektów zbiórki zdjęć ukazujących krowoderskie domy, ulice i krajobrazy w przeszłości oraz przypomnieniem, że nadal czeka na takie fotografie biblioteka, która planuje pokazać je na wystawie.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 1 grudnia

od 16 lat

To 18. już spotkanie z cyklu "Porozmawiajmy o Krowodrzy" odbędzie się 16 grudnia o godz. 17.30 w filii nr 21 Biblioteki Kraków przy ul. Królewskiej 59. Będzie też w nim można uczestniczyć zdalnie poprzez Facebook (zakładka: Porozmawiajmy o Krowodrzy).

- Trudno wymyślić lepsze osiemnaste spotkanie. Filia 21 i 22 Biblioteki Kraków wspierają lokalną tożsamość, kontynuując tradycje Biblioteki Krowoderskiej (utworzonej w 1980, zlikwidowanej w 2017 r.). Teraz zainicjowały zbiórkę lokalnych tekstów kultury, jakimi są fotografie. Opowie o tym kierownik BK Piotr Wasilewski oraz Ludmiła Guzowska, która przez kilka lat współorganizowała "Porozmawiajmy o Krowodrzy" - zapowiada pomysłodawca cyklu i prowadzący spotkania Łukasz Mańczyk, radny Dzielnicy V Krowodrza.

Na liście gości spotkania 16 grudnia są także: Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii (w skrócie MuFo, mające oddział przy ul. Józefitów 16 w Dzielnicy V), Barbara Bielec, właścicielka słynnego, kilkupokoleniowego zakładu fotografii artystycznej przy placu Inwalidów oraz fotograf Jan Zych. Podzielą się oni swoimi zawodowymi doświadczeniami.

- Porozmawiamy o specyfice fotografii tej części Krakowa z okresu, kiedy dopiero ujednolicała się z resztą miasta. O narracji mikroojczyzn, wyrażanej przez fotografie i tym, jak wyrażają naszą specyfikę. Ale zapraszając ich twórców dowiemy się też, jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniają się oni sami i charakter ich pracy. Dyrektor MuFo opowie, jak funkcjonuje muzeum z nową nazwą i odnowioną formułą. Czy bywa „Muzeum Fotografów” i przestrzenią promocji samych artystów? - mówi Łukasz Mańczyk.

Radny "piatki" zachęca, by przesyłać na fanpage "Porozmawiajmy o Krowodrzy" lub przynieść na spotkanie zdjęcia Krowodrzy. - Dołączmy je do zbiórki. Wszyscy przecież bywamy fotografami - kwituje.

Filia 21 Biblioteki Kraków nadal apeluje, by podzielić się z nią fotografiami Krowodrzy z dawnych lat - podarować ich skany lub wypożyczyć do zeskanowania. Tak zebrane fotografie złożą się na wystawę w tej bibliotece. Zainteresowani powinni się kontaktować z biblioteką telefonicznie (tel. 797 301 021) lub mailowo ([email protected]).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska