https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie. Porozmawiajmy o Krowodrzy na starej fotografii. Trwa zbiórka takich zdjęć

Małgorzata Mrowiec
Plac Inwalidów, 1939 r.
Plac Inwalidów, 1939 r. Paweł Bielec/www.bielec.art.pl
Wszyscy jesteśmy fotografami - o tym będą przekonywać goście kolejnego spotkania z cyklu "Porozmawiajmy o Krowodrzy". Ma ono być zarazem podsumowaniem dotychczasowych efektów zbiórki zdjęć ukazujących krowoderskie domy, ulice i krajobrazy w przeszłości oraz przypomnieniem, że nadal czeka na takie fotografie biblioteka, która planuje pokazać je na wystawie.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 1 grudnia

od 16 lat

To 18. już spotkanie z cyklu "Porozmawiajmy o Krowodrzy" odbędzie się 16 grudnia o godz. 17.30 w filii nr 21 Biblioteki Kraków przy ul. Królewskiej 59. Będzie też w nim można uczestniczyć zdalnie poprzez Facebook (zakładka: Porozmawiajmy o Krowodrzy).

- Trudno wymyślić lepsze osiemnaste spotkanie. Filia 21 i 22 Biblioteki Kraków wspierają lokalną tożsamość, kontynuując tradycje Biblioteki Krowoderskiej (utworzonej w 1980, zlikwidowanej w 2017 r.). Teraz zainicjowały zbiórkę lokalnych tekstów kultury, jakimi są fotografie. Opowie o tym kierownik BK Piotr Wasilewski oraz Ludmiła Guzowska, która przez kilka lat współorganizowała "Porozmawiajmy o Krowodrzy" - zapowiada pomysłodawca cyklu i prowadzący spotkania Łukasz Mańczyk, radny Dzielnicy V Krowodrza.

Na liście gości spotkania 16 grudnia są także: Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii (w skrócie MuFo, mające oddział przy ul. Józefitów 16 w Dzielnicy V), Barbara Bielec, właścicielka słynnego, kilkupokoleniowego zakładu fotografii artystycznej przy placu Inwalidów oraz fotograf Jan Zych. Podzielą się oni swoimi zawodowymi doświadczeniami.

- Porozmawiamy o specyfice fotografii tej części Krakowa z okresu, kiedy dopiero ujednolicała się z resztą miasta. O narracji mikroojczyzn, wyrażanej przez fotografie i tym, jak wyrażają naszą specyfikę. Ale zapraszając ich twórców dowiemy się też, jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniają się oni sami i charakter ich pracy. Dyrektor MuFo opowie, jak funkcjonuje muzeum z nową nazwą i odnowioną formułą. Czy bywa „Muzeum Fotografów” i przestrzenią promocji samych artystów? - mówi Łukasz Mańczyk.

Radny "piatki" zachęca, by przesyłać na fanpage "Porozmawiajmy o Krowodrzy" lub przynieść na spotkanie zdjęcia Krowodrzy. - Dołączmy je do zbiórki. Wszyscy przecież bywamy fotografami - kwituje.

Filia 21 Biblioteki Kraków nadal apeluje, by podzielić się z nią fotografiami Krowodrzy z dawnych lat - podarować ich skany lub wypożyczyć do zeskanowania. Tak zebrane fotografie złożą się na wystawę w tej bibliotece. Zainteresowani powinni się kontaktować z biblioteką telefonicznie (tel. 797 301 021) lub mailowo ([email protected]).

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska