Na salach rozpraw w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu wisiały symbole narodowe niezgodne z Konstytucją. Po naszej interwencji na ścianach sądu zawisły prawidłowe godła.
Uwagę sądu i mediów na błędne godło zwrócił Krzysztof Bzdyl, prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej 1979-89.
- Czy sędziego nie interesuje czy na ścianie wisi godło Polski czy godło pohańbione - srebrny orzeł? - pytał Bzdyl. Z tego powodu przerwał jedną z rozpraw przed sądem.
Proces dotyczył zakłócania porządku przez fotoreportera podczas rozbiórki pomnika Armii Czerwonej w Sączu. Bzdyl uczestniczył w rozprawie jako obserwator. Uważa, że postępowanie w tej sprawie to absurd.
- A jeszcze większym absurdem jest, że sprawą zajmuje się sąd, który sam nie stosuje się do obowiązujących przepisów i łamie Konstytucję! - mówił Bzdyl w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.
Podkreślał, że nie pierwszy raz zwrócił uwagę, że sali rozpraw w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu zamiast białego orła w koronie w czerwonym polu był srebrny orzeł na białym tle.
- Rok temu była podobna sytuacja. Jednak wówczas sędzia prowadzący sprawę nie odesłał mnie do prezesa sądu, a powiedział, że sam się tym zajmie. Na następnym posiedzeniu wisiało prawidłowe godło - pamięta Bzdyl. Teraz sąd też szybko zareagował.
- Została podjęta decyzja o dostosowaniu wizerunków orła w budynku przy ul. Strzeleckiej do obowiązujących przepisów. Na salach rozpraw umieściliśmy symbole odpowiadające ustawie - informuje Dariusz Rams, prezes Sądu Rejonowego w Nowym Sączu.
Tłumaczy, że dotychczasowe wizerunki srebrnego orła stanowiły element wystroju sali rozpraw i opowiadały koncepcji architektonicznej projektanta. Wszystkie elementy wyposażenia sali pod względem kolorystyki i wyglądu tworzyły w ten sposób spójną całość.
Zdaniem historyka dr hab Zenona Piecha z Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, symbole narodowe Polski nie są uporządkowane.
- Panuje chaos. Nawet jeśli są przepisy mówiące o tym, jak powinien wyglądać herb państwa to praktyka pokazuje, że instytucje państwowe dowolnie się nimi posługują - stwierdza Piech.
Podkreśla słowo herb, bo to pojęcie jest prawidłowe na określenie orła umocowanego na czerwonej tarczy.
- Już zapis w Konstytucji jest błędny. Bo to, co heraldycznie jest herbem Konstytucja nazywa godłem. Godło zaś to sam znak np. orzeł, który mocuje się na tarczy herbowej - wyjaśnia znawca heraldyki.
Dodaje, że przykład powinien iść z góry dlatego sądy, jako trzecia władza w Polsce, powinny stosować pełne symbole - białego orła na czerwonej tarczy.