MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stacja Chełmek Fabryka nabrała nowego blasku. Budynek dworcowy po modernizacji dostał "drugie życie". Zobaczcie zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Stacja Chełmek Fabryka po zakończeniu modernizacji budynku dworca nabrała nowego blasku
Stacja Chełmek Fabryka po zakończeniu modernizacji budynku dworca nabrała nowego blasku Urząd Miejski w Chełmku
Budynek dworca kolejowego w Chełmku dostał "drugie życie". Gmina zakończyła przebudowę obiektu, który przez lata stał opustoszały i straszył. Teraz będzie wizytówką centrum Chełmka.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Stacja Chełmek Fabryka nabrała nowego blasku

Budynek dworca gmina Chełmek przejęła kilka lat temu od PKP. Burmistrz Andrzej Saternus przypomina, że nie było to takie proste, bo spółka chciała pieniędzy za kompletną ruinę. - Postawiliśmy sprawę jasno. Przejmiemy dworzec, ale tylko za darmo. Nie będzie płacić za ruinę, bo przecież chcemy go wyremontować, aby służył klientom kolei - mówi burmistrz Chełmka.

W końcu PKP przystała na taki warunek i gmina podjęła decyzję o modernizacji obiektu, a także otaczającego go placu z przeznaczeniem na parking w systemie "parkuj i jedź".

Inwestycja rozpoczęła się wiosną 2021 roku, ale po pół roku, gdy okazało się, że termin minął, a finału prac nie było widać, gmina zerwała umowę z ówczesnym wykonawcą i wyłoniony został nowy, który na początku marca tego roku podjął się dalszej modernizacji. W ostatnich dniach inwestycja została zakończona.

Pasażerowie w Chełmku znów więc będą mogli korzystać z budynku dworcowego z prawdziwego zdarzenia. W budynku jest poczekalnia i zaplecze sanitarne. Przebudowany obiekt będzie służył także szerzej mieszkańcom. Jest także bowiem miejsce, która może być wykorzystana pod działalność gospodarczą - gastronomiczną lub innej formie. Jaka to będzie działalność, okaże się po przetargu w styczniu.

W ramach inwestycji zagospodarowany został także teren przyległy, na którym powstał parking w systemie "parkuj i jedź" na 23 samochody, w tym dwa wydzielone miejsca na pojazdy dla osób niepełnosprawnych. Pomyślano o rowerzystach, którzy także będą mieli możliwość pozostawienia jednośladów w specjalnej wiacie.

Nowa wizytówka Chełmka

Zmodernizowany obiekt będzie nową wizytówką tej części Chełmka. Burmistrz Saternus zauważa, że budynek w nowej wersji ma swój klimat. Zadowoleni są także mieszkańcy.

- Od razu inaczej wygląda całe otoczenie. Do tej pory było wstyd, jak ludzie jechali pociągiem i oglądali to miejsce - mówi Anna Nawrocka, mieszkanka gminy.

Inwestycja kosztowała ok. 3 mln zł, z czego blisko 912 tys. zł zostało pokryte dzięki dofinansowaniu uzyskanemu przez gminę z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Zakończenie inwestycji w Chełmku zbiega się z planami PKP Polskich Linii Kolejowych, które obecnie modernizują linię 93 Oświęcim - Chełmek - Libiąż - Trzebinia. W ramach tego zadania zmieniła się także chełmecka stacja, w tym perony, trakcje. Plany zakładają, że całość będzie gotowa pod koniec 2023 roku, ale już wiosną wrócą na stałe pociągi.

Po zakończeniu prac pociągi będą mogły jeździć tą linią zdecydowanie szybciej niż to było do tej pory, a co za tym idzie skróci się czas przejazdów składów pasażerskich. Podróż z Chełmka do Trzebini ma zająć niespełna 20 minut, a do Krakowa około 50 minut.

od 16 lat

Inflacja - los polskich rodzin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska