Wśród odtajnionych w 1999 r. dokumentów dotyczących wprowadzenia 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego (akta przejęte z Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji), znajduje się notatka służbowa ze spotkania kierownictw resortów Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dnia 16 marca 1981 r., a więc sporządzona 9 miesięcy wcześniej niż stan wojenny.
TU ZNAJDZIESZ HISTORIE INTERNOWANYCH W STANIE WOJENNYM
W marcu 1981 roku - kiedy Polacy wierzyli, że wywalczyli sobie wolne związki zawodowe, kiedy w najlepsze trwał okres, który potem nazwano „karnawałem Solidarności” - na spotkaniu, w którym uczestniczyli: minister spraw wewnętrznych, generał dywizji Mirosław Milewski; szef sztabu generalnego WP, generał broni Florian Siwicki; zastępca szefa sztabu generalnego WP, generał dywizji Tadeusz Hupałowski i generał dywizji, wiceminister spraw wewnętrznych Bogusław Stachura, ustalono najważniejsze sprawy dotyczące „gotowości do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce”. Zwołano je na polecenie „towarzysza premiera” (w tym czasie był nim Wojciech Jaruzelski), jak zapisano potem w notatce służbowej.
Notatka ma cztery strony maszynopisu i są w niej najważniejsze punkty realizowanego kilka miesięcy później scenariusza. Jest w niej także mowa o tym, że planowane są internowania opozycji, i że wcześniej należy przygotować i przeprowadzić akcję propagandową.
Przygotowano 4 różne scenariusze, w zależności od zachowania społeczeństwa. Nie wyklucza się także pomocy wojsk Układu Warszawskiego - zapisano w notatce.
*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Mikołaj lata nad Śląskiem! ZOBACZ WIDEO i ZDJĘCIA To nie jest fotomontaż
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ