MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starosta bez wotum zaufania i absolutorium. Może być wniosek o odwołanie szefa powiatu myślenickiego i całego zarządu

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Starostwo Powiatowe w Myślenicach
Starostwo Powiatowe w Myślenicach
Starosta myślenicki Józef Tomal i cały zarząd powiatu nie otrzymał wotum zaufania podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Myślenickiego. Nie otrzymał również absolutorium. Zabrakło kilku głosów podczas oceny pracy starosty i przedstawionego przez niego raportu o stanie powiatu. Okazało się, że nie trzeba było przeciwników tych uchwał. Wystarczyło, że opozycja wstrzymała się, a głosów koalicji nie wystarczyło do pozytywnej oceny starosty i zarządu. Konsekwencją może być wniosek o odwołanie starosty Józefa Tomali i zarządu.

Okazuje się, że niby spora przewaga radnych koalicyjnych nad opozycją w Radzie Powiatu Myślenickiego nie wystarczyła podczas głosowania nad strategiczną sprawą, a dodatkowo sprawą wizerunkową, jaką jest brak wotum zaufania i możliwy wniosek o odwołanie władz powiatu.

Opozycja się wstrzymuje, brak absolutorium i wotum zaufania

W skład Rady Powiatu Myślenickiego wchodzi 25 radnych. Rządzi tu koalicja Forum Ziemi Myślenickiej posiadająca 8 mandatów (z niej wywodzi się starosta Józef Tomal) oraz ugrupowanie Wspólnie dla Powiatu z 6 mandatami. Razem mają 14 mandatów. W opozycji jest PiS, które podczas wyborów samorządowych uzyskało 11 mandatów. Teraz PiS wstrzymało się od głosów i to sprawiło, że starosta nie uzyskał wotum.

Próbując uzyskać komentarz starosty Józefa Tomali dowiedzieliśmy się, że przebywa na urlopie do końca miesiąca. Nieuchwytny był także wicestarosta Rafał Kudas.

Głosowanie wotum zaufania i absolutorium dla starosty i zarządu powiatu odbyło się we wtorek, 18 czerwca po debacie nad raportem o stanie powiatu myślenickiego za rok 2023. Do przegłosowania potrzebna była bezwzględna większość, czyli w tym przypadku 13 z 25 radnych. Jednak za udzieleniem wotum głosowało tylko 12, a 10 się wstrzymało. W obradach nie uczestniczyli dwaj radni z koalicji oraz jeden z opozycji.

Niepokojące zadłużenie szpitala i brak współpracy

Podczas debaty o stanie powiatu myślenickiego głos zabierali głównie radni opozycyjni z PiS.

- Wskazywaliśmy problemy, z których największym problemem jest bardzo duże zadłużenie szpitala prowadzonego przez powiat myślenicki. Sięga 46 mln zł. Pod tym względem na 172 szpitale powiatowe nasz jest na 126 miejscu, to niska lokata, sytuacja fatalna. A jeśli wyeliminuje się szpitale w dużych powiatach, które mogą mieć większe zadłużenie, to sytuacja naszego okazuje się jeszcze gorsza - wskazuje radny powiatowy Robert Pitala, szef klubu PiS w Radzie Powiatu Myślenickiego.

Oceniając zaufanie do starosty Pitala wskazuje też na brak współpracy szefa powiatu z całą radą. Mówi o zadaniach, które radni opozycyjni wskazują do realizacji. Wymieniają m.in. budowę ścieżek rowerowych, a raczej brak takich działań.

- Jako radni opozycyjni jesteśmy ignorowani. A chcemy rozmawiać o ważnych zadaniach, nie o stanowiskach w powiecie. Chociaż w niektórych radach kultura jest na tyle wysoka, że nie mówiąc o miejscach w zarządzie, czy prezydium rady, opozycyjni radni zostają przewodniczącymi lub zastępcami w komisjach rady, u nas takiej kultury nie ma - mówi Pitala.

Teraz w ciągu co najmniej dwóch tygodni może pojawić się wniosek o odwołanie zarządu. Przegłosować go może co najmniej 3/5 ustawowego składu rady. W powiecie myślenickim to byłoby 15 radnych.

Skomplikowana sytuacja odwołania na styku kadencji

Zwykle w trakcie kadencji brak absolutorium i brak wotum zaufania jest równoznaczne z uruchomieniem wniosku o odwołanie zarządu. Jednak w tej sytuacji może być inaczej, na co wskazuje nadzór prawny wojewody powołując się na Ustawę o samorządzie powiatowym.

- Jesteśmy na styku kadencji, a przepisy dotyczące uchwały o nieudzieleniu absolutorium - jeśli taka była podjęta - mówią o odwołaniu zarządu w przypadku, gdy odwołanie nie nastąpiło z innej przyczyny. Obecnie za taką inną przyczynę, moim zdaniem, można uznać zmianę kadencji i w jakimś stopniu zmianę składu zarządu powiatu. Natomiast nie ma takiego zapisu co do nie udzielenia wotum zaufania. W normalnej sytuacji brak wotum zaufania uruchamia wniosek o odwołanie, ale tutaj należy brać pod uwagę, że odwołanie dotyczyłoby jednak poprzedniego zarządu. Dlatego, że po wyborach jest ustrojowa zmieniona sytuacja - mówi Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

Zarząd w powiecie myślenickim się zmienił, natomiast pozostali ci sami starosta Józef Tomal i wicestarosta Rafał Kudas.

Jak się okazuje starosta, czy cały Zarząd Powiatu Myślenickiego nie policzyli głosów, które może zdobyć podczas głosowania nad absolutorium i wotum zaufania albo liczyli na przychylność opozycyjnego klubu. Jeśli nawet pojawiłby się wniosek o odwołanie zarządu, to może być bez konsekwencji. Jak wskazują radni do podjęcia takiej decyzji potrzebnych byłoby 15 radnych, co jest raczej niemożliwe, bo oprócz sprzeciwu opozycji wymagałoby także sprzeciwu kilku osób z koalicji. Jednak w tajnym głosowaniu wszystko może się zdarzyć.

Podtopienia po czerwcowych nawałnicach w okolicy Ojcowa

Wiele małopolskich rzek topi ludziom podwórka i domy. Groźne...

4 czerwca 1989. Wybory, które zmieniły Polskę

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Starosta bez wotum zaufania i absolutorium. Może być wniosek o odwołanie szefa powiatu myślenickiego i całego zarządu - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska