FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

Pierwszy na Sądecczyźnie dworzec przesiadkowy Park & Ride w Starym Sączu dotychczas świecił pustkami. Inwestycja, która została oddana do użytku w styczniu 2019 roku pochłonęła ogromne fundusze, ale w opinii wielu osób nie zdała egzaminu małym miasteczku.
Z założenia inwestycja miała na celu wzmocnienie roli transportu miejskiego jako alternatywy dla środków transportu indywidualnego. Ponadto celem stworzenia tego miejsca było odkorkowanie dróg prowadzących do Nowego Sącza oraz zmniejszenia emisji spalin, jakie dostają się do atmosfery.
Inwestycja warta ponad 8 mln złotych zrealizowana została dzięki Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Regionalnego i miała być milowym krokiem w tworzeniu niskoemisyjnego systemu transportu publicznego aglomeracji sądeckiej.
Przy ul. Pod Ogrodami, gdzie zlokalizowany jest parking, prawie nikt jednak nie parkuje. Można tam spotkać na co dzień pojedyncze samochody. Wielokrotnie podnoszono, że powodem małego zainteresowania tym miejscem jest fakt, że nie zostało jeszcze dokończone. Brakowało kładki. Jak zapowiada burmistrz, jeszcze w tym roku ta inwestycja powinna zostać wykonana.
- Kładka, a właściwie ciąg komunikacyjny połączy Park&Ride, a potem deptak w stronę muru klasztornego i do ul. Daszyńskiego. Rzeczywiście, kładka skróci przejście z parkingu do rynku więc pod tym względem są szanse na zwiększenia zainteresowania tym parkingiem - mówi w rozmowie z „Gazetą Krakowską” burmistrz Jacek Lelek.
Na realizacje tego zadania gmina zabezpieczyła 1 mln 900 tys złotych w budżecie na 2022 rok. Są to środki pochodzące z tarczy dla gmin górskich. Gmina jest w tym momencie w trakcie kompletowania dokumentacji i pozwoleń budowlanych. Być może uda się je zdobyć jeszcze w styczniu. Kładka przebiegać będzie nad ul. Jana Pawła II i połączy parking z centrum miasta w sposób bezkolizyjny.
- Aby dostać się z parkingu do centrum trzeba będzie pokonać około 300 metrów, jednak samo przejście będzie swoistą atrakcją z ciekawym widokiem na błonia, Kotlinę Sądecką i klasztor sióstr Klarysek oraz klasztorne ogrody. Dodatkowo wykonane zostaną schodki z kładki. To będzie element oferty spacerowej dla mieszkańców i turystów - dodaje Lelek.
Jak podkreśla burmistrz, obiekt będzie też ciekawy pod względem architektonicznym i będzie miał szansę, aby stać się kolejną atrakcją turystyczną miasteczka, które słynie już z wyjątkowo dobrze przyjmujących się inwestycji turystycznych. Od kilku już lat ogromną popularnością cieszy się starosądeckie Bobrowisko, ale również oddane w ostatnim czasie Leśne Molo. Platformę widokową odwiedzają tłumy turystów. Pod miejską górą jest jednak mało miejsc parkingowych.
- Chcielibyśmy, aby turyści korzystali z Park&Ride jako miejsca, gdzie można zostawić samochód. Szczególnie w weekendy mamy dużo turystów i mamy nadzieję, że wykorzystają ten parking przy centrum przesiadkowym. Jest tam bezpiecznie, łatwo zaparkować i nie trzeba stać w korkach - mówi Lelek.
Jak podkreśla burmistrz jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, kładka powinna zostać oddana do użytku jesienią tego roku. Podkreśla też, że gmina rozważać będzie w jaki sposób zachęcić kierowców, szczególnie tych, którzy pozostawiają swoje samochody na dłużej, aby nie parkowały w rynku, ale pozostawiali swoje pojazdy na parkingu.