FLESZ - Jaka pogoda na drugą połowę wakacji?

Stary Sącz to miejsce szczególne na kulturalnej mapie Małopolski. Odbywają się tu liczne festiwale: muzyczne (Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, Pannonica Festival, Sącz Jazz Festiwal), teatralne (na razie zaplanowany - Jesienny Festiwal Teatralny, Festiwal KAWKA), filmowe (Beskidzka Kanikuła Filmowa „Peryferiada”) czy podróżnicze (Bonawentura), a od wielu lat Stary Sącz gości artystów z całego świata podczas letnich plenerów artystycznych. Dodatkowym atutem „miasteczka z klimatem” jest fakt, że w najbliższym czasie oddana zostanie do użytku nowoczesna galeria, która powstała w miejsce Galerii pod Piątką. To właśnie w nowo powstającym miejscu zrodziła się idea Galerii IMO, które w myśl jej twórców ma stanowić „nowoczesne, wielowymiarowe miejsce spotkań i dialogu”.
- Nazwa IMO ma różne odniesienia, przede wszystkim jest popularnym akronimem wyrażenia In My Opinion (ang. moim zdaniem). Dążymy do pokazania wielogłosowości współczesnego świata poprzez prezentację różnorodnych postaw artystycznych w wielu dziedzinach sztuki. Chcemy, aby IMO było miejscem debaty artystycznej i miejscem budowania wspólnoty – wyjaśnia Wojciech Knapik, dyrektor CKiS im Ady Sari w Starym Sączu.
Nowa bryła budynku została rozbudowana o nowoczesną część o dwóch kondygnacjach nadziemnych i dwóch podziemnych połączonych przeszkloną windą. Ze starego budynku udało się ocalić poddasze i przeznaczyć je na pomieszczenia administracyjne – zajmą one mniej niż 10 procent powierzchni całkowitej. Reszta obiektu zostanie oddana do dyspozycji mieszkańcom i gościom, w tym sześć pomieszczeń o zróżnicowanej powierzchni, które będą przeznaczone na działalność kulturalną i edukacyjną dla potrzeb tzw. animacji kulturalnej. Oprócz tego w obiekcie znajdzie się informacja turystyczna (wejście od Rynku), nowoczesna galeria sztuki (obszerne, wielkogabarytowe pomieszczenia najniższej podziemnej kondygnacji), inkubator kreatywny który może stać się siedzibą 4-5 firm na początkowym etapie rozwoju (tzw. startup’ów). Obiekt posiadać będzie także swoje strefy otwarte, gdzie mogą być realizowane ciekawe wydarzenia jakich w Starym Sączy brakowało, małe kameralne koncerty czy performance. W hallu stać będzie pianino zachęcające do improwizowanych koncertów.
Nie zabraknie też miejsca na oryginalną gastronomię. W budynku przy Rynku są dwa miejsca, w których będzie można skosztować lokalnych specjałów. Pierwsze to zabytkowe piwnice sklepieniowe, w przeszłości służące prawdopodobnie do przechowywania wina. Drugi lokal, to jasna, nasłoneczniona kawiarnia, która ma powstać w hallu głównym budynku Centrum Kultury.
Przypomnijmy przebudowa starosądeckiej Galerii była możliwa dzięki wynoszącemu 5,2 mln zł unijnemu wsparciu. Niestety ze względu na trudności związane z pandemią COVID-19 wykonawcy nie udało się dotrzymać wcześniej planowanego terminu, aby obiekt był gotowy do odbioru jeszcze w grudniu 2020 roku.
- Aktualnie wewnątrz trwają prace wykończeniowe, malowanie, skręcanie mebli. Wszystkie zamówione elementy są gotowe do montażu. Pod koniec sierpnia planujemy odbiór budynku – zaznacza w rozmowie z „Gazetą Krakowską” burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.
- Sezon na grzyby trwa. Pani Marta z Muszyny pokazała swoje zbiory
- Pięciogwiazdkowy hotel w słynnym uzdrowisku będzie gotowy w przyszłym roku!
- Sławy w Nowym Sączu. Był Jarosław Kaczyński, teraz pojawił się Jaś Fasola z misiem
- Odpust w sądeckiej bazylice znów przyciągnął tłumy wiernych
- Gmach Instytutu Ekonomicznego powstaje w ekspresowym tempie. Zobaczcie sami