FLESZ - Sylwester bez godziny policyjnej?
Brak podstaw prawnych do zamknięcia stoków
Kilka dni temu rząd wydał rozporządzenie, zgodnie z którym od 28 grudnia do 17 stycznia zakazuje m.in. działania wyciągów narciarskich na terenie całego kraju. Ma to na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa podczas kolejnego lockdownu. Jednak wpis prawnika Piotra Schramma na Facebooku sieje wątpliwości. Okazuje się bowiem, że polski rząd najprawdopodobniej pomylił kod PKD (skrót oznaczający Polską Klasyfikacje Działalności), czyli określający rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że nie ma podstaw prawnych do zamykania stoków narciarskich.
W § 10. pkt 15. rozporządzenia RM z 21 grudnia 2020 roku czytamy - "Do dnia 17 stycznia 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne po spełnieniu łącznie następujących warunków (…)”.
Jak podkreśla Piotr Schramm, rozporządzenie odnosi się jedynie do PKD 93.0, która nie obejmuje działalności związanej z funkcjonowaniem kolejek linowych naziemnych i nadziemnych oraz wyciągów narciarskich. Są one bowiem sklasyfikowane w podklasie 49.39.
Co obejmuje podklasa 49.39 PKD?
Wspomniana podklasa Polskiej Klasyfikacji Działalności, której nie zawarto w rządowym rozporządzeniu, obejmuje transport drogowy pasażerski pozostały, taki jak:
- rozkładowe dalekobieżne przewozy autobusowe,
- wynajem autobusów z kierowcą, przewozy wycieczkowe i turystyczne oraz inne okazjonalne przewozy autobusowe kursujące bez ustalonego rozkładu,
- przewozy wahadłowe między portem lotniczym a stałymi punktami w centrum miasta,
- działalność kolejek linowych naziemnych, kolejek linowych, wyciągów orczykowych i wyciągów narciarskich pod warunkiem, że nie są częścią miejskiego lub podmiejskiego systemu komunikacji,
- autobusowe przewozy szkolne i pracownicze,
- transport pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta.
Jak widać, działalność wyciągów narciarskich jest zapisana w zupełnie innym punkcie. Brak poprawek oznacza, że teoretycznie stoki powinny funkcjonować tak, jak zawsze w okresie zimowym.
Podzielone zdania prawników
Jednak nie wszyscy prawnicy są tego samego zdania, co Piotr Schramm. Jak twierdzi adwokat Paweł Gołębiowski:
Niestety nie można się zgodzić z przedstawioną przez mec. Piotra Schramma opinią. Działalność ośrodków narciarskich objęta jest bowiem kodem z działu 93 PKD. UOKiK przykładowo w rozpatrywanych sprawach zakwalifikował działalność ośrodka narciarskiego do kodów z działu 93.00 (zob. m.in. decyzja nr RKT-55/2007; Decyzja nr RLU-46/2005), a co istotniejsze Komisja Europejska zakwalifikowała w swoich decyzjach tego typu działalność do działu rekreacji, rozrywki i sportu (R.93 - „Sports activities and amusement and recreation activities”) - (zob. decyzja SA. 32737, decyzja SA. 36882). Należy zauważyć bowiem istotę sprawy – bowiem dział 49 PKD dotyczy transportu. Ośrodek narciarski nie służy celom transportowym, a właśnie celom rekreacyjnym, turystycznym i sportowym (infrastruktura ośrodka narciarskiego służy przecież uprawianiu narciarstwa) - co ma swoje odzwierciedlenie w PKD z działu 93. Co innego w przypadku kolei o charakterze stricte transportowym (służącym ogólnym potrzebom transportowym) - wtedy mamy do czynienia z transportem i kodem PKD 49.39. W przypadku ośrodków narciarskich - właściwy jest jednak dział 93 PKD.
Zatem czy stoki narciarskie zostaną ponownie otwarte?
Niestety nic nie wskazuje na to, aby stoki narciarskie zostały ponownie otwarte. Dodatkowo od poniedziałku, w miejscach gdzie wprowadzono zakazy działalności z powodu nowych obostrzeń, prowadzone są kontrole policyjne. W poniedziałek skontrolowano już 4 wyciągi.
Jednak mimo narodowej kwarantanny, kilka stoków narciarskich pozostanie otwartych.
- Na Podhalu czynne będą tylko niektóre wyciągi dla zawodników Polskiego Związku Narciarskiego, które mają zakontraktowaną taką działalność dla celów szkoleniowych (...). Trzeba sobie jednak zdać sprawę, że takie funkcjonowanie wyciągu jest na granicy opłacalności lub zupełnie nieopłacalne, ponieważ wyciąg musi być uruchomiony dla kilkunastu trenujących zawodników - poinformowała w rozmowie z PAP Sylwia Groszek, rzeczniczka Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych.
- Sezon w pełni! Te stoki i wyciągi czekają na narciarzy w Polsce
- Ślub córki Adama Małysza. Kto jest wybrankiem Karoliny Małysz?
- Derby Kanty, czyli takiego meczu Cracovia - Wisła jeszcze nie było. Obejrzyj memy
- Co polskich piłkarzy czeka w Katarze? Internauci mają już odpowiedź. Zobacz te MEMY!
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy NOWE ZDJĘCIA
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
