
Czesław Mosio, OSP KSRG Olesno
W straży pożarnej od 1972 roku, od ćwierć wieku naczelnik jednostki w Oleśnie. Ta uchodzi za jedną z najlepszych na Powiślu. 28 należących do niej strażaków jest odpowiednio przeszkolonych do działań ratowniczo-gaśniczych, a ośmiu posiada kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Druhowie mają do dyspozycji m.in. 45-letniego magirusa do działań bojowych. - Auto ma już swoje lata, ale bardzo dbamy o niego, aby jak najdłużej nam służyło. Jednocześnie zabiegamy o zakup nowego wozu - mówi. On sam pamięta jeszcze, jak do pożarów używano ręcznej sikawki zaprzęgniętej w parę koni, a później ciągniętej przez ciągnik. - Strażakiem zostałem trochę za sprawą mojego taty, który pełnił odpowiedzialną funkcję skarbnika w jednostce - mówi.

Tomasz Wojdyła. Powiat wielicki
DO OSP dołączył w 1992 roku. Początkowo, po ukończeniu szkoły zawodowej, pracował w energetyce. Pewnego dnia kolega poznał go z prezesem OSP w Wieliczce, k tóry zaproponował mu wstąpienie w szeregi straży.
Lata 90. i początki jego pracy to były przede wszystkim liczne wyjazdy na miejscowe podtopienia i pożary. W kolejnych latach Tomasz Wojdyła ukończył odpowiednie kursy i został członkiem zarządu, a następnie zastępcą prezesa i wice naczelnikiem.
Teraz jest naczelnikiem OSP w Wieliczce. Mimo to w dalszym ciągu wyjeżdża do akcji ratunkowych. Bardzo ceni sobie współpracę z Państwową Strażą Pożarną w Wieliczce. Często zdarza się, że wspólnie łączą siły. W pracy najważniejsze jest dla niego bezpieczeństwo. Bardzo dba o to, by jego koledzy i koleżanki cało wracali z akcji ratunkowych. (ZAJ)
Tomasz Wojdyła OSP Wieliczka (gmina Wieliczka) .
Aby zagłosować wyślij SMS o treści ST.353 pod nr 72355

Władysław Bukowski. Powiat tatrzański
W szeregi i straży pożarnej wstąpił około 25 lat temu. Decyzja o zostaniu ochotnikiem była u niego spontaniczna. W straży potrzebowano wówczas osób, które miały uprawnienia do kierowania dużymi samochodami.
Od tamtej pory cały czas pracuje jako czynny kierowca. Jego codzienna praca to głównie wyjazdy do pożarów, wypadków, ale również usuwanie skutków wichur i burz, które na Podhalu bywają wyjątkowo niebezpieczne.
Dla Władysława Bukowskiego najważniejsza w codziennej pracy jest możliwość pomocy drugiemu człowiekowi. To właśnie poczucie dobrze wypełnionej i szczęśliwie skończonej misji ma dla niego największe znaczenie. Mówi, że choć przepracował w straży już wiele lat, to wciąż chce działać jako ochotnik, tak długo, jak tylko da radę. (zaj)
Władysław Bukowski. OSP Dzianisz Górny (gmina Dzianisz Górny).
Aby zagłosować wyślij SMS o treści ST.314 pod nr 72355

Marek Woźny. Powiat suski
Marek Woźny urodził się w 1976 roku. W OSP Juszczyn Polany jest wiceprezesem i naczelnikiem. Remiza, w której pracuje została otworzona w 1986 roku, jako wynik potrzeb mieszkańców.
Dziś jej największą siłą jest Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, w skład której wchodzi już 20 osób. Dla władz OSP najważniejsze jest by ratować, pomagać i godnie reprezentować społeczność. Najpiękniejsze w codziennej pracy są dla nich obrona życia i mienia ludzkiego.
Dla naczelnika i pozostałych członków zarządów największą wartością jest wypełnianie patriotycznego i społecznego obowiązku, jakim jest służba dla mieszkańców.
Marek Woźny jest osobą, która z wielkim sercem angażuje się w swoją pracę. Jako naczelnik służy radą dla młodych ochotników, a także dba, by stale dostarczać im energii do działania. (ZAJ)
Marek Woźny . OSP Juszczyn Polany (gmina Juszczyn Polany).
Aby zagłosować wyślij SMS o treści ST.301 pod nr 72355