https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strefa płatnego parkowania w Krakowie. ZIKiT obiecał poprawić buble

Marcin Karkosza
Buble podobne do tej tabliczki przy ul. Lea, która ma informować kierowców o sposobie parkowania, zniknęły już z większości ulic.
Buble podobne do tej tabliczki przy ul. Lea, która ma informować kierowców o sposobie parkowania, zniknęły już z większości ulic. fot. Marcin Karkosza
Od poniedziałku kierowcy muszą płacić za zostawienie auta w nowej strefie parkowania, która objęła Stare Podgórze, część Grzegórzek, Zwierzyniec i Starą Krowodrzę. Mają wiele uwag do organizacji parkowania w tych rejonach. Ich słuszność potwierdził także przeprowadzony przez nas test strefy. Po poniedziałkowej publikacji, urzędnicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transporu wspólnie z naszym reporterem wybrali się na przejażdżkę śladem parkingowych bubli i absurdów. Dziś obiecują: - Większość z nich zniknie w ciągu miesiąca.

Masz uwagi do funkcjonowania nowe strefy parkowania? Znasz inne absurdy? Daj nam znać! Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo! Przyślij je na adres [email protected]. Do Twojej dyspozycji są też nasze profile na Facebooku: Mój Reporter Kraków | Gazeta Krakowska

Zaczynamy od ul. Bema na Grzegórzkach. Tutejsze oznakowanie zezwala na parkowanie po obu stronach ulicy, ale nakazuje stać jedną osią na wąskim chodniku. - Rzeczywiście, znaki w tym miejscu powinny być inne - przyznaje Andrzej Olewicz, zastępca dyrektora ZIKiT. - W ciągu kilku dni zmienimy je tak, aby auta nie blokowały chodnika, a te po drugiej stronie ulicy parkowały bliżej zieleńca. Dzięki temu miejsc będzie tyle samo, a na przejazd zostaną trzy metry.

Wkrótce przeniesiony może zostać także parkomat na ul. Kościuszki, który ustawiony został na środku kilkudziesięciometrowego odcinka z zakazem parkowania. - Zobaczymy czy urządzenie może być przeniesione bliżej miejsc parkingowych - obiecuje Andrzej Olewicz. - Potrzebujemy jednak trochę czasu, aby sprawdzić, czy nie przeszkodzą w tym kable pod chodnikiem.

Są też miejsca, gdzie zmiany już udało się wprowadzić. Przy wjeździe do strefy od ul. Lea pojawiła się brakująca tablica, informująca o jej początku. W wielu miejscach uzupełniono też oznakowanie, takie jak symbole pojazdów na tablicach pokazujących sposób parkowania.

Niestety, nie wszystko da się zmienić na korzyść kierowców. - Nie jesteśmy w stanie wyznaczyć większej liczby miejsc przy ul. Warneńczyka - tłumaczy Andrzej Olewicz. - Choć na oko wydaje się, że miejsca jest tu sporo, do przejścia dla pieszych jest zaledwie siedem metrów i auta stojące bliżej stwarzałyby zagrożenie.

Pomimo tego urzędnicy nadal zachęcają do zgłaszania miejsc w strefie, które można poprawić, pod nr 12 616 73 20. - Mamy wiele informacji od mieszkańców i wszystkie sprawdzimy. Poprawianie strefy powinno zakończyć się do miesiąca - zapewnia Olewicz.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zakaz parkowania
Ul. Tatarska byla ulica dojazdowa oraz parkinkowa dla okalajacych kamienic. Planowo zakaz parkowania na tej ulicy mial dotyczyc lewej strony gdzie znajduje sie chodnik. Nie rozumiem dlaczego prawa strona wzdluz kamienic gdzie nie ma chodnika rowniez zostala zabrana do parkowania skoro to jest jednokierunkowa ulica.
K
Krakus
A z jakiego powodu????
M
Mieczysław Gitsul
to prawda, pokasowano słupkami miejsca parkingowe na ul. Kościuszki, m.in. jedno miejsce było przed bankiem, za przedostatnim przystankiem w kierunku Salwatora, przed budynkiem Komorowskiego 1. Komu przeszkadzało ??? Przed Almą też teraz nie można zaparkować. Co dureń j to wymyślił. Tak jak likwidację wielu koszy na śmieci na Ruczaju - pełno teraz petów, papierów, butelek. Gdzie wyrzucać psie kupyi ????? Cała ul. Borsucza tio jedno śmietnisko - stłuczki, paipiery, butelki szklane i plastikowe.
K
Krakus z ul. Stachowicza.
Drodzy Redaktorzy, proszę zakrywać numery rejestracyjne pojazdów ukazywanych na zdjęciach.
...
Proszę mi powiedzieć co blokowały samochody parkujące przed Almą na ul. Kościuszki.
Ławeczki, które były już tam wcześniej blokowały wystarczająco dużo miejsca na przystanek(tak naprawdę to jest końcowy przystanek, więc nie wiem po co tam wiata i ławki, ale niech będzie) Drugi przypadek to chodnik po drugiej stronie ulicy, tuż za wjazdem na wały. Samochody zostawiały tam moim zdaniem wystarczająco dużo miejsca dla pieszych(jeżeli nie to przepraszam, ale tamten odcinek pokonywałem już w tramwaju/samochodzie, ew. rowerem już nad Wisłą)
Co do zasłaniania przejść/znaków/przejścia jestem za tym, żeby kleić takie samochody dużymi naklejkami tak jak to robią w Rosji(Akcja Stopcham)
M
MB
Nikomu nie przeszkadzały? Punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia. Z perspektywy kierowcy, który zasłania skrzyżowanie, znaki, przejścia nic się takiego nie dzieje. On w końcu zaparkował, poszedł załatwiać swoje sprawy i tyle go obchodzi.
3gt
W Krakowie obszarowe płatne parkowanie wprowadzono ponad 25 lat temu jeszcze za komuny ,tj w 1988r.Wówczas też wprowadzono opłaty na części ulic np. na ul.Krowoderskiej strefa zaczynała się od Pl.Słowiańskiego .Jednak po niedługim czasie strefę rozszerzono aż po Aleje z uwagi na przepełnienie części ulic bez opłat . Tymczasem amatorzy z ZIKiT ,zamiast wzorować się na doświadczeniach poprzedników to popełniają błąd za błędem i oglądają się na rozwiązania z ...Budapesztu . To jest porażka ,że takich mamy chwilowych pracowników w urzędzie ,którzy nie dość ,że nie śmierdzą wiedzą to brakuje im zwykłego sprytu ,bo inteligencji w ogóle nie ma co mówić , czyli zamiast brać przykład z dotychczasowych doświadczeń brną w bagno niekompetencji . Jeszcze nic mądrego nie wymyślili natomiast zasłyną jako osoby szykanujące obywateli idiotycznymi przepisami ,które do tego były bezprawne i kilkakrotnie już uchylane przez sądy .Stosują metodę ,że wśród 100 rozstrzelanych zawsze znajdzie się jeden winny bo ich nieudacznictwo nie pozwala im na zwalczanie patologii więc stosują restrykcje grupowe . Kompromitacja .
m
mikaangelo
od zawsze samochody parkowały tam po prawej stronie skośnie - jest na to więcej miejsca, niski krawężnik przy zieleńcu, natomiast po lewej parkowały równolegle przy chodniku z wysokim krawężnikiem. Teraz znaki nakazują parkowac odwrotnie!
...
Nikt chyba nie ma problemu ze strefą. Chodzi o to, że w ramach strefy, likwiduje się miejsca parkingowe, które nikomu nie przeszkadzały(cała długość ul. Kościuszki)
j
jest luzniej
Sluchajcie, sa pewne niedociagniecia, ale ja jestem zadowolony z strefy. Mieszkam przy Swietokrzyskiej, do zeszlego tygodnia nie bylo mowy o znalezieniu miejsca do zaparkowania w okolicy. I to od 8H do 18H... Od tego tygodnia, nie mam problemu ze znalezieniem miejsca do parkowania przy moim bloku. Owszem, musialem ruszyc tylek, isc do Urzedu, zaplacic...Ale teraz jest wygodniej.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska