Co wojsko buduje w Wojnarowej?
W grudniu 2021 roku Ministerstwo Obrony Narodowej kupiło 30 hektarową działkę w Wojnarowej, stanowiącą własność Gminy Korzenna, aby wybudować tam koszary. Formowany 4. Batalion Piechoty Górskiej, który jest kontynuacją tradycji 1. Pułku Strzelców Podhalańskich zasilą żołnierze głównie z Podkarpacia i Małopolski, ale także z innych części kraju. Stacjonować tu będzie blisko 800 żołnierzy, a nowoczesny kompleks będzie nowym miejscem pracy dla mieszkańców Sądecczyzny. Mieszkańcy czekali na rozpoczęcie prac oraz powrót Podhalańczyków na Sądecczyznę. Jak wspominali, dzięki temu będzie bezpieczniej.
Jednostka składa się z dwóch modułów: ośrodka szkoleniowego górskiego WOT i jednostki regularnej, związanej z Podhalańczykami. Jednostka będzie budowana do roku 2027. Prace, które obecnie trwają na terenach wojskowych związane są z tymczasowymi obiektami WOT, jako mniejszą częścią inwestycji.
- Równolegle na działkach wojskowych od kilku dni trwają prace przygotowawcze do budowy infrastruktury tymczasowej, w technologii kontenerowej, dla zabezpieczenia potrzeb planowanego do sformowania w tym rejonie pododdziału 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz funkcjonującego już w Wojnarowej pododdziału 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - poinformowało "Gazetę Krakowską" Ministerstwo Obrony Narodowej.
Ponadto w ubiegłym roku opracowano kilka wariantów zabudowy wspomnianego kompleksu wojskowego (tzw. koncepcja architektoniczno-urbanistyczna). Natomiast w tym roku resort Obrony Narodowej przejął tereny leśne przyległe do ww. działki, celem tworzenia kompleksu wojskowego z możliwością prowadzenia szkolenia w jego obrębie.
- Finalizowane są również prace koncepcyjne, mające na celu optymalizację wykorzystania nieruchomości dla potrzeb wojska. Po ich zakończeniu planuje się w br. przystąpienie do wyboru projektanta dokumentacji technicznej (po wyborze ostatecznego wariantu), na bazie której w kolejnych etapach realizowane będą roboty budowlane - poinformowało nas MON.
Wojsko jest już w Korzennej
Siedziba kadry dowódczej WOT mieści się w pobliżu stadionu sportowego, zaś terytorialsi będą dzielić ten obiekt z lokalnymi sportowcami. W planach wojska było ulokowanie tam również magazynu broni, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.
4 stycznia symbolicznie do gminy Korzenna powróciło wojsko. Tego dnia zawarta została umowa z Rejonowym Zarządem Infrastruktury Wojskowej na wynajem pomieszczeń w budynku przy stadionie w Korzennej. W wyremontowanych lokalach swoją siedzibę ma 3. kompania lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej, wchodząca w skład 111. batalionu lekkiej piechoty w Limanowej. Umowa obowiązuje na 5 lat.
Nowy Sącz chce powrotu Podhalańczyków
Inicjatorem apelu o powrót żołnierzy na Sądecczyznę było Społeczno-Kulturalne Stowarzyszenie Sądeczanin (w 1918 roku to właśnie w Nowym Sączu stacjonował Galicyjski Pułk Piechoty, który dał początek 1. Pułkowi Strzelców Podhalańskich). Akcję zbierania podpisów pod wspomnianym apelem poparli także radni Sejmiku Województwa Małopolskiego, przedstawiciele sąsiednich gmin i nowosądecka rada miasta. Udało się zebrać ponad 30 tysięcy podpisów.
Jak zapowiedział minister obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w Nowym Sączu zostanie utworzony nowoczesny batalion piechoty górskiej. Początkowo planowano, że będzie mieścił się na jednym piętrze w budynku Straży Granicznej. Ostatecznie końcem grudnia ubiegłego roku udało się kupić dużo większy obiekt, który od lat stał pusty. WOT będzie mieć siedzibę w dawnym lokalu PKS-u przy ul. Wyspiańskiego w Nowym Sączu. W związku z zakupem budynku, pustostan zostanie zagospodarowany i wyremontowany.

- Piękne widoki i bliskość natury. Tych turystycznych hitów w naszym regionie nie brak
- Piękna strona starówki w Nowym Sączu. Najbardziej efektowne kamienice w centrum
- Łowca "wodnych potworów" z Sądecczyzny. Wędkarstwo to jego pasja
- Łobuzy w Infinity Music Club w Nowym Sączu. Boogie z zespołem dali czadu
- Pamiątka Górala spoza Podhala. Takie suweniry będą promować pięć grup góralskich