Kiedy przed miesiącem pytaliśmy magistrat, jaki ma pomysł na dawną Strzelnicę Garnizonową, dostaliśmy w odpowiedzi informację, że trwają rozmowy dotyczące przyszłości obiektu.
Przez kilka lat mieściło się tu Muzeum Fotografii, ustępując miejsca planowanemu muzeum - Dom Krakowskiego Sportu, z którego miasto ostatecznie się wycofało. Jak się okazało planowane przez Zarząd Infrastruktury Sportowej - właściciela obiektu - muzeum sportu nie pomieści się w budynku. Plany spełzły na niczym.
Tymczasem zastępca prezydenta Łukasz Sęk zdradził w rozmowie z Radiem Kraków, że urząd ma plan, by w Strzelnicy otworzyć Centrum Aktywności Seniora, a także przeznaczyć ją na organizowanie wydarzeń kulturalnych i sportowych.
- W najbliższym czasie strzelnica zostanie otwarta dla mieszkańców i lokalnej społeczności. Willa Decjusza we współpracy z Zarządem Infrastruktury Sportowej przygotuje ofertę rekreacyjną, sportową i kulturalną dla seniorów, młodzieży i rodzin z dziećmi. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli ich tam zaprosić - mówił Łukasz Sęk Radiu Kraków.
Zdaniem zastępcy prezydenta Krakowa, jeśli uda się zdobyć na ten cel fundusze, Centrum Aktywności Seniora mogłoby ruszyć z końcem tego roku. Jeśli pieniędzy nie będzie, projekt trafi do przyszłorocznego budżetu. Przypomnijmy, dziś w wyremontowanym za ponad 12 mln zł zabytkowym budynku mieści się tylko restauracja. Wokół budynku rozciąga się zieleń, na urządzenie ogrodu Zarząd Zieleni Miejskiej wydało kolejne 1,5 mln zł. Znalazły się tam m.in. siedziska, camera obscura, bulodrom oraz kulochwyty. Ogród został otwarty we wrześniu 2021 roku.
Przypomnijmy, przez lata strzelnicę miała zagospodarować polsko-izraelska firma Bud-Center. Podpisała z miastem umowę, w której zapisano, że budynek, który powstał w latach 80. XIX wieku będzie służył celom rekreacji i sportu. Inwestor chciał tu jednak stworzyć centrum handlowe co oprotestowali mieszkańcy, a gmina w 2009 roku rozpoczęła proces o zerwanie umowy i przejęcie obiektu. Ostatecznie miasto odzyskało budynek w roku 2012.
Strzelnica garnizonowa to unikatowy zabytek sztuki militarnej. Tutaj ćwiczyli między innymi członkowie Związku Strzeleckiego i legioniści Józefa Piłsudskiego. W okresie międzywojennym i po II wojnie światowej strzelnica należała do krakowskiego garnizonu, potem trafiła w ręce Skarbu Państwa. Od lat 90. kilkakrotnie zmieniała właścicieli. W 1993 roku została wpisana do rejestru zabytków.
Polacy nadal ufają politykom KO
