"Po raz pierwszy w historii AGH Space Systems i Kalman zajęli najwyższe miejsce na podium zawodów University Rover Challenge w USA. Rywalizacja był zaciekła - zespół z AGH pokonał o niecały punkt zeszłorocznego zwycięzcę" - przekazuje z dumą krakowska uczelnia.
W finale zawodów wzięło udział 38 najlepszych studenckich drużyn wyłonionych spośród 102 zgłoszonych z całego świata. Poza Polsk reprezentowane były: Australia, Bangladesz, Indie, Japonia, Kanada, Kolumbia, Meksyk, Turcja i Stany Zjednoczone.
Studenci z Krakowa najlepsi na świecie!
University Rover Challenge zostały rozegrane na przełomie maja i czerwca na terenie Mars Research Desert Station (bazy marsjańskiej), na pustyni w stanie Utah w USA. Miejsce to bardzo dobrze odwzorowuje warunki panujące na Czerwonej Planecie - jest odosobnione, z charakterystycznym podłożem oraz wysokim nasłonecznieniem; teren jest rozległy.
Studenckie zespoły zmierzyły się z czterema misjami, z których każda odpowiadała zadaniom, jakim musi sprostać łazik marsjański w trakcie prawdziwych, międzyplanetarnych misji.
W Science Mission zadaniem łazika było pobranie próbek gleby i skał za pomocą wiertła, a następnie zbadanie ich pod kątem oznak życia w mobilnym laboratorium chemicznym, umieszczonym na robocie. Następnie zespoły przedstawiały swoje hipotezy badawcze, wyjaśniały wybraną metodologię badawczą oraz odpowiadały na pytania dotyczące misji badawczych na Marsie, astrobiologii i planetologii.
Equipment Servicing Mission sprawdzała z kolei precyzję manipulatora łazika oraz jego operatorów. Misja polegała na przeprowadzeniu za pomocą manipulatora operacji manualnych na specjalnym panelu oraz dostarczeniu skrzynki w wyznaczone miejsce. Zadanie miało wykazać czy łazik jest w stanie zastąpić astronautę w przeprowadzeniu operacji naprawczej.
Następna misja - Autonomous Navigation Mission - polegała na pokonaniu trudnego, marsjańskiego terenu w trybie autonomicznej jazdy, czyli bez wsparcia operatorów. Na trasie przejazdu znajdowało się łącznie siedem celów, do których należało zbliżyć się na określoną odległość, zatrzymać, a następnie zasygnalizować przyjazd.
W Extreme Delivery Mission należało wykonać kilka zadań związanych ze znalezieniem i transportem wskazanych wcześniej przedmiotów oraz narzędzi. Trudny teren, po którym poruszał się łazik, testował sprawność operatorów i wytrzymałość mechanizmu pojazdu.
- Nasz zespół w każdym zadaniu wykazał się wysokim poziomem umiejętności oraz wiedzy technicznej. Na świetny, historyczny wynik przełożył się bardzo dobry występ we wszystkich czterech konkurencjach. W szczególności cieszy nas niemal idealny wynik uzyskany w trakcie kwalifikacji do finałów zawodów, otrzymany za dokumentację techniczną projektu, oraz zdobycie najwyższej liczby punktów spośród zespołów w bardzo wymagającej konkurencji autonomicznej jazdy po trudnym, marsjańskim terenie – podkreśla reprezentacja AGH Space Systems.
Najlepsza trójka URC 2024 to:
- AGH Space Systems - z wynikiem 392,76 pkt.
- Team Mountaineers (West Virginia University, USA) - z wynikiem 391,80 pkt.
- BYU Mars Rover (Brigham Young University, USA) - z wynikiem 374,24 pkt.
Start w zawodach URC 2024 wymagał od studentów i studentek AGH specjalnego przygotowania Kalmana. Zamontowane zostały nowe komponenty i ulepszenia, m.in. mobilne laboratorium, moduł wiertła, spektrometr, wytrenowane do detekcji obiektów sieci neuronowe, zaawansowane systemy wizji i nawigacji. Do tego doszły oczywiście wielogodzinne treningi i testy.
AGH Space Systems to studencki zespół konstrukcyjny, działający od 2014 roku przy Akademii Górniczo-Hutniczej, zajmujący się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego.
Co robić gdy w samolocie zatyka nam uszy?
