„To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” - te słowa, wypowiedziane 50 lat temu przez Neila Armstronga, nadal inspirują. I to nie tylko tych, którzy pamiętają pierwszy pasażerki lot na księżyc. Uniwersytet Pedagogiczny uczynił z niego motyw przewodni studenckiego festiwalu artystycznego Wydział Sztuki w Mieście.
Historyczny lot w kosmos był dla nas pretekstem, by zachęcić młodych twórców do snucia opowieści o marzeniach, przekraczaniu granic i sięganiu do gwiazd, również tych rozumianych metaforycznie. W efekcie powstała niezwykle interesująca mieszanka prac, wśród których znajdziemy zarówno dzieła bezpośrednio odwołujące się do programu Apollo, jak i takie, które pojęcia kosmos i satelita traktują bardzo umownie
- mówi Anna Pichura, kuratorka wydarzenia.
Bezpośrednie odwołanie to np. wystawa „Krążenia” (Galeria Zalubowski), gromadząca inspirowane kosmosem rysunki. Gwiezdne eksperymenty czekają na nas za to podczas pokazów animacji ( „Hity z satelity” w Kinie Kika) i obiektów intermedialnych („Nienasycenie”, galeria Subteria). Ciekawie zapowiadają się też prace tych artystów, którzy pojęcie „satelita” potraktowali w kategoriach geograficznych.
W ramach projektu „Small press photo” studenci przyglądali się życiu mniejszych miejscowości, tzw. miast- satelit, dokumentując ich funkcjonowanie w cieniu metropolii. Na podobnej koncepcji opiera się ekspozycja N.H. 7.0 , dedykowana Nowej Hucie, określanej mianem satelickiej dzielnicy miasta.
- mówi Pichura.
Efekty pierwszego z projektów eksponowane będą na słupie ogłoszeniowym przy ul. Mazowieckiej, drugiego zaś w Galerii ArtZona.
Impreza, w programie której znalazły się też wydarzenia poświęcone dizajnowi, przenośna wystawa plakatu oraz odsłonięcie muralu przy ul. Mazowieckiej, potrwa do soboty. Więcej na: wydzialsztuki.up.krakow.pl.
