Wystawa podzielona jest tematycznie, składa się z części: Lato w mieście, Puls natury oraz Wielki Błękit. Dowiemy się z niej m.in., jak satelity mogą zapewnić komfort i bezpieczeństwo mieszkańców miast. Dzięki danym satelitarnym możemy zobaczyć, jak wygląda infrastruktura danego obszaru, ale także wykryć potencjalne zagrożenia, np. niebezpieczne osiadanie gruntu.
Pożyteczne informacje z satelity
Satelitarne mapy temperatur zdradzają, czy rodzaj zabudowy w danej dzielnicy sprzyja nagrzewaniu, czy schładzaniu powietrza. Pozyskane informacje, w połączeniu z danymi np. z miejskich czujników jakości powietrza, wilgotności czy temperatury, pozwalają lepiej planować i kształtować wygląd dzisiejszych miast oraz efektywniej nimi zarządzać, a tym samym chronić zdrowie ludzi i środowisko.
Na wystawie prezentowane są także tajniki obrazowania satelitarnego. Dzięki niemu powstają m.in. mapy pokrycia terenu, które przedstawiają, czy na danym obszarze występują lasy, rzeki, łąki czy miasta. Te mapy różnią się znacznie od zdjęć lotniczych i satelitarnych. Poprzez proces specjalistycznej analizy i interpretacji danych możemy uzyskać dużo więcej pożytecznych informacji.
Warto dodać, że autorzy wystawy wzbogacili treści o unikalną, interaktywną warstwę, która dostępna jest za pomocą aplikacji wykorzystującej rzeczywistość rozszerzoną (AR).

Kosmiczne technologie AGH
W ekspozycji Europejskiej Agencji Kosmicznej wykorzystane są dane pochodzące m.in. z Programu Copernicus, unijnej inicjatywy obserwacji Ziemi, w ramach której analizowana jest nasza planeta i jej środowisko. Organizatorem wystawy na terenie AGH jest Europejska Fundacja Kosmiczna. Wystawa towarzyszy inauguracji 106. roku akademickiego i otwarciu nowego budynku dla Centrum Technologii Kosmicznych AGH.
Wystawę na terenie AGH w Krakowie można oglądać do 25 października. Ekspozycja rozmieszczona jest w kilku lokalizacjach: skwer przy budynku głównym AGH (al. Mickiewicza 30), skwer przy Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.
